Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Schou, Anna för Kasthall, matta, polyamid, "Peggy", _6448a_8d8c9e5232a8b23_lg.jpeg
Schou, Anna för Kasthall, matta, polyamid, "Peggy",
SlutprisInga bud
Utropspris3 600  - 4 000 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta"._6449a_8d8c9f12964a267_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta".
Slutpris3 000 SEK
Utropspris3 600  - 4 000 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta"._6450a_8d8c9f13b0263cd_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Utropspris1 000  - 1 200 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, miniatyrvaser, 1 par, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta"._6451a_8d8c9f14cfa7ef6_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, miniatyrvaser, 1 par, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta".
SlutprisInga bud
Utropspris800  - 1 000 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, coctailglas, 3 st, Strikt, design 1953, _6452a_8d8c9f15c9d601b_lg.jpeg
Orup, Bengt för Johansfors, coctailglas, 3 st, Strikt, design 1953,
Slutpris600 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _6453a_8d8c9f16e93c142_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris3 600  - 4 000 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _6454a_8d8c9f17e5c0b66_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris3 600  - 4 000 SEK
Colombo, Carlo för Guzzini, satsbord, 3 st, akrylplast,_6455a_8d8c9f232b14c88_lg.jpeg
Colombo, Carlo för Guzzini, satsbord, 3 st, akrylplast,
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 200  - 1 500 SEK
Damkjær, Helle för Georg Jensen, champagnekylare, rostfritt stål, "Indulgence",_6456a_8d8c9f24effdd24_lg.jpeg
Damkjær, Helle för Georg Jensen, champagnekylare, rostfritt stål, "Indulgence",
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 200  - 1 500 SEK
Okänd designer för Guzzini, picnicset, plast, picnic Capsule, _6457a_8d8c9f26278730e_lg.jpeg
Okänd designer för Guzzini, picnicset, plast, picnic Capsule,
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 800 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420, _6458a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris800  - 1 000 SEK
Plunta, glas, 1800-talets 2 hälft, slipad dekor av fartyg, devis Kom min bror och ta en sup, _6459a_lg.jpeg
Plunta, glas, 1800-talets 2 hälft, slipad dekor av fartyg, devis Kom min bror och ta en sup,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Lockkarott, pläter, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, löstagbart handtag,_6460a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 000  - 1 200 SEK
Sabbatsljusstakar, 2 st snarlika, Ryssland, 1800-talets 1 hälft,_6461a_lg.jpeg
Sabbatsljusstakar, 2 st snarlika, Ryssland, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Utropspris1 000  - 1 200 SEK
Coaster, silver, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, profilerat brätte, Kejserlig Hovleverantörsstämpel,_6462a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 000  - 1 200 SEK
3 delar silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sillgaffel, thesked samt sockertång,_6463a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Golvkandelaber, förgylld brons, empirestil, 1800-talets slut, 4 ljusarmar, dekor av akantus mm,_6464a_8d8caa440c489af_lg.jpeg
Golvkandelaber, förgylld brons, empirestil, 1800-talets slut, 4 ljusarmar, dekor av akantus mm,
Slutpris3 800 SEK
Utropspris3 600  - 4 000 SEK
4 delar silver, total vikt 255 gram,_6465a_8d8caa42b00a6a8_lg.jpeg
4 delar silver, total vikt 255 gram,
Slutpris900 SEK
Utropspris800  - 1 000 SEK
Matbesticksuppsättning, 18 delar, silver, total vikt exklusive knivar 480 gram_6466a_8d8caa41902d04c_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, 18 delar, silver, total vikt exklusive knivar 480 gram
Slutpris2 400 SEK
Utropspris1 800  - 2 000 SEK
Mekanisk leksak, motorcykel, Tipp & Co, (Tippco), 1940-50-tal, _6467a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Utropspris1 000  - 1 200 SEK
Mekanisk leksak, plåt och läder, mus, Schuco Mikifex, 1940-50-tal, _6468b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Modellbil, mekanisk/elektrisk, Cadillac, Kyodo Press (KDP) Japan 1950-tal, _6469a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 800 SEK
Leksaker, 3 st, mekaniska, Schuco/Lilliput Micro Racer, 1950-60-tal, _6470d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 800 SEK
Mekaniska leksaker, 2 st, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft resp mitt, änder, _6471a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, spårvagn, Joustra, Frankrike, 1900-talets mitt,_6472a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille",_6473a_8d8caa5ce559f7a_lg.jpeg
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille",
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Marini, Marino, efter honom, färglito, "Cheval et Acrobate",_6474a_lg.jpeg
Marini, Marino, efter honom, färglito, "Cheval et Acrobate",
SlutprisInga bud
Utropspris600  - 800 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordlampa, lackerat och borstat stål, Lento, _6475a_lg.jpeg
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, bordlampa, lackerat och borstat stål, Lento,
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom, _6476a_lg.jpeg
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, vas, glas, _6477a_lg.jpeg
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, vas, glas,
SlutprisInga bud
Utropspris200  - 300 SEK
Thekoppar med fat, 9 + 9 st, flintgods, Minton & Hollins, Stoke-On-Trent, 1800-talets 2 hälft,_6478a_8d8cf50381865a9_lg.jpeg
Thekoppar med fat, 9 + 9 st, flintgods, Minton & Hollins, Stoke-On-Trent, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris2 200 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Väggur, förgyllt och bronserat trä och stuck, gustaviansk stil, 1800-talets slut, dekor av akantus, festoner mm, _6479a_8d8ce8cc8218fa0_lg.jpeg
Väggur, förgyllt och bronserat trä och stuck, gustaviansk stil, 1800-talets slut, dekor av akantus, festoner mm,
Slutpris900 SEK
Utropspris1 000  - 1 200 SEK
Comerre, Léon efter honom, heliogravyr (?) "A Bejeweled Harem Beauty",_6480a_8d8ce8cd9099636_lg.jpeg
Comerre, Léon efter honom, heliogravyr (?) "A Bejeweled Harem Beauty",
Slutpris3 400 SEK
Utropspris1 500  - 2 000 SEK
Reiffenstein, Paul, olja, alplandskap,_6481a_8d8ce8cea95f11a_lg.jpeg
Reiffenstein, Paul, olja, alplandskap,
SlutprisInga bud
Utropspris1 000  - 1 200 SEK
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, ung skönhet,_6482a_8d8ce8cf7158230_lg.jpeg
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, ung skönhet,
Slutpris700 SEK
Utropspris800  - 1 000 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, skogsparti, _6483a_8d8ce8f06fe084a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, skogsparti,
Slutpris700 SEK
Utropspris800  - 1 000 SEK
Lockkarott med vändbart lock, pläter, Englad, 1900-talets 1 hälft, _6484a_8d8ce8f1c039093_lg.jpeg
Lockkarott med vändbart lock, pläter, Englad, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Verboy, Antal, olja, Näckrosor,_6485a_8d8ce8d1778690d_lg.jpeg
Verboy, Antal, olja, Näckrosor,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Boetius, Lars, olja, kustparti, _6486a_8d8ce8cab4047d8_lg.jpeg
Boetius, Lars, olja, kustparti,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition,_6487a_8d8ce8c9eea9a29_lg.jpeg
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålfat, gjutet glas, Mine, _6488a_8d8ce8c90085362_lg.jpeg
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålfat, gjutet glas, Mine,
SlutprisInga bud
Utropspris400  - 500 SEK
Kaffeservisdelar, porslin, B&G, Lövfald_6489a_8d8cf50aa2a470d_lg.jpeg
Kaffeservisdelar, porslin, B&G, Lövfald
Slutpris150 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Uppsatsskål, patinerad och bronserad metall, 1800-talets 2 hälft, Nike/Victoria, _6490a_8d8cf6bbedaed7d_lg.jpeg
Uppsatsskål, patinerad och bronserad metall, 1800-talets 2 hälft, Nike/Victoria,
Slutpris3 000 SEK
Utropspris3 600  - 4 000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng' _6491a_8d8cf6bdbae82bb_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng'
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Stjernstedt, Sofie, olja, motiv från Strandhagen, Arild med Räddningssällskapets hus ("Raketstugan") i fonden, _6492b_8d8cf6c2e4a171a_lg.jpeg
Stjernstedt, Sofie, olja, motiv från Strandhagen, Arild med Räddningssällskapets hus ("Raketstugan") i fonden,
Slutpris4 000 SEK
Utropspris4 600  - 5 000 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, smed i arbete,_6493a_8d8cf6c4bf6324e_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, smed i arbete,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Wedel, Helene, färglito, "Tappad vinge",_6494a_8d8cf6c5de39aa9_lg.jpeg
Wedel, Helene, färglito, "Tappad vinge",
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Malmgren, Ulf, olja, Årstavägen mot Liljeholmen, _6495a_8d8cf6c6d770be4_lg.jpeg
Malmgren, Ulf, olja, Årstavägen mot Liljeholmen,
Slutpris150 SEK
Utropspris300  - 400 SEK