Laddar...
Februariauktion
Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.
Visning i lokalen:
Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Schou, Anna för Kasthall, matta, polyamid, "Peggy", _6448a_8d8c9e5232a8b23_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6448-itemimages/6448a_8d8c9e5232a8b23_med.jpeg)
1
Schou, Anna för Kasthall, matta, polyamid, "Peggy",
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta"._6449a_8d8c9f12964a267_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6449-itemimages/6449a_8d8c9f12964a267_med.jpeg)
2
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta".
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta"._6450a_8d8c9f13b0263cd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6450-itemimages/6450a_8d8c9f13b0263cd_med.jpeg)
3
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta".
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, miniatyrvaser, 1 par, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta"._6451a_8d8c9f14cfa7ef6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6451-itemimages/6451a_8d8c9f14cfa7ef6_med.jpeg)
4
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, miniatyrvaser, 1 par, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta".
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Orup, Bengt för Johansfors, coctailglas, 3 st, Strikt, design 1953, _6452a_8d8c9f15c9d601b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6452-itemimages/6452a_8d8c9f15c9d601b_med.jpeg)
5
Orup, Bengt för Johansfors, coctailglas, 3 st, Strikt, design 1953,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _6453a_8d8c9f16e93c142_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6453-itemimages/6453a_8d8c9f16e93c142_med.jpeg)
6
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _6454a_8d8c9f17e5c0b66_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6454-itemimages/6454a_8d8c9f17e5c0b66_med.jpeg)
7
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Colombo, Carlo för Guzzini, satsbord, 3 st, akrylplast,_6455a_8d8c9f232b14c88_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6455-itemimages/6455a_8d8c9f232b14c88_med.jpeg)
8
Colombo, Carlo för Guzzini, satsbord, 3 st, akrylplast,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Damkjær, Helle för Georg Jensen, champagnekylare, rostfritt stål, "Indulgence",_6456a_8d8c9f24effdd24_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6456-itemimages/6456a_8d8c9f24effdd24_med.jpeg)
9
Damkjær, Helle för Georg Jensen, champagnekylare, rostfritt stål, "Indulgence",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Okänd designer för Guzzini, picnicset, plast, picnic Capsule, _6457a_8d8c9f26278730e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6457-itemimages/6457a_8d8c9f26278730e_med.jpeg)
10
Okänd designer för Guzzini, picnicset, plast, picnic Capsule,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420, _6458a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6458-itemimages/6458a_med.jpeg)
11
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Plunta, glas, 1800-talets 2 hälft, slipad dekor av fartyg, devis Kom min bror och ta en sup, _6459a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6459-itemimages/6459a_med.jpeg)
12
Plunta, glas, 1800-talets 2 hälft, slipad dekor av fartyg, devis Kom min bror och ta en sup,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Lockkarott, pläter, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, löstagbart handtag,_6460a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6460-itemimages/6460a_med.jpeg)
13
Lockkarott, pläter, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, löstagbart handtag,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Sabbatsljusstakar, 2 st snarlika, Ryssland, 1800-talets 1 hälft,_6461a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6461-itemimages/6461a_med.jpeg)
14
Sabbatsljusstakar, 2 st snarlika, Ryssland, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Coaster, silver, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, profilerat brätte, Kejserlig Hovleverantörsstämpel,_6462a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6462-itemimages/6462a_med.jpeg)
15
Coaster, silver, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, profilerat brätte, Kejserlig Hovleverantörsstämpel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![3 delar silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sillgaffel, thesked samt sockertång,_6463a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6463-itemimages/6463a_med.jpeg)
16
3 delar silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sillgaffel, thesked samt sockertång,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Golvkandelaber, förgylld brons, empirestil, 1800-talets slut, 4 ljusarmar, dekor av akantus mm,_6464a_8d8caa440c489af_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6464-itemimages/6464a_8d8caa440c489af_med.jpeg)
17
Golvkandelaber, förgylld brons, empirestil, 1800-talets slut, 4 ljusarmar, dekor av akantus mm,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![4 delar silver, total vikt 255 gram,_6465a_8d8caa42b00a6a8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6465-itemimages/6465a_8d8caa42b00a6a8_med.jpeg)
18
4 delar silver, total vikt 255 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Matbesticksuppsättning, 18 delar, silver, total vikt exklusive knivar 480 gram_6466a_8d8caa41902d04c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6466-itemimages/6466a_8d8caa41902d04c_med.jpeg)
19
Matbesticksuppsättning, 18 delar, silver, total vikt exklusive knivar 480 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Mekanisk leksak, motorcykel, Tipp & Co, (Tippco), 1940-50-tal, _6467a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6467-itemimages/6467a_med.jpeg)
20
Mekanisk leksak, motorcykel, Tipp & Co, (Tippco), 1940-50-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Mekanisk leksak, plåt och läder, mus, Schuco Mikifex, 1940-50-tal, _6468b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6468-itemimages/6468b_med.jpeg)
21
Mekanisk leksak, plåt och läder, mus, Schuco Mikifex, 1940-50-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Modellbil, mekanisk/elektrisk, Cadillac, Kyodo Press (KDP) Japan 1950-tal, _6469a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6469-itemimages/6469a_med.jpeg)
22
Modellbil, mekanisk/elektrisk, Cadillac, Kyodo Press (KDP) Japan 1950-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Leksaker, 3 st, mekaniska, Schuco/Lilliput Micro Racer, 1950-60-tal, _6470d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6470-itemimages/6470d_med.jpeg)
23
Leksaker, 3 st, mekaniska, Schuco/Lilliput Micro Racer, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Mekaniska leksaker, 2 st, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft resp mitt, änder, _6471a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6471-itemimages/6471a_med.jpeg)
24
Mekaniska leksaker, 2 st, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft resp mitt, änder,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Mekanisk leksak, litograferad plåt, spårvagn, Joustra, Frankrike, 1900-talets mitt,_6472a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6472-itemimages/6472a_med.jpeg)
25
Mekanisk leksak, litograferad plåt, spårvagn, Joustra, Frankrike, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille",_6473a_8d8caa5ce559f7a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6473-itemimages/6473a_8d8caa5ce559f7a_med.jpeg)
26
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Marini, Marino, efter honom, färglito, "Cheval et Acrobate",_6474a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6474-itemimages/6474a_med.jpeg)
27
Marini, Marino, efter honom, färglito, "Cheval et Acrobate",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordlampa, lackerat och borstat stål, Lento, _6475a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6475-itemimages/6475a_med.jpeg)
28
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordlampa, lackerat och borstat stål, Lento,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom, _6476a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6476-itemimages/6476a_med.jpeg)
29
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, vas, glas, _6477a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6477-itemimages/6477a_med.jpeg)
30
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Thekoppar med fat, 9 + 9 st, flintgods, Minton & Hollins, Stoke-On-Trent, 1800-talets 2 hälft,_6478a_8d8cf50381865a9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6478-itemimages/6478a_8d8cf50381865a9_med.jpeg)
31
Thekoppar med fat, 9 + 9 st, flintgods, Minton & Hollins, Stoke-On-Trent, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris2 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Väggur, förgyllt och bronserat trä och stuck, gustaviansk stil, 1800-talets slut, dekor av akantus, festoner mm, _6479a_8d8ce8cc8218fa0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6479-itemimages/6479a_8d8ce8cc8218fa0_med.jpeg)
32
Väggur, förgyllt och bronserat trä och stuck, gustaviansk stil, 1800-talets slut, dekor av akantus, festoner mm,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Comerre, Léon efter honom, heliogravyr (?) "A Bejeweled Harem Beauty",_6480a_8d8ce8cd9099636_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6480-itemimages/6480a_8d8ce8cd9099636_med.jpeg)
33
Comerre, Léon efter honom, heliogravyr (?) "A Bejeweled Harem Beauty",
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
![Reiffenstein, Paul, olja, alplandskap,_6481a_8d8ce8cea95f11a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6481-itemimages/6481a_8d8ce8cea95f11a_med.jpeg)
34
Reiffenstein, Paul, olja, alplandskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, ung skönhet,_6482a_8d8ce8cf7158230_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6482-itemimages/6482a_8d8ce8cf7158230_med.jpeg)
35
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, ung skönhet,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Okänd konstnär, olja, 1800-tal, skogsparti, _6483a_8d8ce8f06fe084a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6483-itemimages/6483a_8d8ce8f06fe084a_med.jpeg)
36
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, skogsparti,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Lockkarott med vändbart lock, pläter, Englad, 1900-talets 1 hälft, _6484a_8d8ce8f1c039093_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6484-itemimages/6484a_8d8ce8f1c039093_med.jpeg)
37
Lockkarott med vändbart lock, pläter, Englad, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Verboy, Antal, olja, Näckrosor,_6485a_8d8ce8d1778690d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6485-itemimages/6485a_8d8ce8d1778690d_med.jpeg)
38
Verboy, Antal, olja, Näckrosor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Boetius, Lars, olja, kustparti, _6486a_8d8ce8cab4047d8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6486-itemimages/6486a_8d8ce8cab4047d8_med.jpeg)
39
Boetius, Lars, olja, kustparti,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition,_6487a_8d8ce8c9eea9a29_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6487-itemimages/6487a_8d8ce8c9eea9a29_med.jpeg)
40
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålfat, gjutet glas, Mine, _6488a_8d8ce8c90085362_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6488-itemimages/6488a_8d8ce8c90085362_med.jpeg)
41
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålfat, gjutet glas, Mine,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Kaffeservisdelar, porslin, B&G, Lövfald_6489a_8d8cf50aa2a470d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6489-itemimages/6489a_8d8cf50aa2a470d_med.jpeg)
42
Kaffeservisdelar, porslin, B&G, Lövfald
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Uppsatsskål, patinerad och bronserad metall, 1800-talets 2 hälft, Nike/Victoria, _6490a_8d8cf6bbedaed7d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6490-itemimages/6490a_8d8cf6bbedaed7d_med.jpeg)
43
Uppsatsskål, patinerad och bronserad metall, 1800-talets 2 hälft, Nike/Victoria,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng' _6491a_8d8cf6bdbae82bb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6491-itemimages/6491a_8d8cf6bdbae82bb_med.jpeg)
44
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng'
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Stjernstedt, Sofie, olja, motiv från Strandhagen, Arild med Räddningssällskapets hus ("Raketstugan") i fonden, _6492b_8d8cf6c2e4a171a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6492-itemimages/6492b_8d8cf6c2e4a171a_med.jpeg)
45
Stjernstedt, Sofie, olja, motiv från Strandhagen, Arild med Räddningssällskapets hus ("Raketstugan") i fonden,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
![Okänd konstnär, 1900-talets mitt, smed i arbete,_6493a_8d8cf6c4bf6324e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6493-itemimages/6493a_8d8cf6c4bf6324e_med.jpeg)
46
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, smed i arbete,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Wedel, Helene, färglito, "Tappad vinge",_6494a_8d8cf6c5de39aa9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6494-itemimages/6494a_8d8cf6c5de39aa9_med.jpeg)
47
Wedel, Helene, färglito, "Tappad vinge",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Malmgren, Ulf, olja, Årstavägen mot Liljeholmen, _6495a_8d8cf6c6d770be4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6495-itemimages/6495a_8d8cf6c6d770be4_med.jpeg)
48
Malmgren, Ulf, olja, Årstavägen mot Liljeholmen,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.