Laddar...
Aprilauktion
Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00
Visning:
Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, Rölakan, "Hallandsåsen", formgiven 1962,_7987a_8d8fa972709f371_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7987-itemimages/7987a_8d8fa972709f371_med.jpeg)
1
Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, Rölakan, "Hallandsåsen", formgiven 1962,
Slutpris22 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
![Qvarsebo, Mikael, olja, "Blå katt",_7988a_8d8fa973bd87dcb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7988-itemimages/7988a_8d8fa973bd87dcb_med.jpeg)
2
Qvarsebo, Mikael, olja, "Blå katt",
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Qvarsebo, Mikael, olja, "Magisk lövfiguration",_7989a_8d8fa97519a0397_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7989-itemimages/7989a_8d8fa97519a0397_med.jpeg)
3
Qvarsebo, Mikael, olja, "Magisk lövfiguration",
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm,_7990a_8d8fa9ad91b5ff7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7990-itemimages/7990a_8d8fa9ad91b5ff7_med.jpeg)
4
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
![Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm, dekor av rocailler, blommor mm,_7991b_8d8fa979b02c7a7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7991-itemimages/7991b_8d8fa979b02c7a7_med.jpeg)
5
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm, dekor av rocailler, blommor mm,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 600 - 40 SEK
![Spegel, bronserat trä, pastellage och marmorerat glas, så kallad glasmästarespegel, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, rosor mm, _7992a_8d8fa9afc95ba74_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7992-itemimages/7992a_8d8fa9afc95ba74_med.jpeg)
6
Spegel, bronserat trä, pastellage och marmorerat glas, så kallad glasmästarespegel, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, rosor mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Skoglund, Gustaf, olja, "Septemberkust",_7993a_8d8faa6f8fd1097_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7993-itemimages/7993a_8d8faa6f8fd1097_med.jpeg)
7
Skoglund, Gustaf, olja, "Septemberkust",
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Skoglund, Gustaf, olja, "Döda träd",_7994a_8d8faa71905182d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7994-itemimages/7994a_8d8faa71905182d_med.jpeg)
8
Skoglund, Gustaf, olja, "Döda träd",
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",_7995a_8d8faa72d7d762d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7995-itemimages/7995a_8d8faa72d7d762d_med.jpeg)
9
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Frisk, Thomas, färgetsningar, 2 st, "Karyatid" respektive "Från Akropolis",_7996a_8d8faa73f10f75e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7996-itemimages/7996a_8d8faa73f10f75e_med.jpeg)
10
Frisk, Thomas, färgetsningar, 2 st, "Karyatid" respektive "Från Akropolis",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Solur, kalksten och smide, 1800-tal, initialer JNS samt datering 1873,_7997a_8d8faa7511728a0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7997-itemimages/7997a_8d8faa7511728a0_med.jpeg)
11
Solur, kalksten och smide, 1800-tal, initialer JNS samt datering 1873,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av växter, hänklar i form av lejonmaskaroner,_7998a_8d8faa776127d34_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7998-itemimages/7998a_8d8faa776127d34_med.jpeg)
12
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av växter, hänklar i form av lejonmaskaroner,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache på ben, porträtt av George, Prince of Wales - sedermera George IV, _7999a_8d8faa7aa8cab13_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/7999-itemimages/7999a_8d8faa7aa8cab13_med.jpeg)
13
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache på ben, porträtt av George, Prince of Wales - sedermera George IV,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, guldvikt cirka 41,5 gr, _8000a_8d8faa7bcabb133_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8000-itemimages/8000a_8d8faa7bcabb133_med.jpeg)
14
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, guldvikt cirka 41,5 gr,
Slutpris14 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
![Fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av Willow-mönster, _8001a_8d8fb3846e0d1df_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8001-itemimages/8001a_8d8fb3846e0d1df_med.jpeg)
15
Fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av Willow-mönster,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Matta, old Hereke, silke med vävda metalltrådar, dekor av djur i landskap,_8002b_8d8fb38872905ca_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8002-itemimages/8002b_8d8fb38872905ca_med.jpeg)
16
Matta, old Hereke, silke med vävda metalltrådar, dekor av djur i landskap,
Slutpris13 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"_8003a_8d8fb389ad637ec_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8003-itemimages/8003a_8d8fb389ad637ec_med.jpeg)
17
Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington", _8004a_8d8fb38c0f8072e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8004-itemimages/8004a_8d8fb38c0f8072e_med.jpeg)
18
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington", _8005a_8d8fb38d0e7e4d1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8005-itemimages/8005a_8d8fb38d0e7e4d1_med.jpeg)
19
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, design cirka 1954,_8006a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8006-itemimages/8006a_med.jpeg)
20
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, design cirka 1954,
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
![Bej, Enrico, serigrafi å duk med appliaktioner, "Do Baj by Yourself", 1971,_8007a_8d8fb38e4c4d4f3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8007-itemimages/8007a_8d8fb38e4c4d4f3_med.jpeg)
21
Bej, Enrico, serigrafi å duk med appliaktioner, "Do Baj by Yourself", 1971,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781, _8008b_8d8fb395b196590_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8008-itemimages/8008b_8d8fb395b196590_med.jpeg)
22
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter, _8009c_8d8fb398ca5f73c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8009-itemimages/8009c_8d8fb398ca5f73c_med.jpeg)
23
Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter,
SlutprisInga bud
Värdering20 000 - 22 000 SEK
![Rathsman, Siri, färglito, Harlekin,_8010a_8d8fb39a05730f8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8010-itemimages/8010a_8d8fb39a05730f8_med.jpeg)
24
Rathsman, Siri, färglito, Harlekin,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Handkanna, argent-haché med uppsvängd trähänkel, dekor av vertikala knäckar, högklassigt Stockholmsarbete, _8011b_8d8fb39b6eff1e5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8011-itemimages/8011b_8d8fb39b6eff1e5_med.jpeg)
25
Handkanna, argent-haché med uppsvängd trähänkel, dekor av vertikala knäckar, högklassigt Stockholmsarbete,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp, _8012c_8d8fb3fae3c96d0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8012-itemimages/8012c_8d8fb3fae3c96d0_med.jpeg)
26
Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
![Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar, _8013a_8d8fb3fc478dec4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8013-itemimages/8013a_8d8fb3fc478dec4_med.jpeg)
27
Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa, _8014b_8d8fb3fd4745154_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8014-itemimages/8014b_8d8fb3fd4745154_med.jpeg)
28
Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),_8015a_8d8fb67c5470890_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8015-itemimages/8015a_8d8fb67c5470890_med.jpeg)
29
Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
![Piretti, Giancarlo för JSC Castelli, stolar, 4 st, böjträ och aluminium, modellnummer DSC 106,_8016c_8d8fb6b39291db0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8016-itemimages/8016c_8d8fb6b39291db0_med.jpeg)
30
Piretti, Giancarlo för JSC Castelli, stolar, 4 st, böjträ och aluminium, modellnummer DSC 106,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
![Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,_8017a_8d8fb6b4db364c8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8017-itemimages/8017a_8d8fb6b4db364c8_med.jpeg)
31
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,_8018a_8d8fb6b5df72cdb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8018-itemimages/8018a_8d8fb6b5df72cdb_med.jpeg)
32
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram_8019a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8019-itemimages/8019a_med.jpeg)
33
Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
![Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,_8020a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8020-itemimages/8020a_med.jpeg)
34
Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
![Mostyn, Thomas Edward, olja, sekelskiftet 1900, kvinnoporträtt i pre-Rafaleitiskt manér,_8021a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8021-itemimages/8021a_med.jpeg)
35
Mostyn, Thomas Edward, olja, sekelskiftet 1900, kvinnoporträtt i pre-Rafaleitiskt manér,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas, _8022a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8022-itemimages/8022a_med.jpeg)
36
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas,_8023a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8023-itemimages/8023a_med.jpeg)
37
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,_8024a_8d8fb6c66dc253f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8024-itemimages/8024a_8d8fb6c66dc253f_med.jpeg)
38
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre, läderklädd skrivskiva, _8025a_8d8fb6b926d19cc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8025-itemimages/8025a_8d8fb6b926d19cc_med.jpeg)
39
Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre, läderklädd skrivskiva,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Matservis, cirka 60 delar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst,_8026a_8d8fb6b8089673f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8026-itemimages/8026a_8d8fb6b8089673f_med.jpeg)
40
Matservis, cirka 60 delar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst,
Slutpris8 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
![Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, _8027a_8d8fb6b6c2d103f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8027-itemimages/8027a_8d8fb6b6c2d103f_med.jpeg)
41
Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
![Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,_8028a_8d8fb693ead1268_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8028-itemimages/8028a_8d8fb693ead1268_med.jpeg)
42
Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv, _8029a_8d8fb6afb1294fb_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8029-itemimages/8029a_8d8fb6afb1294fb_med.jpeg)
43
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,_8030a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8030-itemimages/8030a_med.jpeg)
44
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Nilsson, Bert Johnny, färglito, komposition med Venus di Milo, _8031a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8031-itemimages/8031a_med.jpeg)
45
Nilsson, Bert Johnny, färglito, komposition med Venus di Milo,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft, _8032a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8032-itemimages/8032a_med.jpeg)
46
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Okänd dansk konstnär, olja, skördelandskap,_8033a_8d8fb6ae4e514c3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8033-itemimages/8033a_8d8fb6ae4e514c3_med.jpeg)
47
Okänd dansk konstnär, olja, skördelandskap,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,_8034a_8d8fb6abdd9ce8a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8034-itemimages/8034a_8d8fb6abdd9ce8a_med.jpeg)
48
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.