Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Georg Jensen design group, öronclips, 1 par, sterlingsilver, blomformade, "Heritage", _8371a_8d90288081d263f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960. _8372a_lg.jpeg
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,_8373a_lg.jpeg
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao, _8375a_lg.jpeg
Skulptur, soapstone, Kina, 18-1900-tal, Shoulao,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods,_8374a_lg.jpeg
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft, _8376a_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Henriksen, William, olja, italiensk innergård, _8377a_lg.jpeg
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,_8378a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,_8379a_lg.jpeg
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter, _8380b_8d9028d90635b95_lg.jpeg
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Damm, Carl Olof, egen verkstad, Borgholm, skulptur, stengods, fiskekutter, _8381a_8d9028d6726382f_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Applicquer till 3 ljus, 1 par, förgylld brons, Louis XIV-stil, 1800-talets 2 hälft, _8382a_8d9028d4cbc3753_lg.jpeg
Applicquer till 3 ljus, 1 par, förgylld brons, Louis XIV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Takkrona till 4 ljus, förgylld brons, empirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av vädurshuvuden, akantus mm,_8383a_8d9028d3e1b4f66_lg.jpeg
Takkrona till 4 ljus, förgylld brons, empirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av vädurshuvuden, akantus mm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Teleskopljusstakar, 1 par, pläter, möjligen England, 1800-talets början,_8384a_8d9028d254b3417_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Ram till brasskärm, förgylld metall. empirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner, delfiner mm, _8385a_8d9028fe39e637d_lg.jpeg
Ram till brasskärm, förgylld metall. empirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner, delfiner mm,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
O'Klein, Boris, färgakvatint, "Comme mon Maître", ur serien "Dirty dogs of Paris", _8386a_8d9028fdb2dd8c4_lg.jpeg
O'Klein, Boris, färgakvatint, "Comme mon Maître", ur serien "Dirty dogs of Paris",
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, blyerts, utsikt mot Mölle med Kullen i fonden,_8387a_8d903189140ecee_lg.jpeg
Okänd konstnär, blyerts, utsikt mot Mölle med Kullen i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft, porträtt av man i uniform, möjligtvis medlem av danska släkten (von ) Haffner,_8388a_8d90318c741e9cc_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft, porträtt av man i uniform, möjligtvis medlem av danska släkten (von ) Haffner,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Thorsson, Nils för Aluminia, fruktservis, 10 delar, flintgods, Bellona, _8389a_8d903194b597150_lg.jpeg
Thorsson, Nils för Aluminia, fruktservis, 10 delar, flintgods, Bellona,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorsson, Nils för Aluminia, fruktservis, 10 delar, flintgods, Bellona, _8390a_8d9031972682449_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, sterlingsilver, "Off Spring", _8391a_8d903199bd3b492_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, sterlingsilver, "Off Spring", _8392a_8d90319ba215c52_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rabun, Jacqueline för Georg Jensen, barnhalsband med hänge, sterlingsilver, "Off Spring", _8393a_8d90319d6239a70_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skåp med vitrinöverdel, Danmark eller Nordtyskland Louis XVI, sekelskiftet 1800, inredning med bland annat skedholkar_8394a_8d9031a455d2812_lg.jpeg
Skåp med vitrinöverdel, Danmark eller Nordtyskland Louis XVI, sekelskiftet 1800, inredning med bland annat skedholkar
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal, _8395a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Cordier, A efter Belanger, Louis, akvatint, handkolorerad, "Chute de Polhem a Trollhättan",  _8396a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, italiensk (?) pojke på strand,_8397a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, italiensk (?) pojke på strand,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Medaljkopia, tenn/bly, 1800-tal, efter original slagen till minne av kronprins Cristians av Danmark fördelse 1749,_8398a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, färgserigrafi med guldtryck, komposition,_8400a_lg.jpeg
Okänd konstnär, färgserigrafi med guldtryck, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",_8399a_lg.jpeg
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,_8401a_lg.jpeg
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",_8402a_lg.jpeg
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Böcker; Hein, Piet (pseudonym Kumbel Kumbell), GRUK 2,3,4,6,9 samt 10,_8403a_8d9031a650e1bbf_lg.jpeg
Böcker; Hein, Piet (pseudonym Kumbel Kumbell), GRUK 2,3,4,6,9 samt 10,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Visitkortsetui, vitmetall, jugend, 1900-talets början, dekor av kvinna och stiliserad växtlighet, _8404a_8d9032762cfb987_lg.jpeg
Visitkortsetui, vitmetall, jugend, 1900-talets början, dekor av kvinna och stiliserad växtlighet,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib, egen verkstad, bägare, tenn med mässingsdetaljer, så kallad Skönvirke, omkring 1920,_8405a_8d903274145fdf0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 16 st, _8406b_8d903270cc682d5_lg.jpeg
Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 16 st,
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Kannor med lock, 3 st, porslin, 1800-tal, polykrom och förgylld dekor, _8407a_8d90326bd8e3eac_lg.jpeg
Kannor med lock, 3 st, porslin, 1800-tal, polykrom och förgylld dekor,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Knappar, 10 st, silver, Danmark, 1700-talets 2 hälft, graverad blomdekor,_8408a_8d90326a1504b05_lg.jpeg
Knappar, 10 st, silver, Danmark, 1700-talets 2 hälft, graverad blomdekor,
Slutpris1 700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thorsson, Nils för Teneragruppen/Aluminia, vas, fajans,_8409a_8d90326876c94d5_lg.jpeg
Thorsson, Nils för Teneragruppen/Aluminia, vas, fajans,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv, _8410a_8d90342d4a213f5_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kortspel,_8411b_8d903430b44eb71_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kortspel,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, komposition, _8412a_8d903434571495f_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Engberg, Peter, färglito, "Kedjehus"_8413a_8d9034372743eb4_lg.jpeg
Engberg, Peter, färglito, "Kedjehus"
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Zielecki, Jan, färglito, surrealistisk komposition, _8414a_8d903439287cf4e_lg.jpeg
Zielecki, Jan, färglito, surrealistisk komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,_8415a_lg.jpeg
Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, flodlandskap med vindmölla,_8416a_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, flodlandskap med vindmölla,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster', _8419a_lg.jpeg
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,_8418a_lg.jpeg
Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK