Laddar...
Februariauktion
Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.
Visning i lokalen:
Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,_6640a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6640-itemimages/6640a_med.jpeg)
193
Okänd designer för Kosta, lampkupor, 4 st, olikfärgad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier, _6641a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6641-itemimages/6641a_med.jpeg)
194
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Lönegren, Gertrud för Rörstrand, vas, glaserat stengods,_6642a_8d8d292476502ff_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6642-itemimages/6642a_8d8d292476502ff_med.jpeg)
195
Lönegren, Gertrud för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Assietter, 3 st,, porslin, Kina, Qing (18-1900-tal, polykrom emalj- respektive blå underglasyrdekor, _6643a_8d8d292671fd660_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6643-itemimages/6643a_8d8d292671fd660_med.jpeg)
196
Assietter, 3 st,, porslin, Kina, Qing (18-1900-tal, polykrom emalj- respektive blå underglasyrdekor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Minatyrytterkrukor 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,_6644a_8d8d2927c7b8fec_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6644-itemimages/6644a_8d8d2927c7b8fec_med.jpeg)
197
Minatyrytterkrukor 5 st, glaserat lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd designer, 1950-tal, soffbord, bonad ek och bok, _6645a_8d8d2943bea48e7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6645-itemimages/6645a_8d8d2943bea48e7_med.jpeg)
198
Okänd designer, 1950-tal, soffbord, bonad ek och bok,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Herrbetjänt, teak, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,_6646a_8d8d2945853ca84_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6646-itemimages/6646a_8d8d2945853ca84_med.jpeg)
199
Herrbetjänt, teak, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Spelbord, bonat trä med grön, filtklädd skiva, 1900-talets mitt, _6647a_8d8d29465b885ed_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6647-itemimages/6647a_8d8d29465b885ed_med.jpeg)
200
Spelbord, bonat trä med grön, filtklädd skiva, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Gemco, 1900-talets mitt, golvlampa, mässing,_6648a_8d8d2947bdabcad_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6648-itemimages/6648a_8d8d2947bdabcad_med.jpeg)
201
Okänd designer för Gemco, 1900-talets mitt, golvlampa, mässing,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Lundqvist, Mia, färglito, Stadsliv,_6649a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6649-itemimages/6649a_med.jpeg)
202
Lundqvist, Mia, färglito, Stadsliv,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Damfickur, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 32 gram_6650a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6650-itemimages/6650a_med.jpeg)
203
Damfickur, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 32 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
![Osanne (Nègre), blandteknik, "Jardin de Fée",_6651a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6651-itemimages/6651a_med.jpeg)
204
Osanne (Nègre), blandteknik, "Jardin de Fée",
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och plastöverdragen metall, T-stol (Hammer Chair), modell 3103, design 1955, _6652c_8d8d34e9a564d52_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6652-itemimages/6652c_8d8d34e9a564d52_med.jpeg)
205
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, teak och plastöverdragen metall, T-stol (Hammer Chair), modell 3103, design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _6653a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6653-itemimages/6653a_med.jpeg)
206
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Bord, skuren hardwood med marmorskiva, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,_6654a_8d8d2948b6f509a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6654-itemimages/6654a_8d8d2948b6f509a_med.jpeg)
207
Bord, skuren hardwood med marmorskiva, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag, _6655a_8d8d296aa2fbe2f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6655-itemimages/6655a_8d8d296aa2fbe2f_med.jpeg)
208
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord palisander med kakelplattor, _6656a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6656-itemimages/6656a_med.jpeg)
209
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord palisander med kakelplattor,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Urna, mässing med inrusteringar i koppar och silver, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar i träd,_6657a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6657-itemimages/6657a_med.jpeg)
210
Urna, mässing med inrusteringar i koppar och silver, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar i träd,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin, porslin, Gärdsmyg, _6658a_8d8d3365dbd6f19_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6658-itemimages/6658a_8d8d3365dbd6f19_med.jpeg)
211
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin, porslin, Gärdsmyg,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Nielsen, Erik för KD, figurin, porslin, mus på sockerbitar, _6659a_8d8d33671ed4437_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6659-itemimages/6659a_8d8d33671ed4437_med.jpeg)
212
Nielsen, Erik för KD, figurin, porslin, mus på sockerbitar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, Tricorn, design 1957,_6660a_8d8d33691578950_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6660-itemimages/6660a_8d8d33691578950_med.jpeg)
213
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, Tricorn, design 1957,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,_6661a_8d8d336a841d723_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6661-itemimages/6661a_8d8d336a841d723_med.jpeg)
214
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,_6663a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6663-itemimages/6663a_med.jpeg)
215
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Krieger, Wilhelm för Lorentz Hutschenreuther, tillskriven, askfat, porslin, 1910-20-tal, _6662a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6662-itemimages/6662a_med.jpeg)
216
Krieger, Wilhelm för Lorentz Hutschenreuther, tillskriven, askfat, porslin, 1910-20-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, handskskrin, nysilver, _6664a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6664-itemimages/6664a_med.jpeg)
217
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, handskskrin, nysilver,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods, _6665a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6665-itemimages/6665a_med.jpeg)
218
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock, _6666a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6666-itemimages/6666a_med.jpeg)
219
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal, _6667a_8d8d336c81c8bb1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6667-itemimages/6667a_8d8d336c81c8bb1_med.jpeg)
220
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Dirigentpinne, bemålat trä och celluloid, 1900-talets 1 hälft eller mitt,_6668a_8d8d336d4a72526_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6668-itemimages/6668a_8d8d336d4a72526_med.jpeg)
221
Dirigentpinne, bemålat trä och celluloid, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Minnesplakett/brevpress, brons, Napoleons grav,_6669a_8d8d34eebbba4f3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6669-itemimages/6669a_8d8d34eebbba4f3_med.jpeg)
222
Minnesplakett/brevpress, brons, Napoleons grav,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Möss(?)märke, brons, Preussen, 1700-tal, dekor av örn med Fredriks Wilhelm av Preussen monogram, _6670a_8d8d34eff1c7123_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6670-itemimages/6670a_8d8d34eff1c7123_med.jpeg)
223
Möss(?)märke, brons, Preussen, 1700-tal, dekor av örn med Fredriks Wilhelm av Preussen monogram,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, 1 par, mässing,_6672a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6672-itemimages/6672a_med.jpeg)
224
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, 1 par, mässing,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Okänd designer, sparbössa, nysilver på svärtad träsockel, möjligen USA, art-déco, 1920-tal, _6671a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6671-itemimages/6671a_med.jpeg)
225
Okänd designer, sparbössa, nysilver på svärtad träsockel, möjligen USA, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Bältespänne, silver med niellodekor, Ryssland, 1900-talets början, _6673a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6673-itemimages/6673a_med.jpeg)
226
Bältespänne, silver med niellodekor, Ryssland, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Reklamskylt, emaljerat järn, Belgien, 1930-tal, "Motos Gillet" Herstal, _6675a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6675-itemimages/6675a_med.jpeg)
227
Reklamskylt, emaljerat järn, Belgien, 1930-tal, "Motos Gillet" Herstal,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
![Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll, _6674a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6674-itemimages/6674a_med.jpeg)
228
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Westerberg, Uno för Pukeberg, skulpturer/vaser, 3 st, svart-vit glasmassa, svampar, _6676a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6676-itemimages/6676a_med.jpeg)
229
Westerberg, Uno för Pukeberg, skulpturer/vaser, 3 st, svart-vit glasmassa, svampar,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
![Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"_6677a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6677-itemimages/6677a_med.jpeg)
230
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Kakelplatta, fajans, antagligen Iznik 17-1800-tal, _6678a_8d8d34f1b7ad548_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6678-itemimages/6678a_8d8d34f1b7ad548_med.jpeg)
231
Kakelplatta, fajans, antagligen Iznik 17-1800-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Skrin, trä, senempire, 1800-talets mitt, målad och ristad, kinesicerande dekor, _6679a_8d8d34f56d4098c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6679-itemimages/6679a_8d8d34f56d4098c_med.jpeg)
232
Skrin, trä, senempire, 1800-talets mitt, målad och ristad, kinesicerande dekor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Armstolar, 1 par, svarvad, svartlackerad och bronserad ek med rpttingklädsel, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _6680a_8d8d34f73609443_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6680-itemimages/6680a_8d8d34f73609443_med.jpeg)
233
Armstolar, 1 par, svarvad, svartlackerad och bronserad ek med rpttingklädsel, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
![Saarela, Arvo, egen verkstad Falköping, armlänk, silver, dekor av stavar, _6681a_8d8d34f9bb5cb1b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6681-itemimages/6681a_8d8d34f9bb5cb1b_med.jpeg)
234
Saarela, Arvo, egen verkstad Falköping, armlänk, silver, dekor av stavar,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Okänd designer, armlänk, 950/1000 silver med kuddslipade malakiter,_6682a_8d8d350c7c6ba73_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6682-itemimages/6682a_8d8d350c7c6ba73_med.jpeg)
235
Okänd designer, armlänk, 950/1000 silver med kuddslipade malakiter,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Guldfynd, halskedja med hänge, sterlingsilver med åttkantslipad diamant,_6683a_8d8d350e58987e5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6683-itemimages/6683a_8d8d350e58987e5_med.jpeg)
236
Okänd designer för Guldfynd, halskedja med hänge, sterlingsilver med åttkantslipad diamant,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,_6684a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6684-itemimages/6684a_med.jpeg)
237
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Mörner, Stellan, färglito, Landskap, Torekov, _6685a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6685-itemimages/6685a_med.jpeg)
238
Mörner, Stellan, färglito, Landskap, Torekov,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Juhls, Frank & Regine, egen verkstad Kautokeino, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, "Tundra"_6686a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6686-itemimages/6686a_med.jpeg)
239
Juhls, Frank & Regine, egen verkstad Kautokeino, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, "Tundra"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,_6687a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6687-itemimages/6687a_med.jpeg)
240
Collierer, 2 st, odlade pärlor och slipade stenar med silverlås,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.