Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Karlsson, Igge, färglito, Flykt, _6496a_8d8cf6c7aa91270_lg.jpeg
Karlsson, Igge, färglito, Flykt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, Ragnar, lito samt färgoffset, landskap,_6497a_8d8cf6c8cb2570b_lg.jpeg
Ring, Ragnar, lito samt färgoffset, landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud", _6498a_8d8cf6e63077618_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fagerström, Hans, olja, ""Under spillrornas valv",_6499a_8d8cf6e7198a7b0_lg.jpeg
Fagerström, Hans, olja, ""Under spillrornas valv",
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nilsson, Bert-Johnny, surrealistisk komposition, _6500a_8d8cf6e9c5602a1_lg.jpeg
Nilsson, Bert-Johnny, surrealistisk komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hultén, C O, färglito, urskogsvsion, _6501a_8d8cf6eaab078e6_lg.jpeg
Hultén, C O, färglito, urskogsvsion,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thorén, Esaias, färglito, 'Improvisation', _6502a_8d8cf6ebac9db10_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, 'Improvisation',
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skålfat, metall, jugend, sekelskiftet 1900, _6503a_8d8cf728059ecf1_lg.jpeg
Okänd designer, skålfat, metall, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Makeig-Jones, Daisy för Wedgwood, skål, glaserat flintgods, "Celestial Dragon lustre-bowl", _6504a_8d8cf729cfe5b50_lg.jpeg
Makeig-Jones, Daisy för Wedgwood, skål, glaserat flintgods, "Celestial Dragon lustre-bowl",
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, porträtt av ung kvinna i biedermeierklänning,_6505a_8d8cf72f9f4786d_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, porträtt av ung kvinna i biedermeierklänning,
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Krause, Emil, akvarellerad pennteckning, barnporträtt,_6506a_8d8cf7309777745_lg.jpeg
Krause, Emil, akvarellerad pennteckning, barnporträtt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, damporträtt,_6507b_8d8cf733e511758_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, damporträtt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Sabel i balja, M/cirka 1810 för officer vid Artilleriet, fäste i form av örnhuvud hållandes tvinnad orm, styrskenor i form av pilkoger, _6512c_8d8d0350ef58ac8_lg.jpeg
Sabel i balja, M/cirka 1810 för officer vid Artilleriet, fäste i form av örnhuvud hållandes tvinnad orm, styrskenor i form av pilkoger,
Slutpris16 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Gueridoner, 1 par, vitmålat och förgyllt trä, gustavianska (Louis XVI?), 1770-80-tal, dekor av vädurshuvuden, -ben, klotfestoner mm, _6513a_8d8d035ce786867_lg.jpeg
Gueridoner, 1 par, vitmålat och förgyllt trä, gustavianska (Louis XVI?), 1770-80-tal, dekor av vädurshuvuden, -ben, klotfestoner mm,
SlutprisInga bud
Värdering55 000 - 60 000 SEK
Sabel (pallasch) i balja, M/1893 för officer vid kavalleriet, kort modell,_6514a_8d8d03bdbfe5ed3_lg.jpeg
Sabel (pallasch) i balja, M/1893 för officer vid kavalleriet, kort modell,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sabel i balja, M/1915 för officer vid Flottan, _6515b_8d8d03b9e442cd9_lg.jpeg
Sabel i balja, M/1915 för officer vid Flottan,
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Sabel i balja, Tyskland, mellankrigstid,_6516d_8d8d03b6ee2564c_lg.jpeg
Sabel i balja, Tyskland, mellankrigstid,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,_6517a_lg.jpeg
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,_6518a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast, _6519a_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben, _6520a_lg.jpeg
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",_6521a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,_6522a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, dekor av stående man,_6523a_8d8d1063ded8f0d_lg.jpeg
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, dekor av stående man,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal, Sankta Filomena, _6524a_8d8d106dd69c136_lg.jpeg
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal, Sankta Filomena,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Darcis, Louis efter Vernet, Carle (egentligen Antoine Charles Horace), kopparstick, 2 st, handkolorerade, _6525a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vivares, Francois efter Dughet Gaspard (Gaspard Poussin), kopparstick 1 par, landskap, _6526a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Modellbåt, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, fiskekutter, _6527a_lg.jpeg
Modellbåt, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, fiskekutter,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _6528a_lg.jpeg
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, stilleben med ostron och champagne,_6529a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,_6530a_8d8d10813965dc7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Spegelglas, antagligen Murano, 1700-tal, hinterglasdekor av stående man mm,_6531a_8d8d107fe0f40a8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,_6532a_lg.jpeg
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv, _6533a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, förgyllt och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,_6534a_lg.jpeg
Spegel, förgyllt och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,_6535a_lg.jpeg
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, landskap med får,_6536a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, landskap med får,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nerman, Einar, teckning, Olivia de Haviland,_6537a_lg.jpeg
Nerman, Einar, teckning, Olivia de Haviland,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,_6538a_lg.jpeg
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sesmero, Mariano, akvareller, 2 st, motiv från Málaga, _6539a_lg.jpeg
Sesmero, Mariano, akvareller, 2 st, motiv från Málaga,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten, _6540a_8d8d1954f84681a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Rituell oljelampa, brons, så kallad Changalvetta, Indien, 1800-tal, _6541a_8d8d19542945faf_lg.jpeg
Rituell oljelampa, brons, så kallad Changalvetta, Indien, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början, _6542a_8d8d197238513b1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lockask, sköldpadd, 1800-talets 2 hälft, locket med nitat monogram CBS(?) under kontinental friherrekrona, _6543a_8d8d197ce93eb3e_lg.jpeg
Lockask, sköldpadd, 1800-talets 2 hälft, locket med nitat monogram CBS(?) under kontinental friherrekrona,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Väggur, bonat trä, 1800-talets 2 hälft, infattade tryck med flickporträtt,_6544a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gehlin, Hugo för Gullaskruf, vas, violett glasmassa,_6545a_lg.jpeg
Gehlin, Hugo för Gullaskruf, vas, violett glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Butikshållare för cigarraskar, mässing, 1900-talets början, _6546a_lg.jpeg
Butikshållare för cigarraskar, mässing, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Butikständare för cigarrer, krom, 1920-30-tal, gasdriven, _6547a_lg.jpeg
Butikständare för cigarrer, krom, 1920-30-tal, gasdriven,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK