Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, Rölakan, "Hallandsåsen", formgiven 1962,_7987a_8d8fa972709f371_lg.jpeg
Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, Rölakan, "Hallandsåsen", formgiven 1962,
Slutpris22 000 SEK
Utropspris8 000  - 10 000 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, "Blå katt",_7988a_8d8fa973bd87dcb_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, olja, "Blå katt",
Slutpris4 800 SEK
Utropspris3 600  - 4 000 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, "Magisk lövfiguration",_7989a_8d8fa97519a0397_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, olja, "Magisk lövfiguration",
Slutpris3 000 SEK
Utropspris3 600  - 4 000 SEK
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm,_7990a_8d8fa9ad91b5ff7_lg.jpeg
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm,
Slutpris4 000 SEK
Utropspris4 600  - 5 000 SEK
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm, dekor av rocailler, blommor mm,_7991b_8d8fa979b02c7a7_lg.jpeg
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm, dekor av rocailler, blommor mm,
Slutpris3 200 SEK
Utropspris3 600  - 40 SEK
Spegel, bronserat trä, pastellage och marmorerat glas, så kallad glasmästarespegel, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, rosor mm, _7992a_8d8fa9afc95ba74_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 200  - 1 500 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Septemberkust",_7993a_8d8faa6f8fd1097_lg.jpeg
Skoglund, Gustaf, olja, "Septemberkust",
Slutpris1 200 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Döda träd",_7994a_8d8faa71905182d_lg.jpeg
Skoglund, Gustaf, olja, "Döda träd",
Slutpris900 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",_7995a_8d8faa72d7d762d_lg.jpeg
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",
Slutpris150 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Frisk, Thomas, färgetsningar, 2 st, "Karyatid" respektive "Från Akropolis",_7996a_8d8faa73f10f75e_lg.jpeg
Frisk, Thomas, färgetsningar, 2 st, "Karyatid" respektive "Från Akropolis",
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Solur, kalksten och smide, 1800-tal, initialer JNS samt datering 1873,_7997a_8d8faa7511728a0_lg.jpeg
Solur, kalksten och smide, 1800-tal, initialer JNS samt datering 1873,
Slutpris1 200 SEK
Utropspris1 200  - 1 500 SEK
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av växter, hänklar i form av lejonmaskaroner,_7998a_8d8faa776127d34_lg.jpeg
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av växter, hänklar i form av lejonmaskaroner,
Slutpris800 SEK
Utropspris1 000  - 1 200 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache på ben, porträtt av George, Prince of Wales - sedermera George IV, _7999a_8d8faa7aa8cab13_lg.jpeg
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache på ben, porträtt av George, Prince of Wales - sedermera George IV,
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 200  - 1 500 SEK
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, guldvikt cirka 41,5 gr, _8000a_8d8faa7bcabb133_lg.jpeg
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, guldvikt cirka 41,5 gr,
Slutpris14 000 SEK
Utropspris13 000  - 14 000 SEK
Fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av Willow-mönster, _8001a_8d8fb3846e0d1df_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Utropspris600  - 800 SEK
Matta, old Hereke, silke med vävda metalltrådar, dekor av djur i landskap,_8002b_8d8fb38872905ca_lg.jpeg
Matta, old Hereke, silke med vävda metalltrådar, dekor av djur i landskap,
Slutpris13 000 SEK
Utropspris2 800  - 3 000 SEK
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"_8003a_8d8fb389ad637ec_lg.jpeg
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
Slutpris250 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington", _8004a_8d8fb38c0f8072e_lg.jpeg
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington", _8005a_8d8fb38d0e7e4d1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, design cirka 1954,_8006a_lg.jpeg
Slutpris6 500 SEK
Utropspris7 000  - 8 000 SEK
Bej, Enrico, serigrafi å duk med appliaktioner, "Do Baj by Yourself", 1971,_8007a_8d8fb38e4c4d4f3_lg.jpeg
Bej, Enrico, serigrafi å duk med appliaktioner, "Do Baj by Yourself", 1971,
Slutpris1 200 SEK
Utropspris1 200  - 1 500 SEK
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781, _8008b_8d8fb395b196590_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris3 600  - 4 000 SEK
Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter, _8009c_8d8fb398ca5f73c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris20 000  - 22 000 SEK
Rathsman, Siri, färglito, Harlekin,_8010a_8d8fb39a05730f8_lg.jpeg
Rathsman, Siri, färglito, Harlekin,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Handkanna, argent-haché med uppsvängd trähänkel, dekor av vertikala knäckar, högklassigt Stockholmsarbete, _8011b_8d8fb39b6eff1e5_lg.jpeg
Handkanna, argent-haché med uppsvängd trähänkel, dekor av vertikala knäckar, högklassigt Stockholmsarbete,
Slutpris3 600 SEK
Utropspris2 800  - 3 000 SEK
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp, _8012c_8d8fb3fae3c96d0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris4 600  - 5 000 SEK
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar, _8013a_8d8fb3fc478dec4_lg.jpeg
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
Slutpris900 SEK
Utropspris1 200  - 1 500 SEK
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa, _8014b_8d8fb3fd4745154_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Utropspris3 600  - 4 000 SEK
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),_8015a_8d8fb67c5470890_lg.jpeg
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
SlutprisInga bud
Utropspris1 800  - 2 000 SEK
Piretti, Giancarlo för JSC Castelli, stolar, 4 st, böjträ och aluminium, modellnummer DSC 106,_8016c_8d8fb6b39291db0_lg.jpeg
Piretti, Giancarlo för JSC Castelli, stolar, 4 st, böjträ och aluminium, modellnummer DSC 106,
Slutpris3 600 SEK
Utropspris2 600  - 3 000 SEK
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,_8017a_8d8fb6b4db364c8_lg.jpeg
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,
SlutprisInga bud
Utropspris300  - 400 SEK
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,_8018a_8d8fb6b5df72cdb_lg.jpeg
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,
Slutpris150 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram_8019a_lg.jpeg
Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram
Slutpris1 800 SEK
Utropspris2 000  - 2 200 SEK
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,_8020a_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,
Slutpris1 800 SEK
Utropspris2 000  - 2 200 SEK
Mostyn, Thomas Edward, olja, sekelskiftet 1900, kvinnoporträtt i pre-Rafaleitiskt manér,_8021a_lg.jpeg
Mostyn, Thomas Edward, olja, sekelskiftet 1900, kvinnoporträtt i pre-Rafaleitiskt manér,
Slutpris3 800 SEK
Utropspris3 600  - 4 000 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas, _8022a_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas,_8023a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas,
Slutpris200 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,_8024a_8d8fb6c66dc253f_lg.jpeg
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,
Slutpris700 SEK
Utropspris1 000  - 1 200 SEK
Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre, läderklädd skrivskiva, _8025a_8d8fb6b926d19cc_lg.jpeg
Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre, läderklädd skrivskiva,
Slutpris700 SEK
Utropspris800  - 1 000 SEK
Matservis, cirka 60 delar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst,_8026a_8d8fb6b8089673f_lg.jpeg
Matservis, cirka 60 delar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst,
Slutpris8 000 SEK
Utropspris4 600  - 5 000 SEK
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, _8027a_8d8fb6b6c2d103f_lg.jpeg
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris1 700 SEK
Utropspris2 600  - 3 000 SEK
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,_8028a_8d8fb693ead1268_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv, _8029a_8d8fb6afb1294fb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 000  - 1 200 SEK
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,_8030a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
Slutpris150 SEK
Utropspris300  - 400 SEK
Nilsson, Bert Johnny, färglito, komposition med Venus di Milo, _8031a_lg.jpeg
Nilsson, Bert Johnny, färglito, komposition med Venus di Milo,
Slutpris500 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft, _8032a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Utropspris400  - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, skördelandskap,_8033a_8d8fb6ae4e514c3_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, olja, skördelandskap,
Slutpris150 SEK
Utropspris200  - 300 SEK
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,_8034a_8d8fb6abdd9ce8a_lg.jpeg
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK