Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Leksaker, 3 st, litograferad plåt, urverksdrivna, 1950-60-tal; Schuco Patent 3000, oidentifierad tysk bil samt japansk hund,_7024c_8d8d81f5e370474_lg.jpeg
Leksaker, 3 st, litograferad plåt, urverksdrivna, 1950-60-tal; Schuco Patent 3000, oidentifierad tysk bil samt japansk hund,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Leksaker, 3 st, litograferad plåt, hockeyspel 1940-50-tal, Handy Hank Bulldozer Nomura, Japan 1960-70-tal samt Toymaster Highway Patrol,_7025a_8d8d822485a0b38_lg.jpeg
Leksaker, 3 st, litograferad plåt, hockeyspel 1940-50-tal, Handy Hank Bulldozer Nomura, Japan 1960-70-tal samt Toymaster Highway Patrol,
Slutpris2 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Panoramafotografier, 3 st, Des Moines, USA WWI,_7026a_8d8d82296d7a7d9_lg.jpeg
Panoramafotografier, 3 st, Des Moines, USA WWI,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall, _7027a_lg.jpeg
Okänd designer för HEMI, bords/vägglampa, brunlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",_7029a_lg.jpeg
Ekström, Yngve för Pileprodukter, tillskriven, bordslampa, akrylplast, "Tulip",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, tidskriftshållare, fur med canvasklädsel,_7028a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,_7030a_lg.jpeg
Bergsten, Lars, skulptur, delvis glaserad terrakotta, stående par,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, skålar, 2 st, blå glasmassa, _7031a_lg.jpeg
Okänd designer, skålar, 2 st, blå glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Crêmekoppar med lock, 1 par, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, _7032a_lg.jpeg
Crêmekoppar med lock, 1 par, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för WASO, arbetsbelysning med skruvfäste, Ledu Deluxe, _7033a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,_7034a_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Munkhammar, Kristina, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, _7035a_lg.jpeg
Munkhammar, Kristina, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampor, 1 par, porslin med bronsmontage, Frankrike, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor mot fond i bleu royale,_7036a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Digitalkamera, Canon 450 D, 12,2 Megapixlar,_7037d_8d8d82132c3c867_lg.jpeg
Digitalkamera, Canon 450 D, 12,2 Megapixlar,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, blomsterbänk på hjul, bonat trä med kakelplattor, _7038a_8d8d821b3c47879_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, blomsterbänk på hjul, bonat trä med kakelplattor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggur, valnöt, så kallat droppur, Ansonia Brass & Copper, _7039c_8d8d821915cda31_lg.jpeg
Väggur, valnöt, så kallat droppur, Ansonia Brass & Copper,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor, _7040a_8d8d822b1272dc4_lg.jpeg
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Satsbord, 3 st, bonad bok med rottingklädsel, _7041a_8d8d822c80be622_lg.jpeg
Satsbord, 3 st, bonad bok med rottingklädsel,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, skuren alm, 1800-talets 2 hälft,_7042a_8d8d822f2773bdf_lg.jpeg
Armstol, skuren alm, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, auktion, _7043a_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, olja, auktion,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hålslag, metall och masonit, "Hålslaget Tolvan"_7044a_lg.jpeg
Hålslag, metall och masonit, "Hålslaget Tolvan"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Böcker; Wright, Magnus & Henrik von, Svenska Fåglar, _7045a_lg.jpeg
Böcker; Wright, Magnus & Henrik von, Svenska Fåglar,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken, _7046a_lg.jpeg
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Søborg Møbelfabrik, sido/lampbord, 1 par, ek,_7047a_lg.jpeg
Okänd designer för Søborg Møbelfabrik, sido/lampbord, 1 par, ek,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sundell, Britt Louise för Gustavsberg, matservis, brunglaserat stengods, Rustik, design 1956,_7048a_8d8d8afa0a72492_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Edenfalk, bengt för Skruf, glasservis, 22 + 6 delar, grön glasmassa, "Allglas", _7049a_8d8d8afbcc46825_lg.jpeg
Edenfalk, bengt för Skruf, glasservis, 22 + 6 delar, grön glasmassa, "Allglas",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, olja, vilande akt,_7050a_8d8d8afca4e335d_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, olja, vilande akt,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,_7051a_8d8d8afde5696aa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Böcker, Duport du Tertre, François-Joachim, "Histoire des conjurations, conspirations et révolutions célèbres...." tom II-X,_7052c_8d8d8b759807e09_lg.jpeg
Böcker, Duport du Tertre, François-Joachim, "Histoire des conjurations, conspirations et révolutions célèbres...." tom II-X,
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bok, De Toledo, Francesco, "Instructio Sacerdotum" tom I-III, Liège 1716,_7053a_8d8d8b7c2eb3182_lg.jpeg
Bok, De Toledo, Francesco, "Instructio Sacerdotum" tom I-III, Liège 1716,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bok, Wolff, Christian von, "Vernunsstige Gedanken von der Menschen Thun und Lassen"Magdeburg 1743,_7054b_8d8d8b79deacbeb_lg.jpeg
Bok, Wolff, Christian von, "Vernunsstige Gedanken von der Menschen Thun und Lassen"Magdeburg 1743,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Citrinkluster, 2 st,_7057a_lg.jpeg
Citrinkluster, 2 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mjölkkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _7055a_lg.jpeg
Mjölkkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fisktallrikar, 8 st, flintgods, Johnson Brothers Seafare, dekor av fisk och skaldjur, _7058a_lg.jpeg
Fisktallrikar, 8 st, flintgods, Johnson Brothers Seafare, dekor av fisk och skaldjur,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
4 del stengods, Arabia, Karelia respektive Taika, _7056a_lg.jpeg
4 del stengods, Arabia, Karelia respektive Taika,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mineral, tigeröga, (krysoberyll), _7059a_lg.jpeg
Mineral, tigeröga, (krysoberyll),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, _7060a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Mineral, tigeröga, (krysoberyll), _7061a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mineral, tigeröga, (krysoberyll), _7062a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skylt, emaljerad metall, 1900-talets mitt, "Alfa Laval",_7063a_lg.jpeg
Skylt, emaljerad metall, 1900-talets mitt, "Alfa Laval",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Winqvist, Anja för Arabia Ateljé, mattallrikar, samt assietter, 8 + 8 st, stengods, Kalevala,_7064a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, relief, emaljerade kopparplåtar, sammonterade på fond av förtent koppar, _7065a_8d8d8b7749321e9_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ridpiska, bambu, horn och läder med montage i sterlingsilver, Howell of London, 1900-talets början, krycka i form av elefanthuvud, _7066a_8d8d8bac9cb2556_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Bordsdekoration, förgylld metall, 1900-tal, stående tupp, _7067a_8d8d8badfe5da4d_lg.jpeg
Bordsdekoration, förgylld metall, 1900-tal, stående tupp,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Askkopp, delvis förnicklat gjutjärn, 1800-talets 2 hälft, _7068a_8d8d8baf1cc5945_lg.jpeg
Askkopp, delvis förnicklat gjutjärn, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vägglampett, förgylld brons, 1800-talets slut, dekor av fabeldjur, akantus mm,_7069a_8d8d8bb4a2df03f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,_7070a_8d8d8bb6623da98_lg.jpeg
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Grytställ, gjutjärn, sekelskiftet 1900,_7071a_8d8d8bd68bfa26d_lg.jpeg
Grytställ, gjutjärn, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK