Laddar...
Februariauktion
Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.
Visning i lokalen:
Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,_6596a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6596-itemimages/6596a_med.jpeg)
145
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Niss, Thorvald, olja, kvinna på bakgård, _6599a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6599-itemimages/6599a_med.jpeg)
146
Niss, Thorvald, olja, kvinna på bakgård,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap, _6598a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6598-itemimages/6598a_med.jpeg)
147
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,_6597a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6597-itemimages/6597a_med.jpeg)
148
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Nyrop, Börge, olja, skogsdunge,_6600a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6600-itemimages/6600a_med.jpeg)
149
Nyrop, Börge, olja, skogsdunge,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Leon, May K, färglito, auktion, _6601a_8d8d1cfc4cccffb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6601-itemimages/6601a_8d8d1cfc4cccffb_med.jpeg)
150
Leon, May K, färglito, auktion,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Leon, May K, färglito, lättklädda damer, _6602a_8d8d1cfe58b9a90_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6602-itemimages/6602a_8d8d1cfe58b9a90_med.jpeg)
151
Leon, May K, färglito, lättklädda damer,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Leon, May K, färglito, serenad, _6603a_8d8d1cff5c3a77c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6603-itemimages/6603a_8d8d1cff5c3a77c_med.jpeg)
152
Leon, May K, färglito, serenad,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Wiik, Angelica, färglito med metallfolie, Roulette, _6604b_8d8d1d03e9db021_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6604-itemimages/6604b_8d8d1d03e9db021_med.jpeg)
153
Wiik, Angelica, färglito med metallfolie, Roulette,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Lindström, Bengt, färgetsning med carborundum, figurkomposition,_6605a_8d8d1d04f655526_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6605-itemimages/6605a_8d8d1d04f655526_med.jpeg)
154
Lindström, Bengt, färgetsning med carborundum, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Matta, ull patchworkteknik, _6606a_8d8d1d008377bfb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6606-itemimages/6606a_8d8d1d008377bfb_med.jpeg)
155
Matta, ull patchworkteknik,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,_6608a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6608-itemimages/6608a_med.jpeg)
156
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas, _6607a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6607-itemimages/6607a_med.jpeg)
157
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage, _6609a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6609-itemimages/6609a_med.jpeg)
158
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, _6610a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6610-itemimages/6610a_med.jpeg)
159
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas, _6611a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6611-itemimages/6611a_med.jpeg)
160
Ritzman, Jan-Erik & Carlsson, Sven Åke, egen glashytta, Transjö, pokalglas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft, _6612a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6612-itemimages/6612a_med.jpeg)
161
Golvlampa, smide, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer 1950-60-tal, pinnstolar, 3 st, svartlackerat trä, sitsar i böjteak,_6613a_8d8d1d004a233fb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6613-itemimages/6613a_8d8d1d004a233fb_med.jpeg)
162
Okänd designer 1950-60-tal, pinnstolar, 3 st, svartlackerat trä, sitsar i böjteak,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Ohlsson, Folke för DUX, fåtöljer, 1 par, teak, "USA 75", 1960-tal, _6614a_8d8d1ce2efc65fe_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6614-itemimages/6614a_8d8d1ce2efc65fe_med.jpeg)
163
Ohlsson, Folke för DUX, fåtöljer, 1 par, teak, "USA 75", 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 14 000 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok, _6615b_8d8d1cfdd1fb304_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6615-itemimages/6615b_8d8d1cfdd1fb304_med.jpeg)
164
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, bok med svart konstläderklädsel, _6616a_8d8d1d07ebab89e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6616-itemimages/6616a_8d8d1d07ebab89e_med.jpeg)
165
Okänd designer, 1950-60-tal, fåtölj, bok med svart konstläderklädsel,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Sjöquist, Anna-Greta, matta, rölakan, polykrom, geometrisk dekor mot grå fond,_6511b_8d8d2850fa7dd10_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6511-itemimages/6511b_8d8d2850fa7dd10_med.jpeg)
166
Sjöquist, Anna-Greta, matta, rölakan, polykrom, geometrisk dekor mot grå fond,
Slutpris9 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
![Bokstöd, 1 par, skuren wengé (?), Afrika, 1900-talets 2 hälft,_6510a_8d8d26d196d92a3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6510-itemimages/6510a_8d8d26d196d92a3_med.jpeg)
167
Bokstöd, 1 par, skuren wengé (?), Afrika, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Väggskåp, allmoge, 1800-talets mitt,_6509a_8d8d284e3b026cf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6509-itemimages/6509a_8d8d284e3b026cf_med.jpeg)
168
Väggskåp, allmoge, 1800-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, 1900-talets mitt, matta, rölakan, geometrisk dekor i ockra, rött och gult mot beige,_6508a_8d8d26d0a300c4c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6508-itemimages/6508a_8d8d26d0a300c4c_med.jpeg)
169
Okänd designer, 1900-talets mitt, matta, rölakan, geometrisk dekor i ockra, rött och gult mot beige,
Slutpris6 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Okänd dansk designer, 1900-talets 1 hälft, soffa, ek med heltäckande, beige skinnklädsel,_6617a_8d8d2853ad956ff_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6617-itemimages/6617a_8d8d2853ad956ff_med.jpeg)
170
Okänd dansk designer, 1900-talets 1 hälft, soffa, ek med heltäckande, beige skinnklädsel,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,_6618a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6618-itemimages/6618a_med.jpeg)
171
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Bjufström, Helge, egen verkstad, vas, stengods,_6619a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6619-itemimages/6619a_med.jpeg)
172
Bjufström, Helge, egen verkstad, vas, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas, _6621a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6621-itemimages/6621a_med.jpeg)
173
Okänd designer för Vitrika, vägglampett, metall och brunt glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Bajonett, WWI, fransk Lebel Mle 1886/93, _6620a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6620-itemimages/6620a_med.jpeg)
174
Bajonett, WWI, fransk Lebel Mle 1886/93,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra, _6622a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6622-itemimages/6622a_med.jpeg)
175
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska, _6623a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6623-itemimages/6623a_med.jpeg)
176
3 delar keramik; tomte, stengods Gösta Grähs, katt keramik, L´Eau Vive, Belgien samt grisformad keramikflaska,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,_6624a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6624-itemimages/6624a_med.jpeg)
177
Johansen, Karl Otto för B&G, skulptur, stengods, man med hästar,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?), _6625a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6625-itemimages/6625a_med.jpeg)
178
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,_6626a_8d8d2854eea22bf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6626-itemimages/6626a_8d8d2854eea22bf_med.jpeg)
179
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Stop, glas med tennlock, antagligen Tyskland, 1800-talets 2 hälft,_6627a_8d8d2856507d7c4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6627-itemimages/6627a_8d8d2856507d7c4_med.jpeg)
180
Stop, glas med tennlock, antagligen Tyskland, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor, _6628a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6628-itemimages/6628a_med.jpeg)
181
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av kvinna med blommor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, collierer, 2 st, brons och svart nylon (?),_6630a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6630-itemimages/6630a_med.jpeg)
182
Okänd designer, 1950-60-tal, collierer, 2 st, brons och svart nylon (?),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![TV, Samsung, 32 tum, LCD_6629a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6629-itemimages/6629a_med.jpeg)
183
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal, _6631a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6631-itemimages/6631a_med.jpeg)
184
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Stol, skuren valnöt, chippendalestil, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, _6632a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6632-itemimages/6632a_med.jpeg)
185
Stol, skuren valnöt, chippendalestil, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Skulptur, bronserad metall, Japan, Meiji, 1900-talets början, bodhisattva medlotusblomma,_6633a_8d8d291652ba31b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6633-itemimages/6633a_8d8d291652ba31b_med.jpeg)
186
Skulptur, bronserad metall, Japan, Meiji, 1900-talets början, bodhisattva medlotusblomma,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Krüger, Einar, olja, sittande, ryggvänd akt, _6634b_8d8d2929f487935_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6634-itemimages/6634b_8d8d2929f487935_med.jpeg)
187
Krüger, Einar, olja, sittande, ryggvänd akt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Lockstop, tenn, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,_6635a_8d8d291f69df6c0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6635-itemimages/6635a_8d8d291f69df6c0_med.jpeg)
188
Lockstop, tenn, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Balansvåg, mässing med marmorplatta, 15 Kilogram,_6636a_8d8d2920e8b38ff_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6636-itemimages/6636a_8d8d2920e8b38ff_med.jpeg)
189
Balansvåg, mässing med marmorplatta, 15 Kilogram,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,_6637b_8d8d2922577dcac_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6637-itemimages/6637b_8d8d2922577dcac_med.jpeg)
190
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer i Gunnel Nymans art, vas, klarglas, _6638a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6638-itemimages/6638a_med.jpeg)
191
Okänd designer i Gunnel Nymans art, vas, klarglas,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,_6639a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6639-itemimages/6639a_med.jpeg)
192
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.