Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.
Visning i lokalen:
Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45
Karlsson, Igge, färglito, Flykt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ring, Ragnar, lito samt färgoffset, landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fagerström, Hans, olja, ""Under spillrornas valv",
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nilsson, Bert-Johnny, surrealistisk komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hultén, C O, färglito, urskogsvsion,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thorén, Esaias, färglito, 'Improvisation',
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skålfat, metall, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Makeig-Jones, Daisy för Wedgwood, skål, glaserat flintgods, "Celestial Dragon lustre-bowl",
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, porträtt av ung kvinna i biedermeierklänning,
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Krause, Emil, akvarellerad pennteckning, barnporträtt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, damporträtt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Sabel i balja, M/cirka 1810 för officer vid Artilleriet, fäste i form av örnhuvud hållandes tvinnad orm, styrskenor i form av pilkoger,
Slutpris16 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Gueridoner, 1 par, vitmålat och förgyllt trä, gustavianska (Louis XVI?), 1770-80-tal, dekor av vädurshuvuden, -ben, klotfestoner mm,
SlutprisInga bud
Värdering55 000 - 60 000 SEK
Sabel (pallasch) i balja, M/1893 för officer vid kavalleriet, kort modell,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sabel i balja, M/1915 för officer vid Flottan,
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Sabel i balja, Tyskland, mellankrigstid,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, dekor av stående man,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal, Sankta Filomena,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Modellbåt, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, fiskekutter,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, förgyllt och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, landskap med får,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nerman, Einar, teckning, Olivia de Haviland,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, stående höna,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sesmero, Mariano, akvareller, 2 st, motiv från Málaga,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Rituell oljelampa, brons, så kallad Changalvetta, Indien, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lockask, sköldpadd, 1800-talets 2 hälft, locket med nitat monogram CBS(?) under kontinental friherrekrona,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gehlin, Hugo för Gullaskruf, vas, violett glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Butikshållare för cigarraskar, mässing, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Butikständare för cigarrer, krom, 1920-30-tal, gasdriven,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK