Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Saly, Jacques-François-Joseph, efter honom, byst, gips, "Jeune Fille à la natte, "_6880a_8d8d7464c45c1f4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Latham, Cathy för Hermès, , scarf, siden, 'Les Clefs' design 1965,_6881a_8d8d74661790d59_lg.jpeg
Latham, Cathy för Hermès, , scarf, siden, 'Les Clefs' design 1965,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),_6882a_8d8d746841b2462_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,_6883a_8d8d74698687971_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,_6885a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hänge med miniatyrfotografi bakom lins, så kallat "Stanhope", brons, 1800-tal, _6884a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Coignard, James, färgetning med carborundum, komposition, _6886a_lg.jpeg
Coignard, James, färgetning med carborundum, komposition,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början, _6887a_lg.jpeg
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Minnesmynt/medaljer, 3 st, totalt 60 gram 999/1000 silver,_6888a_lg.jpeg
Minnesmynt/medaljer, 3 st, totalt 60 gram 999/1000 silver,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, nyckelpiga,_6889a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,_6890a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Norrgren, Maja, olja, klippor  vid Marstrand, _6891a_lg.jpeg
Norrgren, Maja, olja, klippor vid Marstrand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hörnskåp, pyramidmahogny, senempire, 1800-talets mitt, _6892a_8d8d74899dd34eb_lg.jpeg
Hörnskåp, pyramidmahogny, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Skåp, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, _6893a_8d8d748ad9fcd5a_lg.jpeg
Skåp, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, ylle, "Tomtebolycka",_6894a_8d8d74b2ddcd6ce_lg.jpeg
Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, ylle, "Tomtebolycka",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bernadotte, Sigvard för Gense, bägare, 8 st, nysilver,_6895c_8d8d74d9972a71d_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard för Gense, bägare, 8 st, nysilver,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,_6896c_8d8d74db2ac378f_lg.jpeg
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",_6897a_8d8d74dcb7ad8a9_lg.jpeg
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bälte med spänne, silver med niellodekor, Ryssland, sekelskiftet 1900, bältesprint i form av kindjal, _6898a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse, _6901a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,_6900a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fodral för svavelstickor, läder med petits-points-broderi, Frankrike, 1800-talets mitt, dekor av blommor samt guldprägling "Feu", _6899a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,_6902a_lg.jpeg
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ikon, tempera på trä, grekisk-ortodox, sekelskiftet 1900, sankt Demetrios av Thessaloniki, _6903a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk, _6904a_lg.jpeg
Fåtölj, helstoppad, djuphäftad plyschklädsel, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon, _6905a_lg.jpeg
Eitel, Jacques, olja, Jardin des Doms, Avignon,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Ole Gjerløv Knudsen og Torben Lind för France & Søn, soffbord, palisander. Moduline,_6906a_8d8d74df41b3c83_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Hagenauer, Karl, hans art, brosch, förgylld brons pärlemor och glas, afrikansk krigare med spjut,_6907a_8d8d74ddb5169aa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Syklämma, så kallad Sewing Bird, gjutjärn, sannolikt Eisengiesserei E G Zimmermann, Hanau, 1800-talets mitt,_6908a_8d8d751fd4774f0_lg.jpeg
Syklämma, så kallad Sewing Bird, gjutjärn, sannolikt Eisengiesserei E G Zimmermann, Hanau, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 20 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,_6909a_8d8d7522239d86c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar, _6910a_8d8d7523faa7a36_lg.jpeg
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, _6911a_8d8d7525e758d8a_lg.jpeg
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,_6912a_8d8d752bf42377e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stereokamera, Ica Compur, Dresden, 1910-20-tal, _6913a_lg.jpeg
Stereokamera, Ica Compur, Dresden, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Johansson, Lars "Lasse", olja, Karlsrovägen, Halmstad - utsikt från konstnärens balkong,_6914a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old/semiantik Senneh (?),_6915a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Senneh (?),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,_6916a_lg.jpeg
Emanuel, Frank Lewis, blandteknik, Hamnen i La Rochelle,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter, _6917a_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stereo/panoramakamera, Hüttig Stereo Lloyd 9 X 18, modell 1907._6918a_lg.jpeg
Stereo/panoramakamera, Hüttig Stereo Lloyd 9 X 18, modell 1907.
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Matta, old Persisk, _6919a_lg.jpeg
Matta, old Persisk,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,_6921a_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall, modell snarlik "Cyclon" av P O Ström för IKEA, _6922a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,_6923a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Møller, Knud Max, förgetsning, "Skrigende havørn" 1932,_6920a_8d8d7d9df9618f5_lg.jpeg
Møller, Knud Max, förgetsning, "Skrigende havørn" 1932,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Reklamskylt, litograferad plåt, BRIO,_6924a_8d8d7d9cb6423f3_lg.jpeg
Reklamskylt, litograferad plåt, BRIO,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Berger, Johan Christian, efter honom, litografi, "Inloppet till Carlskrona",_6925a_8d8d7d9fbc6b010_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd holländsk konstnär, olja, kvinna i folkdräkt, _6926a_8d8d7dd1253bae7_lg.jpeg
Okänd holländsk konstnär, olja, kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Aftonväska, förgylld metall, USA, 1910-20-tal,_6927a_lg.jpeg
Aftonväska, förgylld metall, USA, 1910-20-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK