Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Bajonett i balja, M/1915 för karbin m/1894-14 samt kpist m/1945C,_8131a_8d8ff479b843b9b_lg.jpeg
Bajonett i balja, M/1915 för karbin m/1894-14 samt kpist m/1945C,
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 - 800 SEK
Bajonett i balja M/1965 för AK4,_8132a_8d8ff47b8482423_lg.jpeg
Bajonett i balja M/1965 för AK4,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Industribelysning, metall och glas, Polen, 1900-talets 2 hälft, _8133a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI, _8134a_lg.jpeg
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Stouby, soffa, 3-sits, bonad bok med rutig, helstoppad textilklädsel,_8135a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,_8136a_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stenqvist, Sylve för Olof Persson (OPE) Jönköping, fåtöljer, 1 par, bonat trä, "Classic", _8137a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer (möjligen Paolo Piva) för B&B Italia, soff/matbord, brännlackerad metall med frostade glasskivor, _8138a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag, _8139a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken, _8140a_lg.jpeg
Frimärksalbum med, delvis äldre, frimärken,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mauserbajonett i balja, turkisk M/1890,_8141a_8d8ff4ffc65f901_lg.jpeg
Mauserbajonett i balja, turkisk M/1890,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bajonett, stål med mässingsfäste, argentinsk M/1891, _8142a_8d8ff5013eecf63_lg.jpeg
Bajonett, stål med mässingsfäste, argentinsk M/1891,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bajonett i balja, finsk M/1929, _8143a_8d8ff503849f830_lg.jpeg
Bajonett i balja, finsk M/1929,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hylsbajonett, sannolikt förändringsmodell M/1826-54 för Flottan, _8144a_8d8ff504cdf6f15_lg.jpeg
Hylsbajonett, sannolikt förändringsmodell M/1826-54 för Flottan,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gevär, slag- från flintlås, M/1815-49, Norrtelje Manufaktur,_8145a_8d8ff5081a68385_lg.jpeg
Gevär, slag- från flintlås, M/1815-49, Norrtelje Manufaktur,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),_8146a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal, _8147a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Hansen, Josef Theodor, akvarell, altaret i atriet till Epidius Sabinus hus, Pompeji,_8149a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen, _8148a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,_8150a_lg.jpeg
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,_8151a_lg.jpeg
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods, _8152a_lg.jpeg
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,_8153a_lg.jpeg
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Afdal, Torbjörn för Mellemstrands/Bruksbo, stereohurts, palisander,_8154c_8d8ff5e1f5eead3_lg.jpeg
Afdal, Torbjörn för Mellemstrands/Bruksbo, stereohurts, palisander,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer 1950-60-tal, blombord, palisander med kopparbalja,_8155a_8d8ff5dfe5b76e9_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Constellation Automatic Chronometer_8156a_8d8ff5de79656ff_lg.jpeg
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Constellation Automatic Chronometer
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 600 - 6 000 SEK
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, _8157a_8d900e16c94a856_lg.jpeg
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, _8158a_8d900e19794d123_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, _8159a_8d900e1b9f20e7c_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet, Shou-tecken mm, _8160a_8d900e1d75c3c63_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,_8162a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",_8163a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,_8164a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben, _8161a_lg.jpeg
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,_8165a_lg.jpeg
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegelglas, antagligen Murano, 1700-tal, hinterglasdekor av stående man mm,_8166a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,_8167a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wallentin, Gunnar, olja, Mölle Fälad med Kullaberg i fonden,_8168a_8d900e20bd65b06_lg.jpeg
Wallentin, Gunnar, olja, Mölle Fälad med Kullaberg i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Cederström, Gustaf, hans art, olja, karolinsk officer vid kanon_8169a_8d900e22c618e49_lg.jpeg
Cederström, Gustaf, hans art, olja, karolinsk officer vid kanon
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ben Salem, Aly, tuschteckning, komposition med kvinnor och hästar, _8170b_8d900e321b7143d_lg.jpeg
Ben Salem, Aly, tuschteckning, komposition med kvinnor och hästar,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, kvinnoporträtt,_8171a_8d900e34d9deed1_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, kvinnoporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Leidel, Jacobus Bartholoaeus efter Cazes, Pierre Jacques, etsning, Amor och Psyche, _8172a_8d900e37b29b7ed_lg.jpeg
Leidel, Jacobus Bartholoaeus efter Cazes, Pierre Jacques, etsning, Amor och Psyche,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,_8173a_8d900e39ad2c079_lg.jpeg
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Lindberg, Robert, olja, interiör,_8174b_8d900e3ee8b8759_lg.jpeg
Lindberg, Robert, olja, interiör,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd tunisisk konstnär, blandteknik, läsande man,_8175a_8d900e412abe3c7_lg.jpeg
Okänd tunisisk konstnär, blandteknik, läsande man,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Henkelmann, Fredrik, olja, landskap med stenbro,_8176a_8d900e42af13b11_lg.jpeg
Henkelmann, Fredrik, olja, landskap med stenbro,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början, _8177a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Miniatyrfotografiram, mässing med emalj, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900, _8178a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK