Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Sittkäpp, delvis inplastad aluminium och läder, England, 1900-talets 1 hälft,_7072a_8d8d8bd7ab4e5e3_lg.jpeg
Sittkäpp, delvis inplastad aluminium och läder, England, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,_7073a_8d8d8c2386d548a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal, _7074a_8d8d8c24cca1abe_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Militär gonggong, WWII, mässing, Royal Army Ordnance Corps,_7075b_8d8d8c2c807042a_lg.jpeg
Militär gonggong, WWII, mässing, Royal Army Ordnance Corps,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Dalahästar, 2 + 1, skuret och bemålat trä, 1900-tal, _7076a_8d8d8c2ea03903d_lg.jpeg
Dalahästar, 2 + 1, skuret och bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic", _7077a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Handfat/vask, porslin, emaljerat stengods, Shaws Original, _7078a_lg.jpeg
Handfat/vask, porslin, emaljerat stengods, Shaws Original,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,_7079a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd (japansk ?) konstnär, sidenbroderi, _7080a_lg.jpeg
Okänd (japansk ?) konstnär, sidenbroderi,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bang, Michael för Fyens Glasvaerk, vaser, 1 par, vitopak glasmasssa, "Hyacintglas", design 1980, _7081a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soffa, röd läderklädsel, så kallad Chesterfieldmodell, Olof Persson (OPE) Jönköping,_7082a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods, _7083a_lg.jpeg
Okänd dansk keramiker, bordslampa/skulptur, stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bok; Litchfield, Frederick, Pottery and Porcelian,_7084a_lg.jpeg
Bok; Litchfield, Frederick, Pottery and Porcelian,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,_7085a_8d8d8c99babfc61_lg.jpeg
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,_7086b_8d8d8c9c06c82e7_lg.jpeg
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Talja (?), skuret trä, antagligen allmogearbete, 1800-tal, _7087a_8d8d8c9e70ef3f9_lg.jpeg
Talja (?), skuret trä, antagligen allmogearbete, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lampa, plåt, 1800-talets 2 hälft,_7088d_8d8d8ca03ac1d10_lg.jpeg
Lampa, plåt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer_7089a_8d8d8ca284e2093_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,_7090a_8d8d8ca39d31549_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fat, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte,_7091a_8d8d8ca4b363d04_lg.jpeg
Fat, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Reklamfotografier,  3 st, 1950-tal, "Tender Trap"_7092a_lg.jpeg
Reklamfotografier, 3 st, 1950-tal, "Tender Trap"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI, _7093a_lg.jpeg
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Parti frimurareföremål; förkläde, tjänstgöringstecken, halstecken samt stadgebok, _7094a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Elektriska luftrenare, 1 par Inov8 Science AD,_7095a_lg.jpeg
Elektriska luftrenare, 1 par Inov8 Science AD,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, vägglampett, mässing och pläter, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, _7096a_8d8d8ca64ca5ab5_lg.jpeg
Okänd designer, vägglampett, mässing och pläter, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad, _7097b_8d8d8d040deaa54_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Landberg, Nils för Orrefors, vas, slipad kristall, flicka i blåst,_7098c_8d8d8d072b14179_lg.jpeg
Landberg, Nils för Orrefors, vas, slipad kristall, flicka i blåst,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bok, Sirén, Osvald, "Kinas konst under tre årtusenden" tom I-II, Stockholm, Natur och Kultur, 1942-43_7099a_8d8d8d095fb84d5_lg.jpeg
Bok, Sirén, Osvald, "Kinas konst under tre årtusenden" tom I-II, Stockholm, Natur och Kultur, 1942-43
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oldmeadow, James Charles, tillskriven, olja, hundporträtt,_7100a_8d8d8d0b85a7dcd_lg.jpeg
Oldmeadow, James Charles, tillskriven, olja, hundporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Boissieu, Jean Jacques de etningar, 2 st, flodövergång 1796 respektive ingången till Brieskogen 1772, _7101a_8d8d8d0db8eee32_lg.jpeg
Boissieu, Jean Jacques de etningar, 2 st, flodövergång 1796 respektive ingången till Brieskogen 1772,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
 Koch & Löwy för OMI, lampor, 3 st, svartlackerad metall, 1950-60-tal, _7102a_8d8d8d5578c5a77_lg.jpeg
Koch & Löwy för OMI, lampor, 3 st, svartlackerad metall, 1950-60-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal, _7103a_8d8d8d56c578afc_lg.jpeg
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Golvljusstakar, 1 par, bemålat smide, 1900-talets 1 hälft, _7104a_8d8d8d582267018_lg.jpeg
Golvljusstakar, 1 par, bemålat smide, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg, _7105a_lg.jpeg
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd, _7106a_lg.jpeg
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg, _7107a_lg.jpeg
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,_7108a_lg.jpeg
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur samt skål, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fiskfat med silinsats, flintgods, Rörstrand Flora, design 1868 (tillverkad före 1884), _7109a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti kameror mm, bl a Kortex Stereo-Kamera och ell & Howell Filmo Double Run Eight Model 134-G Cine Camera,_7110a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Persson Melin, Signe för Höganäs, stengods, 3 delar,_7111a_lg.jpeg
Persson Melin, Signe för Höganäs, stengods, 3 delar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Handfat, porslin, Kina, modern tillverkning,_7112a_lg.jpeg
Handfat, porslin, Kina, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Matservisdelar, flintgods, Rörstrand Siri, _7113a_lg.jpeg
Matservisdelar, flintgods, Rörstrand Siri,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft, _7114a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,_7115a_lg.jpeg
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Staff Leuchten, vägglampor, 1 par, vitlackerad metall och plast, _7116c_8d8d8d526686358_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Reklammuggar, 2 st, Cloetta respektive Hultmans, _7117a_8d8d8dbab10da28_lg.jpeg
Reklammuggar, 2 st, Cloetta respektive Hultmans,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampor, 2 st mässing respektive mässing och glas, _7118a_8d8d8dbcd335996_lg.jpeg
Bordsfotogenlampor, 2 st mässing respektive mässing och glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ, _7119a_8d8d8dbdf61d749_lg.jpeg
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK