Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00


Visning:

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Aprilauktion
Avslutad
Tea-caddy, silver, 1900-talets 1 hälft, dekor av personeri rokokodräkt mm, _8227a_8d9019779005afe_lg.jpeg
241
Tea-caddy, silver, 1900-talets 1 hälft, dekor av personeri rokokodräkt mm,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johannesen, Arne, olja, landskap, _8228a_8d90197b651f0c9_lg.jpeg
242
Johannesen, Arne, olja, landskap,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits, _8229a_lg.jpeg
243
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,_8230a_lg.jpeg
244
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, 2-sits,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stort parti Blue-Ray-filmer,_8232a_lg.jpeg
245
Stort parti Blue-Ray-filmer,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo", _8231a_lg.jpeg
246
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Krohg, Per, akvarell, "Fangeleiren, Kvenangen", _8233a_8d9019f55e5829b_lg.jpeg
247
Krohg, Per, akvarell, "Fangeleiren, Kvenangen",
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Petersen-Svendsberg, Knud, olja, motiv från Dinan, Bretagne, _8234a_8d9019f7385d517_lg.jpeg
248
Petersen-Svendsberg, Knud, olja, motiv från Dinan, Bretagne,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets slut, akvarellerad pennteckning, sittande pojkar,_8235a_8d9019f816be315_lg.jpeg
249
Okänd konstnär, 1800-talets slut, akvarellerad pennteckning, sittande pojkar,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, stilleben med rosor,_8236a_8d9019fc7e42677_lg.jpeg
250
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, stilleben med rosor,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,_8237a_8d901a2890f1020_lg.jpeg
251
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,_8238a_lg.jpeg
252
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Salomon, Harald för Rörstrand, figuriner, 3 st, blanc-de-chine, sjöjungfrubarn, _8239a_lg.jpeg
253
Salomon, Harald för Rörstrand, figuriner, 3 st, blanc-de-chine, sjöjungfrubarn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av växter mm, _8240a_lg.jpeg
254
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Ateljé, vas, glas, handmålad dekor av växter mm,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, theservis, fajans,_8241a_lg.jpeg
255
Burmeister, Gabriel för Gabrielkeramik, theservis, fajans,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figuriner 4 st, porslin, sjöjungfrubarn, _8242a_lg.jpeg
256
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figuriner 4 st, porslin, sjöjungfrubarn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Schaubach Kunst, Wallendorff, figurin, delvis bemålat porslin, putto med kanin, _8243a_lg.jpeg
257
Okänd designer för Schaubach Kunst, Wallendorff, figurin, delvis bemålat porslin, putto med kanin,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,_8244a_lg.jpeg
258
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",_8245a_lg.jpeg
259
Huerta, Juan för Lladró, figurin, porslin, "Aggressive goose",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salomonsen, Axel, tillskriven, skrin, palisander med silverintarsia, Danmark 1950-60-tal, _8246a_8d901a7ed79eeab_lg.jpeg
260
Salomonsen, Axel, tillskriven, skrin, palisander med silverintarsia, Danmark 1950-60-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hokusai, Katsushika, träsnitt, diptyk, mytologiska figurer, _8247a_8d901a8031d7eb7_lg.jpeg
261
Hokusai, Katsushika, träsnitt, diptyk, mytologiska figurer,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Severin, Bent O för Kastrup, vinglas 14 st samt snapsglas 10 st, Princess, design 1957_8248a_8d901a814d99ace_lg.jpeg
262
Severin, Bent O för Kastrup, vinglas 14 st samt snapsglas 10 st, Princess, design 1957
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Snapsglas på högt ben, 10 st,_8249a_8d901a829367857_lg.jpeg
263
Snapsglas på högt ben, 10 st,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk keramiker, (möjligtvis Kingo Keramik), kruka, glaserat stengods, _8250a_lg.jpeg
264
Okänd dansk keramiker, (möjligtvis Kingo Keramik), kruka, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _8251a_lg.jpeg
265
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom, _8254a_lg.jpeg
266
Okänd designer för The Daylight Company, London, arbetsbelysning, krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm, _8253a_lg.jpeg
267
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad, Markaryd, golvlampa, mässing med textilklädd skärm,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420, _8252a_lg.jpeg
268
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Resekista, lackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, svärtade järnbeslag med mässingsnitar,_8255a_lg.jpeg
269
Resekista, lackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, svärtade järnbeslag med mässingsnitar,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",_8256a_lg.jpeg
270
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, blå plast, "Rappe Louis", _8257a_8d901ae5a21b073_lg.jpeg
271
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, blå plast, "Rappe Louis",
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, svart plast, "Rappe Louis", _8258a_8d901ae66aa9b8a_lg.jpeg
272
Homann, Alfred för Louis Poulsen, skrivbordslampa, svart plast, "Rappe Louis",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bang, Michael för Holmegaard, bordslampa, glas med med metallmontage, "Backgammon",_8259a_8d901ae9138e9f1_lg.jpeg
273
Bang, Michael för Holmegaard, bordslampa, glas med med metallmontage, "Backgammon",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, champagnekylare, glas,_8260a_8d901ae9a66e337_lg.jpeg
274
Okänd designer, champagnekylare, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålfat, gjutet glas, Mine, _8261a_lg.jpeg
275
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålfat, gjutet glas, Mine,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,_8262a_lg.jpeg
276
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bojesen, Claus, färglito, komposition, _8263a_lg.jpeg
277
Bojesen, Claus, färglito, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lund, Birgitta, fotografi, komposition,_8264a_lg.jpeg
278
Lund, Birgitta, fotografi, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggplåt/presenterfat, mässing, renässansstil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner, _8265a_lg.jpeg
279
Väggplåt/presenterfat, mässing, renässansstil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Togelius, Lilian, gouache, komposition,_8266a_lg.jpeg
280
Togelius, Lilian, gouache, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955, _8267a_lg.jpeg
281
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mineralkluster, bergkristall,_8268a_8d901b177c6fc8a_lg.jpeg
282
Mineralkluster, bergkristall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mineralkluster, ametist, _8269a_8d901b19cf49678_lg.jpeg
283
Mineralkluster, ametist,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti mineral; ametist, lapis lazuli, malakit mm,_8270a_8d901b205134a4f_lg.jpeg
284
Parti mineral; ametist, lapis lazuli, malakit mm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Äggkoppar, 9 st samt skedar 8 st, plast, Guzzini,_8271a_lg.jpeg
285
Äggkoppar, 9 st samt skedar 8 st, plast, Guzzini,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fat, tenn, slätt, _8272a_lg.jpeg
286
Fat, tenn, slätt,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Schmidt, Christian Claudius Alexander, olja, "Furesøen ved Frederiksdal",_8273a_lg.jpeg
287
Schmidt, Christian Claudius Alexander, olja, "Furesøen ved Frederiksdal",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, semiantk Senneh,_8275a_lg.jpeg
288
Matta, semiantk Senneh,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS
Denna sida skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor gäller.

© Software Copyright 2023 Skeleton. All rights reserved.