Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Öronlappsfåtölj, bok med grön plyschklädsel, 1900-talets 1 hälft,_6976a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_6977a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-tal, golvaskkopp, teak med metallinsats, _6978a_8d8d7fc9c1fded3_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, golvaskkopp, teak med metallinsats,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-tal, hallbyrå, teak med handtag i böjfanér (1 med skada)_6979a_8d8d7ffed0b942b_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, hallbyrå, teak med handtag i böjfanér (1 med skada)
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Byrå mahogny, Danmark eller Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, _6980a_8d8d7ffd5f55425_lg.jpeg
Byrå mahogny, Danmark eller Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Møbelfabrikken Willy, Ryomgård, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, 1960-tal, _6981a_8d8d7ff48040ff3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer, _6982a_lg.jpeg
Resväskor, 2 st, lackerad papp med läderimiterande detaljer,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte, _6984a_8d8d8095b5344d6_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soppslevar, 5 st, tenn med svarvade träskaft, 1800-tal, _6983a_8d8d8093b4b9c33_lg.jpeg
Soppslevar, 5 st, tenn med svarvade träskaft, 1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Punschmuggar, 8 st, silver, slät modell, total vikt 360 gram_6985a_8d8d809709e03c0_lg.jpeg
Punschmuggar, 8 st, silver, slät modell, total vikt 360 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Fat, tenn, Frankrike Louis XIV, profilerat brätte, stämplat Benoit Taudin Bordeaux (mästare 1697),_6986a_8d8d8099b8bbe8a_lg.jpeg
Fat, tenn, Frankrike Louis XIV, profilerat brätte, stämplat Benoit Taudin Bordeaux (mästare 1697),
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fat, tenn, 1700-tal, profilerat brätte, _6987a_8d8d8b92b5535c3_lg.jpeg
Fat, tenn, 1700-tal, profilerat brätte,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas,_6988a_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat, _6989a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat, _6990a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods, _6991a_lg.jpeg
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål, _6992a_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv, _7184a_8d8d99105b5ea89_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tallrikar, 4 st, tenn, 1700-tal, varierande mästare,_6994a_8d8d813296e7b22_lg.jpeg
Tallrikar, 4 st, tenn, 1700-tal, varierande mästare,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rud-Petersen, Rudlof, olja, vid badet, _6995a_8d8d81390248d82_lg.jpeg
Rud-Petersen, Rudlof, olja, vid badet,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Vangelisti, Vincenzo efter Barbieri, Giovanni Francesco (Il Guercino), akvatint, S Rocco Incarcerato, _6996a_8d8d813c25f24cf_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Burmand-Johannesson, Frithjof, akvarell, Rue Gregore mod aften, _6997a_8d8d813d27cf1f6_lg.jpeg
Burmand-Johannesson, Frithjof, akvarell, Rue Gregore mod aften,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Picasso, Pablo efter honom, emalj, "El Loco", i silverram på mahognyplatta, _6998a_8d8d81357b1ca36_lg.jpeg
Picasso, Pablo efter honom, emalj, "El Loco", i silverram på mahognyplatta,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Parti militaria, WWI och WWII, medaljer tilldelade menig Albert Milne, 1914-1918 George V WWI medalj, 1919 India General Service campaign medal med spänne för Afghanistan _6999a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
3 delar militaria, Främlingslegionens 1 Kavalleriregemente (1er Régiment étranger de Cavalerie / 1er REC); brevpress, mössmärke samt slipsnål, _7000a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Meyer Andersen, Johannes, olja, hästkärra på landsväg, signerad,_7002a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sejg, Johan, olja, häst i landskap, _7001a_lg.jpeg
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor, _7003d_8d8d8136e288c45_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Modellbilar, 2 st, lackerad plåt, urverksdrivna, Schuco Fex 1111, Tyskland, omkring 1950, _7004a_8d8d81b868bb3db_lg.jpeg
Modellbilar, 2 st, lackerad plåt, urverksdrivna, Schuco Fex 1111, Tyskland, omkring 1950,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Kommando Anno 2000,_7005a_8d8d81bec97803b_lg.jpeg
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Kommando Anno 2000,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Examico 4001, _7006a_8d8d81c0a2f2257_lg.jpeg
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Examico 4001,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Mirakcor 1001,_7007a_8d8d81c2e86f01d_lg.jpeg
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Mirakcor 1001,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000, _7008a_8d8d81c4867245b_lg.jpeg
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000, _7009a_8d8d81c60c1bf08_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ikon, tempera på trä, grekisk ortodox, sekelskiftet 1900, Kristus,_7010a_lg.jpeg
Ikon, tempera på trä, grekisk ortodox, sekelskiftet 1900, Kristus,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Boléro, nutria, _7011a_lg.jpeg
Boléro, nutria,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Paletå, Cashmere Angora, Lothar Repp, "Sanya",_7012a_lg.jpeg
Paletå, Cashmere Angora, Lothar Repp, "Sanya",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid, _7013a_lg.jpeg
Stol, svartlackerat trä, provinsarbete i transition rokoko-gustaviansk tid,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stol, svartlackerat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft,_7014a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Cape, poplin med yllefoder, Steinbock,_7015a_lg.jpeg
Cape, poplin med yllefoder, Steinbock,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kuddstång med fästen, smide, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, _7016a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti tidningar, kalle Anka, komplett årgång 1960_7017a_8d8d81c98215b42_lg.jpeg
Parti tidningar, kalle Anka, komplett årgång 1960
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo", _7018a_8d8d81ef1e44304_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo", _7019a_8d8d81f075177e4_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,_7020b_8d8d81bc84f31fc_lg.jpeg
Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stort parti Blue-Ray-filmer,_7021a_8d8d820fb4da7a1_lg.jpeg
Stort parti Blue-Ray-filmer,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Modellbilar, 10 st, metall, Schuco, _7022a_8d8d81f8dad330f_lg.jpeg
Modellbilar, 10 st, metall, Schuco,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modellbil mm, Schuco "Die Welt der Silberpfeile", _7023a_8d8d81fbbd14f15_lg.jpeg
Modellbil mm, Schuco "Die Welt der Silberpfeile",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK