Budgivning online startar Apr 9, 2021 3:30 PM
Liveauktionen börjar: Apr 25, 2021 2:00 PM
Budgivning online slutar Apr 25, 2021 6:27 PM

Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Titel eller beskrivning
    Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, Rölakan, "Hallandsåsen", formgiven 1962,_7987a_8d8fa972709f371_lg.jpeg

    #1 Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, Rölakan, "Hallandsåsen", formgiven 1962,

    Slutpris
    22 000 SEK
    Utropspris
    8 000  - 10 000 SEK
    Qvarsebo, Mikael, olja, "Blå katt",_7988a_8d8fa973bd87dcb_lg.jpeg

    #2 Qvarsebo, Mikael, olja, "Blå katt",

    Slutpris
    4 800 SEK
    Utropspris
    3 600  - 4 000 SEK
    Qvarsebo, Mikael, olja, "Magisk lövfiguration",_7989a_8d8fa97519a0397_lg.jpeg

    #3 Qvarsebo, Mikael, olja, "Magisk lövfiguration",

    Slutpris
    3 000 SEK
    Utropspris
    3 600  - 4 000 SEK
    Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm,_7990a_8d8fa9ad91b5ff7_lg.jpeg

    #4 Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm,

    Slutpris
    4 000 SEK
    Utropspris
    4 600  - 5 000 SEK
    Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm, dekor av rocailler, blommor mm,_7991b_8d8fa979b02c7a7_lg.jpeg

    #5 Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm, dekor av rocailler, blommor mm,

    Slutpris
    3 200 SEK
    Utropspris
    3 600  - 40 SEK
    Spegel, bronserat trä, pastellage och marmorerat glas, så kallad glasmästarespegel, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, rosor mm, _7992a_8d8fa9afc95ba74_lg.jpeg

    #6 Spegel, bronserat trä, pastellage och marmorerat glas, så kallad glasmästarespegel, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, rosor mm,

    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Skoglund, Gustaf, olja, "Septemberkust",_7993a_8d8faa6f8fd1097_lg.jpeg

    #7 Skoglund, Gustaf, olja, "Septemberkust",

    Slutpris
    1 200 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Skoglund, Gustaf, olja, "Döda träd",_7994a_8d8faa71905182d_lg.jpeg

    #8 Skoglund, Gustaf, olja, "Döda träd",

    Slutpris
    900 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",_7995a_8d8faa72d7d762d_lg.jpeg

    #9 Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",

    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Frisk, Thomas, färgetsningar, 2 st, "Karyatid" respektive "Från Akropolis",_7996a_8d8faa73f10f75e_lg.jpeg

    #10 Frisk, Thomas, färgetsningar, 2 st, "Karyatid" respektive "Från Akropolis",

    Slutpris
    200 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Solur, kalksten och smide, 1800-tal, initialer JNS samt datering 1873,_7997a_8d8faa7511728a0_lg.jpeg

    #11 Solur, kalksten och smide, 1800-tal, initialer JNS samt datering 1873,

    Slutpris
    1 200 SEK
    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av växter, hänklar i form av lejonmaskaroner,_7998a_8d8faa776127d34_lg.jpeg

    #12 Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor av växter, hänklar i form av lejonmaskaroner,

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache på ben, porträtt av George, Prince of Wales - sedermera George IV, _7999a_8d8faa7aa8cab13_lg.jpeg

    #13 Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache på ben, porträtt av George, Prince of Wales - sedermera George IV,

    Slutpris
    1 000 SEK
    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, guldvikt cirka 41,5 gr, _8000a_8d8faa7bcabb133_lg.jpeg

    #14 Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, guldvikt cirka 41,5 gr,

    Slutpris
    14 000 SEK
    Utropspris
    13 000  - 14 000 SEK
    Fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av Willow-mönster, _8001a_8d8fb3846e0d1df_lg.jpeg

    #15 Fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av Willow-mönster,

    Utropspris
    600  - 800 SEK
    Matta, old Hereke, silke med vävda metalltrådar, dekor av djur i landskap,_8002b_8d8fb38872905ca_lg.jpeg

    #16 Matta, old Hereke, silke med vävda metalltrådar, dekor av djur i landskap,

    Slutpris
    13 000 SEK
    Utropspris
    2 800  - 3 000 SEK
    Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"_8003a_8d8fb389ad637ec_lg.jpeg

    #17 Hallberg, Jan för Edsbyverken, stol, teakfanér, "Tallåsen"

    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington", _8004a_8d8fb38c0f8072e_lg.jpeg

    #18 Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",

    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington", _8005a_8d8fb38d0e7e4d1_lg.jpeg

    #19 Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington",

    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, design cirka 1954,_8006a_lg.jpeg

    #20 Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, design cirka 1954,

    Slutpris
    6 500 SEK
    Utropspris
    7 000  - 8 000 SEK
    Bej, Enrico, serigrafi å duk med appliaktioner, "Do Baj by Yourself", 1971,_8007a_8d8fb38e4c4d4f3_lg.jpeg

    #21 Bej, Enrico, serigrafi å duk med appliaktioner, "Do Baj by Yourself", 1971,

    Slutpris
    1 200 SEK
    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781, _8008b_8d8fb395b196590_lg.jpeg

    #22 Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781,

    Utropspris
    3 600  - 4 000 SEK
    Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter, _8009c_8d8fb398ca5f73c_lg.jpeg

    #23 Sockerskrin, silver, högklassigt arbete i senbarock, ovalt med vridna knäckar på fyra volutfötter,

    Utropspris
    20 000  - 22 000 SEK
    Rathsman, Siri, färglito, Harlekin,_8010a_8d8fb39a05730f8_lg.jpeg

    #24 Rathsman, Siri, färglito, Harlekin,

    Slutpris
    200 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Handkanna, argent-haché med uppsvängd trähänkel, dekor av vertikala knäckar, högklassigt Stockholmsarbete, _8011b_8d8fb39b6eff1e5_lg.jpeg

    #25 Handkanna, argent-haché med uppsvängd trähänkel, dekor av vertikala knäckar, högklassigt Stockholmsarbete,

    Slutpris
    3 600 SEK
    Utropspris
    2 800  - 3 000 SEK
    Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp, _8012c_8d8fb3fae3c96d0_lg.jpeg

    #26 Luktdosa, 18 k rödguld, 1800-talets 1 hälft, slät, urboettformad, invändigt med genombrutet galler med dekor av stjärna, innehåller originalsvamp,

    Utropspris
    4 600  - 5 000 SEK
    Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar, _8013a_8d8fb3fc478dec4_lg.jpeg

    #27 Ring, 18 k rödguld, gustaviansk, dekor av tvinnade guldtrådar,

    Utropspris
    1 200  - 1 500 SEK
    Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa, _8014b_8d8fb3fd4745154_lg.jpeg

    #28 Pistol, slag- från flintlås, Sverige, 1700-talets mitt, kolv i björk med munbleck av ben och mässingsbeslag, rikt skulpterad kolvkappa,

    Utropspris
    3 600  - 4 000 SEK
    Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),_8015a_8d8fb67c5470890_lg.jpeg

    #29 Trofé, monterat kranium av vattenbuffel ( (Bubalus bubalis),

    Utropspris
    1 800  - 2 000 SEK
    Piretti, Giancarlo för JSC Castelli, stolar, 4 st, böjträ och aluminium, modellnummer DSC 106,_8016c_8d8fb6b39291db0_lg.jpeg

    #30 Piretti, Giancarlo för JSC Castelli, stolar, 4 st, böjträ och aluminium, modellnummer DSC 106,

    Slutpris
    3 600 SEK
    Utropspris
    2 600  - 3 000 SEK
    Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,_8017a_8d8fb6b4db364c8_lg.jpeg

    #31 Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,

    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,_8018a_8d8fb6b5df72cdb_lg.jpeg

    #32 Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,

    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram_8019a_lg.jpeg

    #33 Parti hängen, 18 karat rödguld, total vikt 8 gram

    Slutpris
    1 800 SEK
    Utropspris
    2 000  - 2 200 SEK
    Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,_8020a_lg.jpeg

    #34 Ring, 18 karat rödguld med (defekt) mabépärla, vikt 9,5 gram,

    Slutpris
    1 800 SEK
    Utropspris
    2 000  - 2 200 SEK
    Mostyn, Thomas Edward, olja, sekelskiftet 1900, kvinnoporträtt i pre-Rafaleitiskt manér,_8021a_lg.jpeg

    #35 Mostyn, Thomas Edward, olja, sekelskiftet 1900, kvinnoporträtt i pre-Rafaleitiskt manér,

    Slutpris
    3 800 SEK
    Utropspris
    3 600  - 4 000 SEK
    Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas, _8022a_lg.jpeg

    #36 Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,

    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas,_8023a_lg.jpeg

    #37 Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas,

    Slutpris
    200 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,_8024a_8d8fb6c66dc253f_lg.jpeg

    #38 Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,

    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre, läderklädd skrivskiva, _8025a_8d8fb6b926d19cc_lg.jpeg

    #39 Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre, läderklädd skrivskiva,

    Slutpris
    700 SEK
    Utropspris
    800  - 1 000 SEK
    Matservis, cirka 60 delar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst,_8026a_8d8fb6b8089673f_lg.jpeg

    #40 Matservis, cirka 60 delar, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst,

    Slutpris
    8 000 SEK
    Utropspris
    4 600  - 5 000 SEK
    Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, _8027a_8d8fb6b6c2d103f_lg.jpeg

    #41 Kaffeservis, cirka 25 delar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,

    Utropspris
    2 600  - 3 000 SEK
    Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,_8028a_8d8fb693ead1268_lg.jpeg

    #42 Toilettedosor 2 par samt nipperfat, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, slät modell,

    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv, _8029a_8d8fb6afb1294fb_lg.jpeg

    #43 Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv,

    Utropspris
    1 000  - 1 200 SEK
    Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,_8030a_lg.jpeg

    #44 Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,

    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Nilsson, Bert Johnny, färglito, komposition med Venus di Milo, _8031a_lg.jpeg

    #45 Nilsson, Bert Johnny, färglito, komposition med Venus di Milo,

    Slutpris
    500 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft, _8032a_lg.jpeg

    #46 Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft,

    Slutpris
    300 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Okänd dansk konstnär, olja, skördelandskap,_8033a_8d8fb6ae4e514c3_lg.jpeg

    #47 Okänd dansk konstnär, olja, skördelandskap,

    Slutpris
    150 SEK
    Utropspris
    200  - 300 SEK
    Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,_8034a_8d8fb6abdd9ce8a_lg.jpeg

    #48 Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,

    Utropspris
    500  - 600 SEK
    48 antal per sida

    © Software Copyright 2021 Skeleton. All rights reserved.