Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Sigill/amulett, brons, så kallat Sadhu seal, Nepal, 18-1900-tal, _6928a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, nysilver med prismor, 1920-tal, _6929a_lg.jpeg
Takkrona, nysilver med prismor, 1920-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko, _6930a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren och svarvad valnöt, nyrokoko,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap, _6932a_lg.jpeg
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_6931a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,_6933a_lg.jpeg
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sidenscarfs, 3 st, Pierre Cardin, Odile St Gérmain och Francoise Guérin,_6934a_lg.jpeg
Sidenscarfs, 3 st, Pierre Cardin, Odile St Gérmain och Francoise Guérin,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Grötskål, tenn, 1800-talets början, bukig med 2 hänklar, _6935a_8d8d7e147ace352_lg.jpeg
Grötskål, tenn, 1800-talets början, bukig med 2 hänklar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, bukig med rakt handtag,_6936a_8d8d7e565f47e23_lg.jpeg
Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, bukig med rakt handtag,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockstop, tenn, koniskt med graverad växtdekor,_6937b_8d8d7e5864d9415_lg.jpeg
Lockstop, tenn, koniskt med graverad växtdekor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lockstop, tenn, så kallat bulstop, akantusornerad grepe,_6938a_8d8d7e5a7897251_lg.jpeg
Lockstop, tenn, så kallat bulstop, akantusornerad grepe,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockstop, tenn, sk bulstop, akantursornerad hänkel,_6939a_8d8d7e84d3a5bfb_lg.jpeg
Lockstop, tenn, sk bulstop, akantursornerad hänkel,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 2 hälft,_6940a_8d8d7e8742dd072_lg.jpeg
Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900, _6941a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo, _6942a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Väggspegel, delvis blått glas med bronsmontage, senempire, 1800-talets mitt, 4 ljushållare, dekor av blommor mm,_6943a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa_6944a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm_6945a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal, _6946a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Cleve (Jon-And), Agnes, olja, stående modell,_6947a_8d8d7e89092f041_lg.jpeg
Cleve (Jon-And), Agnes, olja, stående modell,
Slutpris36 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd designer för Julius Mühlhaus & Co, Haida, pokalglas, _6948a_8d8d7e8acb4a39e_lg.jpeg
Okänd designer för Julius Mühlhaus & Co, Haida, pokalglas,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, slipat glas, Galjonsfigur modellnummer LG 148, design 1955, _6949a_8d8d7e8cae545cf_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, slipat glas, Galjonsfigur modellnummer LG 148, design 1955,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lorenzl, Josef, hans art, skulptur, bronserad metall på alabastersockel, dansande dam,_6950a_8d8d7e8eafaa7c4_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal, _6951a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel, _6952a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängkammarbyrå, alm med intarsia och grå kalkstensskiva, Swedish Grace, _6953a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _6954a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal, _6955a_lg.jpeg
Hurts, teak, fristående modell, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,_6956a_8d8d7e902c72c91_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Cadovius, Poul för France & Søn, soffa, ek, _6957b_8d8d7f5dadd14ea_lg.jpeg
Cadovius, Poul för France & Søn, soffa, ek,
Slutpris13 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, högklassiga gustavianska Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, _6958d_8d8d7f6093e7b55_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, högklassiga gustavianska Stockholmsarbeten, 1700-talets slut,
Slutpris19 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska, sannolikt Stockholmsarbeten 1770-80-tal, rund rygg med humlekvist, _6959a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Atenienn, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _6960a_8d8d7fbdbd5627e_lg.jpeg
Atenienn, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffa, delvis svärtad valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _6961a_8d8d7fbeec7be71_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva, _6962a_8d8d7fc03d5cdae_lg.jpeg
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn, _6963a_8d8d7fc1d90dde2_lg.jpeg
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Utdragssoffa/säng, lackerat trä, 1800-talets 2 hälft,_6964a_8d8d7fc541d8ce2_lg.jpeg
Utdragssoffa/säng, lackerat trä, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sybord, mahogny, sekelskiftet 1900,_6965a_8d8d7fc6719f464_lg.jpeg
Sybord, mahogny, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, valnöt och bonad bok, _6966a_8d8d7fc7ffa9b67_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Skandiform, armstolar, 5 st, bonad bok med beige skinnklädsel, _6968a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Skandiform, armstolar, 5 st, bonad bok med beige skinnklädsel, _6967a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,_6969a_lg.jpeg
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,_6970a_lg.jpeg
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,_6971a_lg.jpeg
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindström, Bengt, färgserigrafi, "Frestaren" 1990,_6972a_lg.jpeg
Lindström, Bengt, färgserigrafi, "Frestaren" 1990,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal, _6973a_lg.jpeg
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Vägghyllor, 1 par_6975a_lg.jpeg
Vägghyllor, 1 par
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1980-tal, soffbord, svartlackerat trä med läderklädd mittskiva,_6974a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK