Laddar...
Februariauktion
Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.
Visning i lokalen:
Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Wegner, Hans J för Getama, Gedsted, stolar, 1 par, ek med beige textilklädsel, 1950-60-tal,_6688a_8d8d4ce5a5683ca_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6688-itemimages/6688a_8d8d4ce5a5683ca_med.jpeg)
241
Wegner, Hans J för Getama, Gedsted, stolar, 1 par, ek med beige textilklädsel, 1950-60-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Parti smycken och bijouterier, _6689a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6689-itemimages/6689a_med.jpeg)
242
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Plaketter, 1 par, marmor, Italien, 1800-tal, _6690a_8d8d357d2740896_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6690-itemimages/6690a_8d8d357d2740896_med.jpeg)
243
Plaketter, 1 par, marmor, Italien, 1800-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Plakett, brons på serpentinsten, ordenssällskapet Schlaraffia, dekor av Johann Wilhelm von Goethe,_6691b_8d8d35c58d538f2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6691-itemimages/6691b_8d8d35c58d538f2_med.jpeg)
244
Plakett, brons på serpentinsten, ordenssällskapet Schlaraffia, dekor av Johann Wilhelm von Goethe,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Brödfat, papier-maché, senempire-nyrokoko, 1800-talets mitt, _6692a_8d8d35800a8336d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6692-itemimages/6692a_8d8d35800a8336d_med.jpeg)
245
Brödfat, papier-maché, senempire-nyrokoko, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,_6693a_8d8d35814dca990_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6693-itemimages/6693a_8d8d35814dca990_med.jpeg)
246
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Docksäng, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, ådringsmålad med dekor av putto samt initialer EG under adlig crest, _6694a_8d8d3584b33e963_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6694-itemimages/6694a_8d8d3584b33e963_med.jpeg)
247
Docksäng, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, ådringsmålad med dekor av putto samt initialer EG under adlig crest,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,_6695a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6695-itemimages/6695a_med.jpeg)
248
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning, _6696a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6696-itemimages/6696a_med.jpeg)
249
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,_6697a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6697-itemimages/6697a_med.jpeg)
250
Carlson, Arvid, olja, porträtt av Sparbanksdirektören mm Per Bengtsson,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
![Bordsfotogenlampa, svarvad serpentinsten med metallmontage, 1800-talets 2 hälft, vitopak glasskärm med målad blomdekor,_6698a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6698-itemimages/6698a_med.jpeg)
251
Bordsfotogenlampa, svarvad serpentinsten med metallmontage, 1800-talets 2 hälft, vitopak glasskärm med målad blomdekor,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen', _6699a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6699-itemimages/6699a_med.jpeg)
252
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
![Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, _6700a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6700-itemimages/6700a_med.jpeg)
253
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark, _6701a_8d8d3580ddee561_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6701-itemimages/6701a_8d8d3580ddee561_med.jpeg)
254
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, herrgårdspark,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd finsk konstnär, skulptur, skuret och delvis betsat trä, björnhona med unge,_6702a_8d8d35c315c5908_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6702-itemimages/6702a_8d8d35c315c5908_med.jpeg)
255
Okänd finsk konstnär, skulptur, skuret och delvis betsat trä, björnhona med unge,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Zetterholm, Torbjörn, färgträsnitt, "Änder",_6703a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6703-itemimages/6703a_med.jpeg)
256
Zetterholm, Torbjörn, färgträsnitt, "Änder",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",_6705a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6705-itemimages/6705a_med.jpeg)
257
Frieberg, Gunnel, färglinoleumsnitt, "Flicka med apelsinkorg,",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ, _6706a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6706-itemimages/6706a_med.jpeg)
258
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Thorén, Lars med flera för Rörstrand, vaser 4 st, stengods, dekor av Stockholm, Kristianstad respektive blomster_6704a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6704-itemimages/6704a_med.jpeg)
259
Thorén, Lars med flera för Rörstrand, vaser 4 st, stengods, dekor av Stockholm, Kristianstad respektive blomster
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",_7185a_8d8d9943b65fde5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7185-itemimages/7185a_8d8d9943b65fde5_med.jpeg)
260
Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ, _6708a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6708-itemimages/6708a_med.jpeg)
261
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Figuriner, 1 par, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, _6709a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6709-itemimages/6709a_med.jpeg)
262
Figuriner, 1 par, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ, _6710a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6710-itemimages/6710a_med.jpeg)
263
Okänd designer för Gemla, Diö, armstolar, 5 st, bonat böjträ,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd dansk designer, soffbord, fruktträ (?), 1950-tal, _6711a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6711-itemimages/6711a_med.jpeg)
264
Okänd dansk designer, soffbord, fruktträ (?), 1950-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Brosch, 18 karat rödguld, vikt 1,7 gram_6712a_8d8d40aa4e2824d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6712-itemimages/6712a_8d8d40aa4e2824d_med.jpeg)
265
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 1,7 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade vita stenar, total vikt 10,5 gram,_6713a_8d8d40ab822aa9a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6713-itemimages/6713a_8d8d40ab822aa9a_med.jpeg)
266
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade vita stenar, total vikt 10,5 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Manschettknappar, 1 par, sdelvis förgyllt silver med facettslipade diamanter,_6714a_8d8d40bc1ebf19f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6714-itemimages/6714a_8d8d40bc1ebf19f_med.jpeg)
267
Manschettknappar, 1 par, sdelvis förgyllt silver med facettslipade diamanter,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,_6715a_8d8d40bd8692d5b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6715-itemimages/6715a_8d8d40bd8692d5b_med.jpeg)
268
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Brosch, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 12 gram_6716a_8d8d40befb42e86_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6716-itemimages/6716a_8d8d40befb42e86_med.jpeg)
269
Brosch, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 12 gram
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Hänge med kedja, 18 karat vitguld med diamant, total vikt 6 gram,_6717a_8d8d40c05af5526_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6717-itemimages/6717a_8d8d40c05af5526_med.jpeg)
270
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med diamant, total vikt 6 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
![Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 1,4 gram_6718a_8d8d40c1999adb1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6718-itemimages/6718a_8d8d40c1999adb1_med.jpeg)
271
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 1,4 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Armbandsur, 14 karat rödguld med brun läderrem, Doxa, _6719a_8d8d40c2e161371_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6719-itemimages/6719a_8d8d40c2e161371_med.jpeg)
272
Armbandsur, 14 karat rödguld med brun läderrem, Doxa,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 3 gram, _6720a_8d8d40c4131b7c5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6720-itemimages/6720a_8d8d40c4131b7c5_med.jpeg)
273
Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 3 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Ring, 14 karat rödguld, vikt 4,2 gram,_6721a_8d8d40c5127dcde_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6721-itemimages/6721a_8d8d40c5127dcde_med.jpeg)
274
Ring, 14 karat rödguld, vikt 4,2 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
![Ring, 14 karat röd- och vitguld, vikt 5,1 gram_6722a_8d8d40c6aa9723d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6722-itemimages/6722a_8d8d40c6aa9723d_med.jpeg)
275
Ring, 14 karat röd- och vitguld, vikt 5,1 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Klockarmband, 18 karat rödguld, vikt 9,5 gram,_6723a_8d8d40c8057c137_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6723-itemimages/6723a_8d8d40c8057c137_med.jpeg)
276
Klockarmband, 18 karat rödguld, vikt 9,5 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK
![Ryggen, Hans, gouache, blomsterstilleben, _6724a_8d8d41028cb3947_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6724-itemimages/6724a_8d8d41028cb3947_med.jpeg)
277
Ryggen, Hans, gouache, blomsterstilleben,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Ben Abdallah, Jellal, blandteknik, personer på altan,_6725a_8d8d7317b5a5bc9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6725-itemimages/6725a_8d8d7317b5a5bc9_med.jpeg)
278
Ben Abdallah, Jellal, blandteknik, personer på altan,
Slutpris14 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
![Puigmarti Valls, blandteknik, "Flores",_6726a_8d8d41062f99b13_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6726-itemimages/6726a_8d8d41062f99b13_med.jpeg)
279
Puigmarti Valls, blandteknik, "Flores",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Puigmarti Valls, blandteknik, "Arlequins", signerad och daterad 1957, _6727a_8d8d410501fc078_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6727-itemimages/6727a_8d8d410501fc078_med.jpeg)
280
Puigmarti Valls, blandteknik, "Arlequins", signerad och daterad 1957,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Ljusstakar, 1 par, tenn, rokokostil, 18-1900-tal, dekor av vridna knäckar, _6728a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6728-itemimages/6728a_med.jpeg)
281
Ljusstakar, 1 par, tenn, rokokostil, 18-1900-tal, dekor av vridna knäckar,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis, _6730a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6730-itemimages/6730a_med.jpeg)
282
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,_6729a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6729-itemimages/6729a_med.jpeg)
283
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft, _6731a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6731-itemimages/6731a_med.jpeg)
284
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,_6733a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6733-itemimages/6733a_med.jpeg)
285
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,_6732a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6732-itemimages/6732a_med.jpeg)
286
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Potpourrieurna med lock, porslin, Sitzendorfer Porzellanmanufaktur, 1900-talets mitt, _6734a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6734-itemimages/6734a_med.jpeg)
287
Potpourrieurna med lock, porslin, Sitzendorfer Porzellanmanufaktur, 1900-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![TV, Samsung, 32 tum, LCD_6735a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6735-itemimages/6735a_med.jpeg)
288
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.