Laddar...

Julauktion

Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.


Visning:


Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45


Observera att regler och tidpunkter kan komma att ändra om de allmänna riktlinjer förändras

Julauktion
Avslutad
Vas, porslin, Kina, Qianlong, oktogonalt Mei-Ping-formad, rik dekor i underglasyrblått samt polykrom och förgylld emalj av växtlighet, fjärilar mm, _4922a_8d8985c4cf1d614_lg.jpeg
2
Vas, porslin, Kina, Qianlong, oktogonalt Mei-Ping-formad, rik dekor i underglasyrblått samt polykrom och förgylld emalj av växtlighet, fjärilar mm,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, Kangxi-stil, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av flodlandskap, personer mm, _4923a_8d8985ca5ce337d_lg.jpeg
3
Vas, porslin, Kina, Kangxi-stil, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av flodlandskap, personer mm,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm, _4924a_8d8985c8d71b3e9_lg.jpeg
4
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Avslutad
Fat, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), lövformade med blå underglasyrdekor av flodlandskap, _4925a_8d8985d6e840c0c_lg.jpeg
5
Fat, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), lövformade med blå underglasyrdekor av flodlandskap,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas, _4928a_lg.jpeg
8
Wärff, Göran för Kosta, skål, delvis blåtonat glas,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,_4929a_lg.jpeg
9
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda, _4937a_lg.jpeg
17
Tomte med pipa, glaserad keramik, antagligen Gräfenroda,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,_4938a_lg.jpeg
18
Tomte med dragspel, glaserad keramik, antagligen Heissner,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Terrin med lock, flintgods, Rörstrand "Spets", _4951a_8d8985e48467917_lg.jpeg
31
Terrin med lock, flintgods, Rörstrand "Spets",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, skål. handmålat glas. "Tonga", _4952a_lg.jpeg
32
Backström, Monica för Kosta Boda, skål. handmålat glas. "Tonga",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Marmeladburk med lock och underfat, porslin, J Dumont, Paris, 1900-talets 1 hälft, _4953a_lg.jpeg
33
Marmeladburk med lock och underfat, porslin, J Dumont, Paris, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomteflicka med ljushållare, _4955a_lg.jpeg
35
Larson, Lisa, för JIE, figurin/ljusstake, delvis glaserat lergods, tomteflicka med ljushållare,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur, _4963a_lg.jpeg
43
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,_4964a_lg.jpeg
44
Wiberg, Harald för Royal Copenhagen, figurin, tomte, polykrom underglasyrdekor,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Japan, Edo, _4966a_lg.jpeg
46
Vas, porslin, Japan, Edo,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),_4970a_lg.jpeg
50
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Møller, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Setter med fasan, modellnummer 1533,_4985a_8d89ac57f003b4c_lg.jpeg
65
Møller, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Setter med fasan, modellnummer 1533,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas, _4987a_lg.jpeg
67
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas, _4988a_lg.jpeg
68
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, _4990a_lg.jpeg
70
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas,_4991a_lg.jpeg
71
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, glaserat stengods, sittande Shar Pei,_4995a_lg.jpeg
75
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, glaserat stengods, sittande Shar Pei,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, graalteknik, "Mykene", slipad dekor av fiskar mot underfångsdekor av gröna "alger" och luftbubblor,_5011a_lg.jpeg
91
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, graalteknik, "Mykene", slipad dekor av fiskar mot underfångsdekor av gröna "alger" och luftbubblor,
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,_5012a_lg.jpeg
92
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,_5013a_lg.jpeg
93
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, glaserat flintgods, 1950-tal, _5014a_lg.jpeg
94
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, glaserat flintgods, 1950-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd österrikisk designer, 1950-tal, golvvas, glaserat flintgods,_5015a_lg.jpeg
95
Okänd österrikisk designer, 1950-tal, golvvas, glaserat flintgods,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, _5020a_lg.jpeg
100
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, vas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, skål, marmorerad glasmassa, _5038a_lg.jpeg
118
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, skål, marmorerad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft, _5041a_lg.jpeg
121
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm, _5049a_lg.jpeg
129
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas_5052a_lg.jpeg
132
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, björn,_5055a_lg.jpeg
135
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, björn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, dekor av frukter,_5056a_lg.jpeg
136
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, dekor av frukter,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,_5057a_lg.jpeg
137
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lütken, Per för Holmegaard, skål, klarglas, Provence, _5058a_lg.jpeg
138
Lütken, Per för Holmegaard, skål, klarglas, Provence,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, lockurna, glaserat lergods,_5062a_lg.jpeg
142
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, lockurna, glaserat lergods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Utzon, Linn för Rosendal, vaser, 1 par, blå glasmassa med målad silverdekor, Tanne, _5064a_lg.jpeg
144
Utzon, Linn för Rosendal, vaser, 1 par, blå glasmassa med målad silverdekor, Tanne,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods, _5088a_lg.jpeg
168
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för PM Keramik, Danmark, 1960-70-tal, bordslampa, delvis glaserat lergods, _5099a_lg.jpeg
179
Okänd designer för PM Keramik, Danmark, 1960-70-tal, bordslampa, delvis glaserat lergods,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter, _5100a_lg.jpeg
180
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, cirka 1954,_5101a_8d89d23e2f76b34_lg.jpeg
181
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, cirka 1954,
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Kakfat, mjukporslin, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _5107a_lg.jpeg
187
Kakfat, mjukporslin, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vinprovarset, 5 delar, kristall, Royal Scot Crystal Arts and Crafts, specialedition för Harrods,_5108a_lg.jpeg
188
Vinprovarset, 5 delar, kristall, Royal Scot Crystal Arts and Crafts, specialedition för Harrods,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Madsen, Steen Lykke för B&G, skål, stengods, bemålad dekor av ansikte,_5110a_8d89d27dcc25d03_lg.jpeg
190
Madsen, Steen Lykke för B&G, skål, stengods, bemålad dekor av ansikte,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvvas, grönglaserad keramik, _5111a_8d89d27ec1d6428_lg.jpeg
191
Okänd designer, golvvas, grönglaserad keramik,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Seidelin, Peter för Seidelin Faaborg Keramik, golvvas, svartglaserad keramik,_5112a_8d89d27fe8e88f3_lg.jpeg
192
Seidelin, Peter för Seidelin Faaborg Keramik, golvvas, svartglaserad keramik,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd engelsk keramiker, 1950-60-tal, kanna samt 4 muggar, keramik,_5118a_lg.jpeg
198
Okänd engelsk keramiker, 1950-60-tal, kanna samt 4 muggar, keramik,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.