Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Wegner, Hans J för Getama, Gedsted, stolar, 1 par, ek med beige textilklädsel, 1950-60-tal,_6688a_8d8d4ce5a5683ca_lg.jpeg
Wegner, Hans J för Getama, Gedsted, stolar, 1 par, ek med beige textilklädsel, 1950-60-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti smycken och bijouterier, _6689a_lg.jpeg
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Plaketter, 1 par, marmor, Italien, 1800-tal, _6690a_8d8d357d2740896_lg.jpeg
Plaketter, 1 par, marmor, Italien, 1800-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Plakett, brons på serpentinsten, ordenssällskapet Schlaraffia, dekor av Johann Wilhelm von Goethe,_6691b_8d8d35c58d538f2_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brödfat, papier-maché, senempire-nyrokoko, 1800-talets mitt, _6692a_8d8d35800a8336d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,_6693a_8d8d35814dca990_lg.jpeg
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Docksäng, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, ådringsmålad med dekor av putto samt initialer EG under adlig crest, _6694a_8d8d3584b33e963_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,_6695a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning, _6696a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,_6697a_lg.jpeg
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Bordsfotogenlampa, svarvad serpentinsten med metallmontage, 1800-talets 2 hälft, vitopak glasskärm med målad blomdekor,_6698a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen', _6699a_lg.jpeg
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, _6700a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark, _6701a_8d8d3580ddee561_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd finsk konstnär, skulptur, skuret och delvis betsat trä, björnhona med unge,_6702a_8d8d35c315c5908_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Zetterholm, Torbjörn, färgträsnitt, "Änder",_6703a_lg.jpeg
Zetterholm, Torbjörn, färgträsnitt, "Änder",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",_6705a_lg.jpeg
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ, _6706a_lg.jpeg
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Lars med flera för Rörstrand, vaser 4 st, stengods, dekor av Stockholm, Kristianstad respektive blomster_6704a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
 Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",_7185a_8d8d9943b65fde5_lg.jpeg
Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ, _6708a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 1 par, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, _6709a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ, _6710a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, fruktträ (?), 1950-tal, _6711a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, soffbord, fruktträ (?), 1950-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 1,7 gram_6712a_8d8d40aa4e2824d_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 1,7 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade vita stenar, total vikt 10,5 gram,_6713a_8d8d40ab822aa9a_lg.jpeg
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade vita stenar, total vikt 10,5 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Manschettknappar, 1 par, sdelvis förgyllt silver med facettslipade diamanter,_6714a_8d8d40bc1ebf19f_lg.jpeg
Manschettknappar, 1 par, sdelvis förgyllt silver med facettslipade diamanter,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,_6715a_8d8d40bd8692d5b_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Brosch, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 12 gram_6716a_8d8d40befb42e86_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 12 gram
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med diamant, total vikt 6 gram,_6717a_8d8d40c05af5526_lg.jpeg
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med diamant, total vikt 6 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 1,4 gram_6718a_8d8d40c1999adb1_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 1,4 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armbandsur, 14 karat rödguld med brun läderrem, Doxa, _6719a_8d8d40c2e161371_lg.jpeg
Armbandsur, 14 karat rödguld med brun läderrem, Doxa,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 3 gram, _6720a_8d8d40c4131b7c5_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 3 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Ring, 14 karat rödguld, vikt 4,2 gram,_6721a_8d8d40c5127dcde_lg.jpeg
Ring, 14 karat rödguld, vikt 4,2 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Ring, 14 karat röd- och vitguld, vikt 5,1 gram_6722a_8d8d40c6aa9723d_lg.jpeg
Ring, 14 karat röd- och vitguld, vikt 5,1 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Klockarmband, 18 karat rödguld, vikt 9,5 gram,_6723a_8d8d40c8057c137_lg.jpeg
Klockarmband, 18 karat rödguld, vikt 9,5 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Ryggen, Hans, gouache, blomsterstilleben, _6724a_8d8d41028cb3947_lg.jpeg
Ryggen, Hans, gouache, blomsterstilleben,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Ben Abdallah, Jellal, blandteknik, personer på altan,_6725a_8d8d7317b5a5bc9_lg.jpeg
Ben Abdallah, Jellal, blandteknik, personer på altan,
Slutpris14 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Puigmarti Valls, blandteknik, "Flores",_6726a_8d8d41062f99b13_lg.jpeg
Puigmarti Valls, blandteknik, "Flores",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Puigmarti Valls, blandteknik, "Arlequins", signerad och daterad 1957, _6727a_8d8d410501fc078_lg.jpeg
Puigmarti Valls, blandteknik, "Arlequins", signerad och daterad 1957,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, tenn, rokokostil, 18-1900-tal, dekor av vridna knäckar, _6728a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis, _6730a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,_6729a_lg.jpeg
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft, _6731a_lg.jpeg
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,_6733a_lg.jpeg
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,_6732a_lg.jpeg
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Potpourrieurna med lock, porslin, Sitzendorfer Porzellanmanufaktur, 1900-talets mitt, _6734a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_6735a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK