Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Ehrner, Anna för Kosta Boda, rödvinsglas, 14 st, Line, design 1982,_8515a_8d903ecd3169d46_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, rödvinsglas, 14 st, Line, design 1982,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 15 st, Line, _8516a_8d903ecb86dd198_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 15 st, Line,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom dekor av påfågel på klippformation, skrivtecken mm, _8517a_8d903fef28ace11_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wiinblad, Björn, offsetposter, komposition med kvinnor,_8518a_8d903fed35a36d2_lg.jpeg
Wiinblad, Björn, offsetposter, komposition med kvinnor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Tidskriftshållare, bambu med frostad glaskupa, _8519a_8d903f08dbdc1b2_lg.jpeg
Tidskriftshållare, bambu med frostad glaskupa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tidskriftshållare, bambu med frostad glaskupa, _8520a_8d903f0ac8ceac4_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil, _8521a_8d903f06c548e24_lg.jpeg
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jönsson, Bror, olja, vinterlandskap med gräsänder,_8522a_8d903f20903e46d_lg.jpeg
Jönsson, Bror, olja, vinterlandskap med gräsänder,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Paraplyställ, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, _8523a_8d903f8dfd24ca2_lg.jpeg
Paraplyställ, bonat trä, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5 delar kristall, Orrefors;_8524a_8d903f9b6d46b16_lg.jpeg
5 delar kristall, Orrefors;
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,_8525a_8d903f9e5c4aa5d_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, karott, porslin, Picknick, design 1956, _8526a_8d903fa082e504a_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, karott, porslin, Picknick, design 1956,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck, dubbla marmorskivor, _8527a_8d903fa2a3b2d03_lg.jpeg
Piedestal, bronserat trä och stuck, dubbla marmorskivor,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jordglob med invändig belysning, Columbus-Glob,_8528a_8d903fa4f4872ba_lg.jpeg
Jordglob med invändig belysning, Columbus-Glob,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, vägghylla, inplastad metall med 3 hyllplan i alm,_8529a_8d903fa71ad4668_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, vägghylla, inplastad metall med 3 hyllplan i alm,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, teak med 3 vita glaskupor, _8530a_8d903fb2852ffe0_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, taklampa, teak med 3 vita glaskupor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, kanna med hänkel, glas, _8531a_8d903ff3db21e51_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, kanna med hänkel, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dekorelement skuret och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,_8532a_8d903ff5c16a402_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bordslampor, 1 par, metall, antagligen Japan, 1900-talets slut, _8533a_8d903ffa678ea75_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, metall, antagligen Japan, 1900-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bordslampor, 1 par, patinerad metall och mässing, 1900-talets 2 hälft, _8534a_8d903ffc84180d2_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, patinerad metall och mässing, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 60 SEK
Johansson, Nils-Eric, färglito, solstol,_8535a_8d903ff236fd303_lg.jpeg
Johansson, Nils-Eric, färglito, solstol,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,_8536a_8d9040b167b144d_lg.jpeg
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Österberg, Erik, oljemålningar, 1 par, motiv från Dragör,_8537a_8d9040b9772c5ba_lg.jpeg
Österberg, Erik, oljemålningar, 1 par, motiv från Dragör,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Exner, Julis, efter honom, olja, "Besöget hos Bedstefader", _8538a_8d9040bc92c140e_lg.jpeg
Exner, Julis, efter honom, olja, "Besöget hos Bedstefader",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stol, ek med läderklädsel, barockstil, 1800-tal, målad initial "H"_8539a_8d9040beadb00bf_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Kina, silke, _8540a_8d9040c069ed92c_lg.jpeg
Matta, old Kina, silke,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, syvagn, bemålat trä med ekjalusi, _8541a_8d9040c8d77cff8_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, syvagn, bemålat trä med ekjalusi,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Taklampa till 8 ljus, nysilver, 1900-talets 2 hälft, _8542a_8d9040cc17d6c2f_lg.jpeg
Taklampa till 8 ljus, nysilver, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Taklampa till 8 ljus, nysilver, 1900-talets 2 hälft, _8543a_8d9040faef4b3aa_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tallrikar, 4 st olika, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor,_8544a_8d9040fd0e6a3ed_lg.jpeg
Tallrikar, 4 st olika, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglitografi, Vid trädgårdsbordet, _8545a_8d9040feba8260b_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, Vid trädgårdsbordet,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fagerström, Hans, olja, "Rostig åkermaskin",_8546a_8d90410060c6e83_lg.jpeg
Fagerström, Hans, olja, "Rostig åkermaskin",
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,_8547b_8d90410659c8eac_lg.jpeg
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, soffbord, bonad björk och mahogny,, Swedish Grace, 1900-talets 1 hälft, _8548a_8d904109ae71a89_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor, _8549a_8d90410b9e7aed7_lg.jpeg
Butiksvåg, rostfritt stål, Indor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Väggur, delvis svärtad valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900, _8550a_8d9041b22e2b66c_lg.jpeg
Väggur, delvis svärtad valnöt, Junghans, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Trumma, urholkad trästam med dubbla trumskinn, Afrika, 1900-talets 2 hälft, _8551a_8d9041b40d57a5e_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggplåtar till 1 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal, _8552a_8d9041a6288352c_lg.jpeg
Väggplåtar till 1 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, Holland, 1900-tal, oljemålningar, 1 par, _8553a_8d90419ae524ce4_lg.jpeg
Okänd konstnär, Holland, 1900-tal, oljemålningar, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stekhuv, nysilver, 1900-talets 1 hälft, _8554a_8d9041a7a9bac12_lg.jpeg
Stekhuv, nysilver, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, vaser, 1 par, blå- respektive grön glasmassa, _8555a_8d9041b5b8ae41a_lg.jpeg
Okänd designer, vaser, 1 par, blå- respektive grön glasmassa,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sjögren, Christer för Lindshammar, vas, glas, veckad, formblåst, _8556a_8d90419cebf3920_lg.jpeg
Sjögren, Christer för Lindshammar, vas, glas, veckad, formblåst,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mat- och theservis porslin, Royal Copenhagen, Palads (Palace),_8557a_8d90423ff2b15b3_lg.jpeg
Mat- och theservis porslin, Royal Copenhagen, Palads (Palace),
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Vang Kragh, Anja för Royal Copenhagen, servisdelar, porslin, "Flora", design 2012,_8558a_8d9041b739be46a_lg.jpeg
Vang Kragh, Anja för Royal Copenhagen, servisdelar, porslin, "Flora", design 2012,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Spegel, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, _8559a_8d904198a6d4039_lg.jpeg
Spegel, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, bemålat och förgyllt trä och pastellage, 1800-talets 2 hälft, _8560a_8d90419eee053df_lg.jpeg
Spegel, bemålat och förgyllt trä och pastellage, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Malmsten Carl, dubbelsäng, ljus fur, "Fata Morsgris", 1900-talets mitt eller 2 hälft, _8561a_8d90421360e2f41_lg.jpeg
Malmsten Carl, dubbelsäng, ljus fur, "Fata Morsgris", 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Kista, järnbeslaget trä, renässans, 14-1500-tal, lock av urholkad stock, _8562a_8d904215da64cbe_lg.jpeg
Kista, järnbeslaget trä, renässans, 14-1500-tal, lock av urholkad stock,
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK