Laddar...
Februariauktion
Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.
Visning i lokalen:
Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Edelinck, Jan efter Watele, Henri, kopparstick, "Statue d’Acis, de marbre blanc, haute de 5 pieds et demy"_6784a_8d8d4e93c9a4d4b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6784-itemimages/6784a_8d8d4e93c9a4d4b_med.jpeg)
337
Edelinck, Jan efter Watele, Henri, kopparstick, "Statue d’Acis, de marbre blanc, haute de 5 pieds et demy"
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Carlevarjis, Luca, kopparstick, "Palazzo Surian Bellotto sul Cannaregio, Venice"_6785a_8d8d4e94ff59e18_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6785-itemimages/6785a_8d8d4e94ff59e18_med.jpeg)
338
Carlevarjis, Luca, kopparstick, "Palazzo Surian Bellotto sul Cannaregio, Venice"
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Kortlekar, 2 st i etui, Cartier, _6786a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6786-itemimages/6786a_med.jpeg)
339
Kortlekar, 2 st i etui, Cartier,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods, _6787a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6787-itemimages/6787a_med.jpeg)
340
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, lockask, glas med metallock, jugend, sekelskiftet 1900, _6788a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6788-itemimages/6788a_med.jpeg)
341
Okänd designer, lockask, glas med metallock, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto", _6789a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6789-itemimages/6789a_med.jpeg)
342
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,_6790a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6790-itemimages/6790a_med.jpeg)
343
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
![Offerkärl antagligen för Yakmjölk , brons, Tibet, 1900-tal, _6791a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6791-itemimages/6791a_med.jpeg)
344
Offerkärl antagligen för Yakmjölk , brons, Tibet, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för Heinrich Hoffman, Gablonz (Jablonec), bordsur, rosa glasmassa, art-déco, 1920-tal, _6793a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6793-itemimages/6793a_med.jpeg)
345
Okänd designer för Heinrich Hoffman, Gablonz (Jablonec), bordsur, rosa glasmassa, art-déco, 1920-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960. _6792a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6792-itemimages/6792a_med.jpeg)
346
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
![Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao, _6794a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6794-itemimages/6794a_med.jpeg)
347
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,_6795a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6795-itemimages/6795a_med.jpeg)
348
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Henriksen, William, olja, italiensk innergård, _6796a_8d8d4edd04eb967_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6796-itemimages/6796a_8d8d4edd04eb967_med.jpeg)
349
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
Slutpris450 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Okänd dansk konstnär, olja, hus i skog,_6797a_8d8d4ede3db5efa_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6797-itemimages/6797a_8d8d4ede3db5efa_med.jpeg)
350
Okänd dansk konstnär, olja, hus i skog,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Starck, Philippe för FLOS, bords/golvlampa, kromad aluminium, Table Gun Lamp AK 47,_6798a_8d8d66f36625ec7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6798-itemimages/6798a_8d8d66f36625ec7_med.jpeg)
351
Starck, Philippe för FLOS, bords/golvlampa, kromad aluminium, Table Gun Lamp AK 47,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
![Starck, Philippe för FLOS, bordslampa, kromad aluminium, Bedside Gun Lamp_6799a_8d8d66ef306f782_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6799-itemimages/6799a_8d8d66ef306f782_med.jpeg)
352
Starck, Philippe för FLOS, bordslampa, kromad aluminium, Bedside Gun Lamp
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
![Poyat, Jean, egen verkstad, Limoges, kaffekanna samt 2 kaffekoppar, porslin, jugend, omkring 1910,_6801a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6801-itemimages/6801a_med.jpeg)
353
Poyat, Jean, egen verkstad, Limoges, kaffekanna samt 2 kaffekoppar, porslin, jugend, omkring 1910,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Läskpress/läskrulle, mässing och trä, 1900-talets början, dekor av ödla, _6803a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6803-itemimages/6803a_med.jpeg)
354
Läskpress/läskrulle, mässing och trä, 1900-talets början, dekor av ödla,
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Okänd designer för Royal Copenhagen, väggplakett, bisquitporslin, Kasper (Mester Jakel),_6800a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6800-itemimages/6800a_med.jpeg)
355
Okänd designer för Royal Copenhagen, väggplakett, bisquitporslin, Kasper (Mester Jakel),
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas, patinerad metall, så kallad Diskometall, Samson och Delila, _6802a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6802-itemimages/6802a_med.jpeg)
356
Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas, patinerad metall, så kallad Diskometall, Samson och Delila,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods, _6805a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6805-itemimages/6805a_med.jpeg)
357
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
![Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal, _6804a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6804-itemimages/6804a_med.jpeg)
358
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
![Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,_6806a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6806-itemimages/6806a_med.jpeg)
359
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ med blå textilklädsel på kromade ben, Måsen,_6807a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6807-itemimages/6807a_med.jpeg)
360
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, böjträ med blå textilklädsel på kromade ben, Måsen,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Okänd designer för Haslev, soffbord med klaffar, bok,_6808a_8d8d72166f2a524_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6808-itemimages/6808a_8d8d72166f2a524_med.jpeg)
361
Okänd designer för Haslev, soffbord med klaffar, bok,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag, _6809a_8d8d7218e3d8c5f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6809-itemimages/6809a_8d8d7218e3d8c5f_med.jpeg)
362
Soffbord med lös skiva, så kallad Butlers' tray, mahogny med mässingsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, vikbara brickor, _6810a_8d8d72251b91cd5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6810-itemimages/6810a_8d8d72251b91cd5_med.jpeg)
363
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, vikbara brickor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Okänd designer, 1950-60-tal, däcks/trädgårdsstol, svartlackerad metall med grön textilklädsel, _6811a_8d8d722c504147d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6811-itemimages/6811a_8d8d722c504147d_med.jpeg)
364
Okänd designer, 1950-60-tal, däcks/trädgårdsstol, svartlackerad metall med grön textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd designer för The New England Collection, matgrupp, 9 delar, delvis bemålat trä,_6812a_8d8d723fcfe3dd4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6812-itemimages/6812a_8d8d723fcfe3dd4_med.jpeg)
365
Okänd designer för The New England Collection, matgrupp, 9 delar, delvis bemålat trä,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, gouacher 5 st, samramade, möjligen månadsallegorier,_6813a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6813-itemimages/6813a_med.jpeg)
366
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, gouacher 5 st, samramade, möjligen månadsallegorier,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
![Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, _6814a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6814-itemimages/6814a_med.jpeg)
367
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
![Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång, _6815a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6815-itemimages/6815a_med.jpeg)
368
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,_6816a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6816-itemimages/6816a_med.jpeg)
369
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,_6817a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6817-itemimages/6817a_med.jpeg)
370
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,_6818a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6818-itemimages/6818a_med.jpeg)
371
Schöblom, Svante för Overman, snurrstol, gultonad, transparent plast på metallunderrede,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,_6819a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6819-itemimages/6819a_med.jpeg)
372
Thygesen, Rud & Sörensen, Johnny för Magnus Olesen, armstol, böjträ med laminatsits, modell 8002,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft, _6820a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6820-itemimages/6820a_med.jpeg)
373
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
![Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen, _6821a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6821-itemimages/6821a_med.jpeg)
374
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 400 SEK
![Soffa, honungsgul björk med intarsia, biedermeier, 1800-talets mitt, _6822a_8d8d73119d8bd9b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6822-itemimages/6822a_8d8d73119d8bd9b_med.jpeg)
375
Soffa, honungsgul björk med intarsia, biedermeier, 1800-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, vitlackerad metall, 1950-tal,_6823a_8d8d731327d9016_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6823-itemimages/6823a_8d8d731327d9016_med.jpeg)
376
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, vitlackerad metall, 1950-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, vitlackerad metall, 1950-tal, _6824a_8d8d7313f781be3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6824-itemimages/6824a_8d8d7313f781be3_med.jpeg)
377
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, vitlackerad metall, 1950-tal,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Bjerre, Niles, olja, parklandskap, _6825a_8d8d7314eb62971_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6825-itemimages/6825a_8d8d7314eb62971_med.jpeg)
378
Bjerre, Niles, olja, parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Väggskåp, avlutad fur, 1700-tal, _6826a_8d8d731585a0889_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6826-itemimages/6826a_8d8d731585a0889_med.jpeg)
379
Väggskåp, avlutad fur, 1700-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare, _6827a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6827-itemimages/6827a_med.jpeg)
380
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Stödkorsett, läder, 1900-talets början, _6828a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6828-itemimages/6828a_med.jpeg)
381
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
![Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm, _6829a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6829-itemimages/6829a_med.jpeg)
382
Okänd designer för Müller Frères, Lunéville, bordslampa, mässing med glasskärm,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
![Okänd designer, lockurna, patinerad brons,_6830a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6830-itemimages/6830a_med.jpeg)
383
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal, _6831a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/6831-itemimages/6831a_med.jpeg)
384
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.