Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Okänd konstnär, skål, glas, _8323a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,_8324a_lg.jpeg
Hellsten, Lars för Orrefors Expo, skål/skulptur, gjutet glas, blomformad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock, _8326a_lg.jpeg
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,_8325a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods, _8327a_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Kåge Verkstad/Gustavsberg, vas, blåglaserat stengods,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Philippi, Maria för Söholm, skål, blåglaserat stengods,_8328a_lg.jpeg
Philippi, Maria för Söholm, skål, blåglaserat stengods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början, _8329a_8d902780ffee627_lg.jpeg
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Picknickorg, rotting, sekelskiftet 1900,_8330a_8d902781a7c9c40_lg.jpeg
Picknickorg, rotting, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Alnstock, skuret och bemålat trä med mässingsstift, allmogearbete, 1700-talets 2 hälft, _8331a_8d902783c22efa6_lg.jpeg
Alnstock, skuret och bemålat trä med mässingsstift, allmogearbete, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900, _8332a_8d902784b734118_lg.jpeg
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal, _8333a_8d902785878d9a0_lg.jpeg
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,_8334a_lg.jpeg
Okänd rysk (?) konstnär, skulptur, skuren alabaster, hukande tiger,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft, _8336a_lg.jpeg
Medicinskt undersökningsbord, ek, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,_8335a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,_8337a_lg.jpeg
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier, _8338a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",_8339a_lg.jpeg
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,_8340a_lg.jpeg
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, 1950-tal, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver,_8341a_8d90278b8bfdafd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dekanteringstratt, nysilver, sekelskiftet 1900,_8342a_8d90278c4646305_lg.jpeg
Dekanteringstratt, nysilver, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, pokalglas, _8343a_8d90278d11d149f_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, pokalglas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, _8344a_8d9027a82d5ce3c_lg.jpeg
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Davies, Peggy för Royal Doulton, figurin, glaserat flintgods, stående dam, "Debbie",_8345a_8d9027a90da7dff_lg.jpeg
Davies, Peggy för Royal Doulton, figurin, glaserat flintgods, stående dam, "Debbie",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tadasaburō, Hattori, vas, cloissonné, polykrom dekor av lilja mot violett fond, _8346a_8d90278acf80c5e_lg.jpeg
Tadasaburō, Hattori, vas, cloissonné, polykrom dekor av lilja mot violett fond,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st_8347a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sängstommar, 2 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva, _8348a_lg.jpeg
Okänd designer för Brostrom, Danmark, sängbord, metall med teakskiva,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mørkegaard, John, soffbord, palisander med kopparskiva,_8349a_lg.jpeg
Mørkegaard, John, soffbord, palisander med kopparskiva,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med utdragsskiva i formica,_8350a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,_8352a_lg.jpeg
Soffbord, valnöt med mässingsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,_8351a_lg.jpeg
Okänd designer 1960-70-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Røge, Malene för Laurtiz Hjorth, Bornholm, vas, chamotterat och delvis glaserat stengods, _8353a_8d9027fb5e12785_lg.jpeg
Røge, Malene för Laurtiz Hjorth, Bornholm, vas, chamotterat och delvis glaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona till 8 ljus, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets början, _8354a_8d9027fd2292e7a_lg.jpeg
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Takkrona till 12 ljus, förgylld metall och olikslipade prismor, oscariansk, _8355a_8d90280076b9ee4_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Trolle, Anne Marie för Royal Copenhagen, vas, delvis försilvrat porslin, Zenit,_8356a_8d9027fa2e7d363_lg.jpeg
Trolle, Anne Marie för Royal Copenhagen, vas, delvis försilvrat porslin, Zenit,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Malinowski, Arno för Georg Jensen, efter honom, mobile wrist straps, 1 par, sterlingsilver och gummi, _8357a_8d902842c70d5af_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Georg Jensen design group, mobile wrist straps, 1 par, sterlingsilver och gummi, _8358a_8d9028422ffa369_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hänge, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,_8359a_8d90283f9f878fe_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hänge, sterlingsilver, "Infinity", design 2004,_8360a_8d90283f112e3c6_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,_8361a_lg.jpeg
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,_8362a_lg.jpeg
Matbord, mahogny, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto", _8363a_lg.jpeg
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar_8366a_lg.jpeg
Fåtölj, alm med textilklädsel, elektriskt justerbar
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, vas, glas, _8365a_lg.jpeg
Okänd designer, vas, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,_8364a_lg.jpeg
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll, _8367a_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kakburk, så kallad kiksespand, opaliscerande glas med metallmontage, 1910-20-tal, _8368b_8d902883431666e_lg.jpeg
Kakburk, så kallad kiksespand, opaliscerande glas med metallmontage, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Georg Jensen design group, öronclips, 1 par, sterlingsilver, blomformade, "Heritage", årssmycket år 2002,_8369a_8d9028820c013aa_lg.jpeg
Georg Jensen design group, öronclips, 1 par, sterlingsilver, blomformade, "Heritage", årssmycket år 2002,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Georg Jensen design group, öronclips, 1 par, sterlingsilver, blomformade, "Heritage", _8370a_8d9028814f458f4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK