Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion
Avslutad
Eriksson, Erkki, egen verkstad, lockask, tenn, _3580a_8d87053afeeb1d7_lg.jpeg
385
Eriksson, Erkki, egen verkstad, lockask, tenn,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Eriksson, Erkki, egen verkstad,väggplåtar, 2 st, driven och ciselerad koppar, _3581a_8d87053cb5987c6_lg.jpeg
386
Eriksson, Erkki, egen verkstad,väggplåtar, 2 st, driven och ciselerad koppar,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spargris, glaserat flintgods, antagligen Tyskland, 1800-talets slut,_3582a_8d87053dcd1a4ab_lg.jpeg
387
Spargris, glaserat flintgods, antagligen Tyskland, 1800-talets slut,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jardinière, majolika, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, _3583a_8d87053f5ab70bb_lg.jpeg
388
Jardinière, majolika, Tyskland, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stort parti frimärken, 1 flyttlåda_3584a_8d8705412e301d9_lg.jpeg
389
Stort parti frimärken, 1 flyttlåda
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti mynt, samt ocirkulerade sedlar,_3585a_8d8705427b63d9d_lg.jpeg
390
Parti mynt, samt ocirkulerade sedlar,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti postfriska frimärken,_3586a_8d870543b9e5d0f_lg.jpeg
391
Parti postfriska frimärken,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft, _3587a_8d870544bb38a4e_lg.jpeg
392
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vinkanna, stengods, Villeroy & Boch, Mettlach, nyrenässans, 1800-talets slut,_3588a_8d870567ab5bd60_lg.jpeg
393
Vinkanna, stengods, Villeroy & Boch, Mettlach, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sekretär, så kallad Secrétaire à battant, sannolikt Parisarbete i Louis XVI-stil, 1800-talets slut,_3589a_8d87056957b572a_lg.jpeg
394
Sekretär, så kallad Secrétaire à battant, sannolikt Parisarbete i Louis XVI-stil, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Skål på fot samt fat, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,_3590a_8d87056bde8688e_lg.jpeg
395
Skål på fot samt fat, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ericson, Maria för JIE, Gantofta, figurin, glaserat stengods, Ozelot,_3591a_8d87056de53ec3e_lg.jpeg
396
Ericson, Maria för JIE, Gantofta, figurin, glaserat stengods, Ozelot,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna, porslin, Blå Eld, _3592a_8d87056f18599c8_lg.jpeg
397
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna, porslin, Blå Eld,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kindjal i läderbalja, stål med hornfäste, Ryssland/Kaukasus, 1800-tal,_3593a_8d870570e486963_lg.jpeg
398
Kindjal i läderbalja, stål med hornfäste, Ryssland/Kaukasus, 1800-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,_3594a_8d870571f9b2c70_lg.jpeg
399
Khukri i balja, möjligen variant av MkII för Gurkatrupp WWII,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Kniv i balja, så kallad pukko, Iisakki Järvenpää, _3595a_8d8705733bd2fd6_lg.jpeg
400
Kniv i balja, så kallad pukko, Iisakki Järvenpää,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahl  Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Flicka från Östra Sierra Leone", _3596a_8d87104d61c8b59_lg.jpeg
401
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Flicka från Östra Sierra Leone",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahl  Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "
orientalisk fruktförsäljerska", _3597a_8d87105185caf30_lg.jpeg
402
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, " orientalisk fruktförsäljerska",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för KD, figurin, porslin, sittande faun med uggla, _3598a_8d87105354cf067_lg.jpeg
403
Thomsen, Christian för KD, figurin, porslin, sittande faun med uggla,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Herold, Peter för KD, figurin, porslin, kungsfiskare, _3599a_8d87105499c56dc_lg.jpeg
404
Herold, Peter för KD, figurin, porslin, kungsfiskare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner, 1 par, delvis bemålat och förgyllt porslin, ekivoka motiv, _3600a_8d8710567ce74a0_lg.jpeg
405
Figuriner, 1 par, delvis bemålat och förgyllt porslin, ekivoka motiv,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Assietter, 1 par, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), _3601a_8d871057ac63c26_lg.jpeg
406
Assietter, 1 par, porslin, Kina, Daoguang (1820-50),
Slutpris2 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Moretto, Toni för Lo Scricciolo, Milano, figurin, bemålat porslin, domstolsscen,_3602a_8d871059569e2b7_lg.jpeg
407
Moretto, Toni för Lo Scricciolo, Milano, figurin, bemålat porslin, domstolsscen,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Puche, José för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Pepita med sombrero,_3603a_8d87105aea56297_lg.jpeg
408
Puche, José för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Pepita med sombrero,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Puche, José för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Desiree med kruka,_3604a_8d87105c1b2cd84_lg.jpeg
409
Puche, José för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Desiree med kruka,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Uppsala-Ekeby, fruktservis, 7 delar, celadonglaserat lergods,_3605a_8d8710c84d126ed_lg.jpeg
410
Okänd designer för Uppsala-Ekeby, fruktservis, 7 delar, celadonglaserat lergods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, majolika med mässingsmontage och etsad glaskupa, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _3606b_8d8710ca309e35c_lg.jpeg
411
Bordsfotogenlampa, majolika med mässingsmontage och etsad glaskupa, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, tillskriven, vas, blåglaserat stengods,_3607a_8d8710dfffd1147_lg.jpeg
412
Nylund, Gunnar för Rörstrand, tillskriven, vas, blåglaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wärff, Ann & Göran för Kosta Boda, fisktallrikar, 6 st, gjutet glas "Fisk på fat",_3608a_8d8710e0f71c0b8_lg.jpeg
413
Wärff, Ann & Göran för Kosta Boda, fisktallrikar, 6 st, gjutet glas "Fisk på fat",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti silver, 6 delar, total vikt exklusive vas med fylld fot 265 gram_3609a_8d8710e2070df8d_lg.jpeg
414
Parti silver, 6 delar, total vikt exklusive vas med fylld fot 265 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Senapskar med glasinsats samt sked, sterlingsilver, total silvervikt 95 gram, _3610a_8d8710e3d2167c5_lg.jpeg
415
Senapskar med glasinsats samt sked, sterlingsilver, total silvervikt 95 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Radband, skuret ben och mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _3611a_8d87117bb514f45_lg.jpeg
416
Radband, skuret ben och mässing, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, 39 st, ornamin, Balett, _3612a_8d8711eee07b925_lg.jpeg
417
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, 39 st, ornamin, Balett,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti nysilver; fiskbestick med ivorineskaft, 6 + 6 st, 2 konfektskålar samt cigarettetui,_3613a_8d8711f03c48c36_lg.jpeg
418
Parti nysilver; fiskbestick med ivorineskaft, 6 + 6 st, 2 konfektskålar samt cigarettetui,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _3614a_8d8711f1a190848_lg.jpeg
419
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kopparmynt, 1 öre, Kristina 1650,_3615a_8d8711f2ee0db92_lg.jpeg
420
Kopparmynt, 1 öre, Kristina 1650,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Komplett samling av samtliga 10 nödmynt utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19_3616a_8d871223ecb2bd4_lg.jpeg
421
Komplett samling av samtliga 10 nödmynt utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Parti ryska mynt; bl a 10 kopek 1899, 5 kopek 1878 och 5 kopek 1832_3617a_8d8712250c5cf79_lg.jpeg
422
Parti ryska mynt; bl a 10 kopek 1899, 5 kopek 1878 och 5 kopek 1832
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Medalj, brons, Napoleonkrigen, Braunschweig, Storhertig Carl, Peninsula-medaljen typ 1, utdelad för trupp vid fälttåget i Spanien och Portugal,_3618a_8d8712261f70b0d_lg.jpeg
423
Medalj, brons, Napoleonkrigen, Braunschweig, Storhertig Carl, Peninsula-medaljen typ 1, utdelad för trupp vid fälttåget i Spanien och Portugal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, golvlampa mässing,  'Bumling', _3193a_8d8648cc6178cb2_lg.jpeg
424
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, golvlampa mässing, 'Bumling',
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, golvlampa mässing,  'Bumling', _3192a_8d8648c9a61a733_lg.jpeg
425
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, golvlampa mässing, 'Bumling',
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Lampbord, skuren valnöt med rödbrokig marmorskiva, _3619a_8d871b8d1df6ed7_lg.jpeg
426
Lampbord, skuren valnöt med rödbrokig marmorskiva,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1940-50-tal, byrå, mahogny och poppelrot,_3620a_8d871b94f16059b_lg.jpeg
427
Okänd designer, 1940-50-tal, byrå, mahogny och poppelrot,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Falkenbergs Belysning, golvlampa,_3621a_8d871b9ae3b09dc_lg.jpeg
428
Okänd designer för Falkenbergs Belysning, golvlampa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Täbriz,_3622a_8d871ceac0d0cd4_lg.jpeg
429
Matta, semiantik Täbriz,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd orientalisk (?) konstnär, skulptur, brons, _3480a_8d87117fc9f34ef_lg.jpeg
430
Okänd orientalisk (?) konstnär, skulptur, brons,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fridhagen, Bertil för Bröderna Andersson Ekenässjön, soffgrupp 3 delar, teak, Cuba_3623a_8d872a6835e40fd_lg.jpeg
431
Fridhagen, Bertil för Bröderna Andersson Ekenässjön, soffgrupp 3 delar, teak, Cuba
Slutpris15 000 SEK
Värdering12 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Andersen, Johannes för C F Christensen (CFC) Silkeborg, soffbord, teak, _3624a_8d872a664585c79_lg.jpeg
432
Andersen, Johannes för C F Christensen (CFC) Silkeborg, soffbord, teak,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS
Denna sida skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor gäller.

© Software Copyright 2023 Skeleton. All rights reserved.