Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä, 1930-40-tal,_8083a_8d8fdbfe05bb630_lg.jpeg
Nattygsbord, 1 par, vitlackerat trä, 1930-40-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Taklampa, koppar med frostad glaskupa, 1920-tal, _8084a_8d8fdc3fc1aa58a_lg.jpeg
Taklampa, koppar med frostad glaskupa, 1920-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt, modell PH5, _8085a_8d8fdc41baf9b88_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt, modell PH5,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd svensk modernist, olja, komposition, 1900-talets mitt,_8086a_8d8fdc42c6197d2_lg.jpeg
Okänd svensk modernist, olja, komposition, 1900-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods, _8087a_8d8fe8354fcdf22_lg.jpeg
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, 1 par, flintgods,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
 Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",_8088a_lg.jpeg
Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Ranney, Elaine, akryl, "Spring Day",_8089a_lg.jpeg
Ranney, Elaine, akryl, "Spring Day",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv, _8090a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 fanérade iläggsskivor, mahogny, "Herrgården"_8091a_8d8ff53f35da797_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 fanérade iläggsskivor, mahogny, "Herrgården"
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Malmsten, Carl, matsalsstolar, 4 st, lackerat trä, "Vardags",_8092a_8d8ff4718fe3a25_lg.jpeg
Malmsten, Carl, matsalsstolar, 4 st, lackerat trä, "Vardags",
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Malmsten, Carl för Åtvidaberg, bokskåp, så kallad "Sekreteraremöbel", bonad ek med metallbeslag,_8093a_8d8ff541dc71767_lg.jpeg
Malmsten, Carl för Åtvidaberg, bokskåp, så kallad "Sekreteraremöbel", bonad ek med metallbeslag,
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,_8094a_lg.jpeg
Bok, Smith, W H B, "Small arms of the world", 9 upplagan 1969,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer_8095a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ, _8096a_lg.jpeg
Okänd designer i Alvar Aaltos art, barnstolar, 1 par, böjträ,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad, _8097a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,_8098a_lg.jpeg
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,_8099a_lg.jpeg
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal, _8100a_lg.jpeg
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,_8101a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100_8102a_lg.jpeg
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Alberius, Olle för Rörstrand, mat- och kaffeservis, cirka 50 delar, porslin, "Taffel",_8103a_8d8ff46c91de8a8_lg.jpeg
Alberius, Olle för Rörstrand, mat- och kaffeservis, cirka 50 delar, porslin, "Taffel",
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ljusstake, tenn, barock, 16-1700-tal, rund form med räfflad stam, _8104a_8d8ff49bee4f285_lg.jpeg
Ljusstake, tenn, barock, 16-1700-tal, rund form med räfflad stam,
Slutpris7 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, vitglaserat stengods med silverdekor, "Grazia", _8105a_8d8ff49eda32a79_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, vitglaserat stengods med silverdekor, "Grazia",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vinglas, 11 st, 'Chateau', _8106a_8d8ff4a103f1811_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vinglas, 11 st, 'Chateau',
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,_8107a_lg.jpeg
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods, _8108a_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor, _8109a_lg.jpeg
Thorhauge, Niels Henrik, soffbord, palisander med kakelplattor,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,_8110a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, patinerad brons, empirestil, 1900-talets 2 hälft,_8111a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar, _8112a_lg.jpeg
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sosnovskij, Arsenij Petrovich, olja, kustlandskap med båtar, _8113a_8d900e1452d0961_lg.jpeg
Sosnovskij, Arsenij Petrovich, olja, kustlandskap med båtar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô, _8114a_lg.jpeg
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,_8115a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,_8116a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klintz, Joachim, egen verkstad, hänge med kedja, silver, dekor av facettslipad bergkristall (?),_8117a_8d8ff4a305182eb_lg.jpeg
Klintz, Joachim, egen verkstad, hänge med kedja, silver, dekor av facettslipad bergkristall (?),
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hagberg, Marianne och Knut för IKEA, fåtöljer, 1 par, svart läderklädsel på stålställning, "Klappsta",_8118a_8d8ff467529aeae_lg.jpeg
Hagberg, Marianne och Knut för IKEA, fåtöljer, 1 par, svart läderklädsel på stålställning, "Klappsta",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, dockservis, 6 delar, glaserat stengods, "Pyret" (Pyro Brun), _8119a_8d8ff4a460c448d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Häggbom,Rolf  och Lalander, Helénè / Bernadotte & Björn Industridesign A/S för Husqvarna Borstfabrik AB, tillbringare med lock, _8120a_8d8ff46a6dc8650_lg.jpeg
Häggbom,Rolf och Lalander, Helénè / Bernadotte & Björn Industridesign A/S för Husqvarna Borstfabrik AB, tillbringare med lock,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pistol, slag- från flintlås, 1800-tal,_8121a_8d8ff46ecd9e9db_lg.jpeg
Pistol, slag- från flintlås, 1800-tal,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,_8122a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel, _8123a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,_8124a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut, _8125a_lg.jpeg
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,_8126a_lg.jpeg
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lock till transportlåda för galoscher, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"_8127a_lg.jpeg
Lock till transportlåda för galoscher, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Faskinkniv M/1848 med balja, _8128a_8d8ff4731dcc1fb_lg.jpeg
Faskinkniv M/1848 med balja,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Mauserbajonett i balja, spansk M/1913, _8129a_8d8ff474fd6ab66_lg.jpeg
Mauserbajonett i balja, spansk M/1913,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Bajonett med balja och bärläder, WWII, tysk M/K98, klingan stämplad WKC för Weyersberg, Kirschbaum & Cie,_8130a_8d8ff47774c5a77_lg.jpeg
Bajonett med balja och bärläder, WWII, tysk M/K98, klingan stämplad WKC för Weyersberg, Kirschbaum & Cie,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK