Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Nålhus/sybaron, svarvad ebenholtz och elfenben, empire, 1800-talets 1 hälft, _8179a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Boda, skulptur, gjutet klarglas i svärtad smidesställning, tjur, _8180a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal, _8181a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Portemonnaie, sköldpadd med inkrusteringar i förgylld metall och silver, Frankrike, 1800-talets slut, _8182a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sybaron, ebenholtz och elfenben, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _8183a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal, _8184a_lg.jpeg
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _8185a_lg.jpeg
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets början,_8186a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt, _8187a_lg.jpeg
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,_8188a_lg.jpeg
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona till 6 ljus, patinerad metall och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_8190a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Stop, glas med tennlock, antagligen Tyskland, 1800-talets 2 hälft,_8189a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,_8191a_lg.jpeg
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Humidor, mahogny, 1900-talets 2 hälft, _8192a_lg.jpeg
Humidor, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Sked samt gaffel, silver, svensk rund, alliansvapen för friherre Claes Gustaf Rålamb och hh grevinnan Augusta Charlotta Emerentia von Lantingshausen, gifta 1823,_8193a_8d900eab5b15fdf_lg.jpeg
Sked samt gaffel, silver, svensk rund, alliansvapen för friherre Claes Gustaf Rålamb och hh grevinnan Augusta Charlotta Emerentia von Lantingshausen, gifta 1823,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
6 delar silver, gammalfransk modell, 1800-tal, bland annat Gustaf Folcker Stockholm,_8194a_8d900ead55c181f_lg.jpeg
6 delar silver, gammalfransk modell, 1800-tal, bland annat Gustaf Folcker Stockholm,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Såsslev, silver, svensk rund modell, invändigt förgylld, stämplad Johan Petter Grönwall Stockholm 1825, _8195a_8d900eaee27fd11_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeskedar, 6 st, sterlingsilver, W&S Sörensen/Horsens Sölvvarefabrik, Danmark, 1900-talets mitt, slät modell, _8196a_8d900eb08a1aaa4_lg.jpeg
Kaffeskedar, 6 st, sterlingsilver, W&S Sörensen/Horsens Sölvvarefabrik, Danmark, 1900-talets mitt, slät modell,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, _8197a_8d900eb251be64b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av mytologisk scen mm, _8198a_8d900eb44a6eda3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal, _8199a_lg.jpeg
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Armstolar, 1 par, svarvad, svartlackerad och bronserad ek med rpttingklädsel, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _8200a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,_8203a_lg.jpeg
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dirigentpinne, bemålat trä och celluloid, 1900-talets 1 hälft eller mitt,_8202a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,_8201a_lg.jpeg
Barnarmbandsur, vitmetall med stenar och svart läderarmband, Hello Kitty,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag, _8204a_lg.jpeg
Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,_8205a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Skålfat, porslin, möjligen Arita, 18-1900-tal, dekor av fåglar mm i Imari-verte-färger, _8206a_8d900eb6ead1ae8_lg.jpeg
Skålfat, porslin, möjligen Arita, 18-1900-tal, dekor av fåglar mm i Imari-verte-färger,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, dekor av luftbubblor mot delvis blå fond, _8207a_8d900eb9abcb54e_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,_8208a_8d900ebc264b873_lg.jpeg
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût, _8209a_8d900ebdf30bda2_lg.jpeg
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Piedestal, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,_8210a_8d900ec04e268af_lg.jpeg
Piedestal, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal, _8211a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Chagall, Marc, färglito, "Lamentations of Jeremiah", ur Derrière le Miroir 1956,_8212a_8d901889d996bfe_lg.jpeg
Chagall, Marc, färglito, "Lamentations of Jeremiah", ur Derrière le Miroir 1956,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Miro, Juan, efter honom, litograferad poster, "Constellations" 1959_8213a_8d90188a87248bf_lg.jpeg
Miro, Juan, efter honom, litograferad poster, "Constellations" 1959
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lundegård, Justus, tempera på litografi, "Gata i Arild" (St Arilds väg) 1897,_8214a_8d901888549c906_lg.jpeg
Lundegård, Justus, tempera på litografi, "Gata i Arild" (St Arilds väg) 1897,
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-2000-tal, fyrsidiga med rund mynning,_8215a_8d9018d7334cffd_lg.jpeg
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-2000-tal, fyrsidiga med rund mynning,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, blå underglasyrdekor av växtlighet mm,_8216a_8d9018d61a7bdb6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,_8217a_lg.jpeg
Okänd designer för Belid, golvlampa, krom och svartlackerad metall, Sway,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dockhus, pappersklätt trä, 1950-60-tal, _8218a_lg.jpeg
Dockhus, pappersklätt trä, 1950-60-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golfklubba, hickory, William Gibson, Geo Duncan 1900-talets 1 hälft,_8219a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Damarmbandsur med länk, silver, Homa, 1950-60-tal,_8220a_lg.jpeg
Damarmbandsur med länk, silver, Homa, 1950-60-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, klarglas, dekor av luftbubblor, _8221a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, klarglas, dekor av luftbubblor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Alton, brosch, silver med cabochonslipad ametist,_8222a_lg.jpeg
Okänd designer för Alton, brosch, silver med cabochonslipad ametist,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Gaia, hängsmycke med kedja, sterlingsilver, _8223a_lg.jpeg
Okänd designer för Gaia, hängsmycke med kedja, sterlingsilver,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Le Lorrain, Claude (egentligen Claude Gellée), hans art, 17-1800-tal, klassicerande hamnparti,_8224a_8d9018d4614a96a_lg.jpeg
Slutpris5 500 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Skrin, silver, kinesiskt exportarbete, Hongkong eller Shanghai, 1900-talets början,_8225a_8d901974faf3819_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lütken, Per för Holmegaard, glasservis 60, Atlantic, tillverkad 1962-75,_8226a_8d901a61dc8515d_lg.jpeg
Lütken, Per för Holmegaard, glasservis 60, Atlantic, tillverkad 1962-75,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK