Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Cigarettändare, delvis litograferad krom, IMCO Triplex Streamline, _6548a_lg.jpeg
Cigarettändare, delvis litograferad krom, IMCO Triplex Streamline,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti frisörmemorabilia; österrikiska medaljer i etui 5 st samt diplom och fotografier,_6549a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder/blomkruka, glaserat lergods, _6550a_lg.jpeg
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder/blomkruka, glaserat lergods,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dockhus,litograferad plåt, Marx, New York, 1950-60-tal, _6551a_lg.jpeg
Dockhus,litograferad plåt, Marx, New York, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955, _6552a_lg.jpeg
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Kanonkula, gjutgods, härrör från svenskarnas bombardemang av Köpenhamn  1658-59, _6553a_lg.jpeg
Kanonkula, gjutgods, härrör från svenskarnas bombardemang av Köpenhamn 1658-59,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal, _6554a_8d8d19d46d482b9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lornjett, sköldpadd och förgylld brons, sekelskiftet 1900, _6555a_8d8d19d58ff2400_lg.jpeg
Lornjett, sköldpadd och förgylld brons, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Portemonnaie, sköldpadd med inkrusteringar i förgylld metall och silver, Frankrike, 1800-talets slut, _6556a_8d8d19d825941ea_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Processionslampa, mässing och frostat glas, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, _6557a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, bläckhorn, patinerad brons, jugend, möjligen Österrike omkring 1910,_6558a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Väggplåt/presenterfat, mässing, renässansstil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner, _6559a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Serveringsbricka, bonad ek med intarsia och mässingsskoningar,_6560a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Processionslampa, mässing och färgat glas, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, _6561a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, kvadratisk form med Fo-hundsmaskaroner,_6562a_lg.jpeg
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, kvadratisk form med Fo-hundsmaskaroner,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lockask, rotting, Kina, 1900-tal, _6563a_lg.jpeg
Lockask, rotting, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fotografiram, mässing med emalj, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900, _6564a_8d8d19d9d5b3c9a_lg.jpeg
Fotografiram, mässing med emalj, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sybaron, ebenholtz och elfenben, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _6565a_8d8d1a184b4ef3c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Nålhus/sybaron, svarvad ebenholtz och elfenben, empire, 1800-talets 1 hälft, _6566a_8d8d1a1615436a2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara', _6567a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, Jungfrun, ur mappen 'Aniara',
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas, _6568a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta Crystal Collection, 'isblock', glas, _6569a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Himmelssäng, lackerat och bronserat trä, senempire, 1800-talets mitt, _6570a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Ulferts, Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, _6571a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, skål, marmorerad glasmassa, _6573a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brasskärm, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, broderad skärm,_6574a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dampumps, 13 par, 1950-60-tal, mestadels Italien och Frankrike, _6572a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak, _6575a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffgrupp, 3 delar, teak,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur, _6576a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Parti äldre diverse, mestadels 1800-tal, 2 penningpungar, textil och stål, klockkedja med graverad sigillsten,_6577a_8d8d1a253c4e279_lg.jpeg
Parti äldre diverse, mestadels 1800-tal, 2 penningpungar, textil och stål, klockkedja med graverad sigillsten,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Percy, Arthur för Gefle, theservis, 3 delar flintgods, 'Vinranka Blå' design 1938, _6578a_8d8d1a4740e4775_lg.jpeg
Percy, Arthur för Gefle, theservis, 3 delar flintgods, 'Vinranka Blå' design 1938,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lockurna, porslin, Japan, möjligen Kutani, Taishô (1912-26),_6579a_8d8d1a52445cc9c_lg.jpeg
Lockurna, porslin, Japan, möjligen Kutani, Taishô (1912-26),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo", _6580a_lg.jpeg
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fihn, Joakim för Belid, taklampa, lackerad metall, "Diablo", _6581a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm, _6582a_lg.jpeg
Okänd designer, skulptur, glas, ingjuten dekor av clown, sol måne mm,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,_6583a_lg.jpeg
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas_6584a_lg.jpeg
Persson, Sigurd & Bauer, Lisa för Kosta, skål, glas
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lütken, Per för Holmegaard, skål, klarglas, Provence, _6585a_lg.jpeg
Lütken, Per för Holmegaard, skål, klarglas, Provence,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal, _6586a_8d8d1ac76cb6e52_lg.jpeg
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Humidor, mahogny, 1900-talets 2 hälft, _6587b_8d8d1ac98c4ebdf_lg.jpeg
Humidor, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt, _6588a_8d8d1cefbd118f3_lg.jpeg
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,_6589a_8d8d1cee5f23ddf_lg.jpeg
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Släpspänne med 9 silvermedaljer (1 vitmetall); FBU, Hemvärnet med flera,_6590a_8d8d1cf191062dd_lg.jpeg
Släpspänne med 9 silvermedaljer (1 vitmetall); FBU, Hemvärnet med flera,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Minnesmedalj, vitmetall, Konst- och Industriutställningen i Köpenhamn 1888, _6591a_8d8d1cf309383db_lg.jpeg
Minnesmedalj, vitmetall, Konst- och Industriutställningen i Köpenhamn 1888,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti militaria; epåletter, gradbeteckningar mm,_6592b_8d8d1cf456b98d8_lg.jpeg
Parti militaria; epåletter, gradbeteckningar mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Medaljer, 2 st, förgylld metall (1 med emalj), Sällskapet Thalias Vänner, Norrköping,_6593a_8d8d1cf61f57b5c_lg.jpeg
Medaljer, 2 st, förgylld metall (1 med emalj), Sällskapet Thalias Vänner, Norrköping,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Medaljer, 5 st, (2 silver) Svenska Fotbollsförbundet mm,_6594a_8d8d1cf83580fff_lg.jpeg
Medaljer, 5 st, (2 silver) Svenska Fotbollsförbundet mm,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,_6595a_lg.jpeg
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK