Skulptur, elfenben på träsockel, Japan Meiji, 1800-talets slut, sittande dam med kärl,_3289a_8d86a14cba42d2a_lg.jpeg
Skulptur, elfenben på träsockel, Japan Meiji, 1800-talets slut, sittande dam med kärl,
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Miniatyrväggkronometer, palisander och mässing, möjligen Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _3290a_8d86a1459454499_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bok; Salmson, A J, Svenska KOnungar och deras Tidevarf, Hörberg Stockholm 1855, samt Wahlbohm, Carl, Fosterländska Bilder 1520-1632, Lars Johan Hjerta Stockholm 1838,_3291a_8d86a13be3efe1b_lg.jpeg
Bok; Salmson, A J, Svenska KOnungar och deras Tidevarf, Hörberg Stockholm 1855, samt Wahlbohm, Carl, Fosterländska Bilder 1520-1632, Lars Johan Hjerta Stockholm 1838,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jensen, Jacob, armbandsur, stål, glas i härdat minrealglas, svart gummiarmband,_3292a_8d86a14d9710d64_lg.jpeg
Jensen, Jacob, armbandsur, stål, glas i härdat minrealglas, svart gummiarmband,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Modahl, Einar, egen verkstad Oslo, brosch, sterlingsilver, dekor i filigran samt av vikingaskepp i emalj,_3293a_8d86a1444598d9e_lg.jpeg
Modahl, Einar, egen verkstad Oslo, brosch, sterlingsilver, dekor i filigran samt av vikingaskepp i emalj,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Lars, olja, Man i båt, osignerad, 65 x 116 cm,_3294a_8d86a13ed77a750_lg.jpeg
Johansson, Lars, olja, Man i båt, osignerad, 65 x 116 cm,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Lars, olja, Dagens fångst, osignerad, 87 x 65 cm_3295a_8d86a13e2ac0b87_lg.jpeg
Johansson, Lars, olja, Dagens fångst, osignerad, 87 x 65 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, signerad,_3296a_8d86a16904cc40e_lg.jpeg
Oppenheimer, Leona, olja, blomsterstilleben, signerad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Grovens, Harald, olja, stilleben med hummer,_3297a_8d86a17c82a6370_lg.jpeg
Grovens, Harald, olja, stilleben med hummer,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lanje, Viking, olja, Spansk by vid Medelhavet, _3298a_8d86a16a6e4ed08_lg.jpeg
Lanje, Viking, olja, Spansk by vid Medelhavet,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Johansson, Nils, gouache på arabisk tidning, komposition, _3299a_8d86a174f502918_lg.jpeg
Johansson, Nils, gouache på arabisk tidning, komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Cozza, Luisangelo & Mascheroni, Luigi / Decoma Design för Desalto, mabord med 2 utdragbara skivor, glas och eloxerat stål, Tender, design 1988,_3300a_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Bojesen, Kay, egen verkstad, skulptur, teak, apa,_3301a_lg.jpeg
Bojesen, Kay, egen verkstad, skulptur, teak, apa,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)"  daterad 8 november R.S.130(1911)_3302a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Holger M Nielsen, Glostrup (HMN), läs/sängbord, krom med palisanderskivor, 1950-60-tal,_3303a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet helblonde, _3304a_8d86a0e50848b40_lg.jpeg
Uppsatsskål, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet helblonde,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bastianelli, Franco för Studio Laurana, skål, emaljerad koppar, polykrom dekor, _3305a_8d86a0e7f7fdadf_lg.jpeg
Bastianelli, Franco för Studio Laurana, skål, emaljerad koppar, polykrom dekor,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jonson, Sven, färglito, Vesper, _3306a_8d86a0e65a32e78_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, Vesper,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Erixson, Sven (X:et), gouache, ryssjorna torkas - motiv från Grötvik,_3307a_8d86a0ec1ef4b9d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Plåtmynt, koppar, 1 Daler Silv Mynt, Fredrik I 1740, _3308a_8d86a1741a5f3bc_lg.jpeg
Plåtmynt, koppar, 1 Daler Silv Mynt, Fredrik I 1740,
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Strüwer, Ardy, olja, "Fjärilsätaren/Butterflyeater from Ibiza",_3309a_8d86a102d43d0ae_lg.jpeg
Strüwer, Ardy, olja, "Fjärilsätaren/Butterflyeater from Ibiza",
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd italiensk designer, 1900-tal, taburett, förgylld metall,_3310a_8d86a17d5b6c51f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,_3311a_8d86a17e9665d1a_lg.jpeg
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Safaristol, ek, canvas och läder, så kallad Roorkhee Chair, J W Allen, 37 W Strand, London, sekelskiftet 1900,_3312a_8d86a17f5b3cc56_lg.jpeg
Safaristol, ek, canvas och läder, så kallad Roorkhee Chair, J W Allen, 37 W Strand, London, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Silvermynt, 2 Mark, Karl XI 1693,_3313a_8d86a18e7f357c6_lg.jpeg
Silvermynt, 2 Mark, Karl XI 1693,
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1776_3314a_8d86a188b6681da_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1776
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 1776,_3315a_8d86a18d1b4d462_lg.jpeg
Silvermynt, 2/3 Riksdaler, 2 Daler Silvermynt, Gustav III 1776,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1777,_3316a_8d86a18b9813764_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Riksdaler/3 Daler, Gustav III 1777,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782, _3317a_8d86a18a2da809d_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Strinning, Nils, telefonbord, teak och svartlackerad metall, "String",_3318a_8d86aa09310cfae_lg.jpeg
Strinning, Nils, telefonbord, teak och svartlackerad metall, "String",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Persson Digman, Greta, textiltryck, "Söndag",_3319a_8d86aa0af1180c4_lg.jpeg
Persson Digman, Greta, textiltryck, "Söndag",
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Digman, Gunilla, textiltryck, motiv efter Erik Axel Karlfeldt,_3320a_8d86aa0bd83483d_lg.jpeg
Digman, Gunilla, textiltryck, motiv efter Erik Axel Karlfeldt,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllmöbel, teak och svartlackerat trä, _3321a_8d86a9ebffa810b_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, hyllmöbel, teak och svartlackerat trä,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal, _3322a_8d86a9eaf84c45a_lg.jpeg
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Glössner, taklampa, glas och metall, etsad dekor av sjöstjärnor, snäckor mm,_3323a_8d86a9d6b8af942_lg.jpeg
Okänd designer för Glössner, taklampa, glas och metall, etsad dekor av sjöstjärnor, snäckor mm,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,_3324a_8d86aa081297283_lg.jpeg
Bongard, Hermann för Haug/Bruksbo, Norge, soffbord, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Gitarr, Hermann Carlsson Levin, numrerad 406398 (1960),_3325a_8d86a9fd14fbe97_lg.jpeg
Gitarr, Hermann Carlsson Levin, numrerad 406398 (1960),
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Smith, Axel, olja, hästar i landskap,_3326a_8d86a9f4b5ea107_lg.jpeg
Smith, Axel, olja, hästar i landskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kölare, Nils, färgserigrafi, konkret komposition, _3327a_8d86a9f5824912e_lg.jpeg
Kölare, Nils, färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Ragnar, olja, "Höstpark",_3328a_8d86a9fe1e8f879_lg.jpeg
Andersson, Ragnar, olja, "Höstpark",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bords/golvlampa, mässing, nygotik, sekelskiftet 1900, dekor av fabeldjur, växtornamentik mm,_3329a_8d86a9edde39826_lg.jpeg
Bords/golvlampa, mässing, nygotik, sekelskiftet 1900, dekor av fabeldjur, växtornamentik mm,
Slutpris100 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, glasservis 37 delar, "Pisararengas", design 1965,_3330a_8d86ac6f37dd2a9_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, glasservis 37 delar, "Pisararengas", design 1965,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic,  medföljer termos Tupperware,_3331a_8d86ac118cb6ff1_lg.jpeg
Magnussen, Erik för Stelton, termosar 2 st, plast, Stelton Classic, medföljer termos Tupperware,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vas, stengods, Meiping-formad med dekor i sang-de-boeuf-glasyr, antagligen Kina, _3332a_8d86ac6d481b9be_lg.jpeg
Vas, stengods, Meiping-formad med dekor i sang-de-boeuf-glasyr, antagligen Kina,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Nielsen, Erik för KD, fat/skulptur, groda på näckrosblad, modellnr 2477, _3333a_8d86abf8991fce4_lg.jpeg
Nielsen, Erik för KD, fat/skulptur, groda på näckrosblad, modellnr 2477,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,_3334a_8d86abf9ae68a3d_lg.jpeg
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Kuhn, Beate för Rosenthal, tillskriven, skål, porslin, 1950-tal, triangulär,_3335a_8d86abfb2b39d34_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods, _3336a_8d86ac0a52f9510_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK