Laddar...
Aprilauktion
Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00
Visning:
Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![4 delar plast, Guzzini; bricka, 2 tillbringare samt ishink, _8274a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8274-itemimages/8274a_med.jpeg)
289
4 delar plast, Guzzini; bricka, 2 tillbringare samt ishink,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Andersen-Lundby, Anders, tillskriven, oljeskiss, kustparti med byggnader,_8276a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8276-itemimages/8276a_med.jpeg)
290
Andersen-Lundby, Anders, tillskriven, oljeskiss, kustparti med byggnader,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
![Parti plast, Guzzini; skålar, muggar samt salt- och pepparströare, _8277a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8277-itemimages/8277a_med.jpeg)
291
Parti plast, Guzzini; skålar, muggar samt salt- och pepparströare,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Wanscher, Ole för P Jeppesen Møbelfabrik, armstolar, 1 par, mahogny med randig textilklädsel, modell PJ 412, _8278a_8d901b6a965995e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8278-itemimages/8278a_8d901b6a965995e_med.jpeg)
292
Wanscher, Ole för P Jeppesen Møbelfabrik, armstolar, 1 par, mahogny med randig textilklädsel, modell PJ 412,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Trofé, Zebrafäll (Hippogritis),_8279a_8d901b69604ec9f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8279-itemimages/8279a_8d901b69604ec9f_med.jpeg)
293
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis),
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Golvkandelaber till 5 vaxljus, smide, sekelskiftet 1900, _8280a_8d901b68273b0be_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8280-itemimages/8280a_8d901b68273b0be_med.jpeg)
294
Golvkandelaber till 5 vaxljus, smide, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
![Fartygsratt, bemålad ek med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,_8281a_8d901b675faf34b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8281-itemimages/8281a_8d901b675faf34b_med.jpeg)
295
Fartygsratt, bemålad ek med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
![Gevär, slaglås, Liège, 1800-talets mitt, hane och låsbleck med graverad akantusdekor,_8282a_8d901bab4a54dcc_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8282-itemimages/8282a_8d901bab4a54dcc_med.jpeg)
296
Gevär, slaglås, Liège, 1800-talets mitt, hane och låsbleck med graverad akantusdekor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Okänd dansk designer, 1950-60-tal, syvagn, palisander med undre rottingkorg,_8283a_8d901ba950245ec_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8283-itemimages/8283a_8d901ba950245ec_med.jpeg)
297
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, syvagn, palisander med undre rottingkorg,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Vitrin för trådrullar, bok, 1900-talets mitt, "Dominator",_8284a_8d901ba59695b8b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8284-itemimages/8284a_8d901ba59695b8b_med.jpeg)
298
Vitrin för trådrullar, bok, 1900-talets mitt, "Dominator",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud", _8285a_8d901ba4b2bee04_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8285-itemimages/8285a_8d901ba4b2bee04_med.jpeg)
299
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadkomposition, _8286a_8d901ba3bc7b7b8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8286-itemimages/8286a_8d901ba3bc7b7b8_med.jpeg)
300
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadkomposition,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Telefonväxel, ek, L M Ericsson, 1900-talets mitt, modellnummer DFG 1032,_8287a_8d90260efc6fecf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8287-itemimages/8287a_8d90260efc6fecf_med.jpeg)
301
Telefonväxel, ek, L M Ericsson, 1900-talets mitt, modellnummer DFG 1032,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Bordsfotogenlampfot, fajans med mässingsmontage, möjligen Longwy, Frankrike, 1800-talets slut,_8288a_8d90251d9f968b7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8288-itemimages/8288a_8d90251d9f968b7_med.jpeg)
302
Bordsfotogenlampfot, fajans med mässingsmontage, möjligen Longwy, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff, slipad kristall med silvermontage, _8289a_8d90251e802d621_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8289-itemimages/8289a_8d90251e802d621_med.jpeg)
303
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff, slipad kristall med silvermontage,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klar glasmassa, _8290a_8d90251f0a2e713_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8290-itemimages/8290a_8d90251f0a2e713_med.jpeg)
304
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klar glasmassa,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Pelle", _8291a_8d90261d6c8a67a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8291-itemimages/8291a_8d90261d6c8a67a_med.jpeg)
305
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Pelle",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Stekfat, porslin, Kina Jiaqing (1796-1820), oval,_8292a_8d9026202571b76_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8292-itemimages/8292a_8d9026202571b76_med.jpeg)
306
Stekfat, porslin, Kina Jiaqing (1796-1820), oval,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Kähler, Nils, möjligen för Herman A Kähler Nästved, skål, glaserat stengods,,_8293a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8293-itemimages/8293a_med.jpeg)
307
Kähler, Nils, möjligen för Herman A Kähler Nästved, skål, glaserat stengods,,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
![Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,_8294a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8294-itemimages/8294a_med.jpeg)
308
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,_8295a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8295-itemimages/8295a_med.jpeg)
309
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd dansk konstnär, skulptur, glaserat stengods, Den Lilla Sjöjungfrun,_8296a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8296-itemimages/8296a_med.jpeg)
310
Okänd dansk konstnär, skulptur, glaserat stengods, Den Lilla Sjöjungfrun,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap, _8297a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8297-itemimages/8297a_med.jpeg)
311
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, skål, marmorerad glasmassa, _8298a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8298-itemimages/8298a_med.jpeg)
312
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, skål, marmorerad glasmassa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,_8299a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8299-itemimages/8299a_med.jpeg)
313
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Kallioinen, Pertti för Muurla, vaser 2 st, glas, "Eva", design 1976,_8300a_8d90261cc8a44ab_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8300-itemimages/8300a_8d90261cc8a44ab_med.jpeg)
314
Kallioinen, Pertti för Muurla, vaser 2 st, glas, "Eva", design 1976,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Skål, silver, Indien, 1900-talets 1 hälft, vikt 435 gram,_8301a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8301-itemimages/8301a_med.jpeg)
315
Skål, silver, Indien, 1900-talets 1 hälft, vikt 435 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Rustningsreplikor, 2 st, kopior after romerska förebilder Lorica Segmentata (lamellpansar) respektive Hamata (ringbrynja)_8302a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8302-itemimages/8302a_med.jpeg)
316
Rustningsreplikor, 2 st, kopior after romerska förebilder Lorica Segmentata (lamellpansar) respektive Hamata (ringbrynja)
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 1 par, chamotterat stengods, _8303a_8d90261c494f8b8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8303-itemimages/8303a_8d90261c494f8b8_med.jpeg)
317
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 1 par, chamotterat stengods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Westman, Marianne för Rörstrand, kryddburk, stengods med teaklock,_8304a_8d90261bb603e59_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8304-itemimages/8304a_8d90261bb603e59_med.jpeg)
318
Westman, Marianne för Rörstrand, kryddburk, stengods med teaklock,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, _8305a_8d90261af5e1e09_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8305-itemimages/8305a_8d90261af5e1e09_med.jpeg)
319
Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![Skålar, 3 st samt glasunderlägg, 12 st, teak, _8306a_8d90262c2feb94c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8306-itemimages/8306a_8d90262c2feb94c_med.jpeg)
320
Skålar, 3 st samt glasunderlägg, 12 st, teak,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?), _8309a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8309-itemimages/8309a_med.jpeg)
321
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,_8307a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8307-itemimages/8307a_med.jpeg)
322
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
![Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,_8308a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8308-itemimages/8308a_med.jpeg)
323
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Gnistskydd, 2 st, mässing, sekelskiftet 1900, _8310a_8d90266d228c5d7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8310-itemimages/8310a_8d90266d228c5d7_med.jpeg)
324
Gnistskydd, 2 st, mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _8311a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8311-itemimages/8311a_med.jpeg)
325
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
![Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal, _8312a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8312-itemimages/8312a_med.jpeg)
326
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
![Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterat och glaserat lergods, _8313a_8d90266bc534eb0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8313-itemimages/8313a_8d90266bc534eb0_med.jpeg)
327
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterat och glaserat lergods,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
![Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterat och glaserat lergods, _8314a_8d90266b23ad0d2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8314-itemimages/8314a_8d90266b23ad0d2_med.jpeg)
328
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterat och glaserat lergods,
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
![Okänd designer, 1950-tal, väggur, mahogny med intarsia, _8315a_8d90268cc56626c_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8315-itemimages/8315a_8d90268cc56626c_med.jpeg)
329
Okänd designer, 1950-tal, väggur, mahogny med intarsia,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Jancke-Björk, Eva för Bobergs Fajansfabrik Gefle (Bo Fajans) tillskriven, tobaks(?)burk, fajans,_8316a_8d90268ef1a342b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8316-itemimages/8316a_8d90268ef1a342b_med.jpeg)
330
Jancke-Björk, Eva för Bobergs Fajansfabrik Gefle (Bo Fajans) tillskriven, tobaks(?)burk, fajans,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' _8317a_8d9026e2ff59e84_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8317-itemimages/8317a_8d9026e2ff59e84_med.jpeg)
331
Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde'
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' _8318a_8d9026e396b3d91_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8318-itemimages/8318a_8d9026e396b3d91_med.jpeg)
332
Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde'
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' _8319a_8d9026e4c1c85b6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8319-itemimages/8319a_8d9026e4c1c85b6_med.jpeg)
333
Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde'
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
![Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde' _8320a_8d9026e68c1b38f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8320-itemimages/8320a_8d9026e68c1b38f_med.jpeg)
334
Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde'
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Ytterkrukor, 2 st, porslin, 'Waldemarsudde' _8321a_8d9026eb0897882_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8321-itemimages/8321a_8d9026eb0897882_med.jpeg)
335
Ytterkrukor, 2 st, porslin, 'Waldemarsudde'
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' _8322a_8d9026eba7b75f9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/8322-itemimages/8322a_8d9026eba7b75f9_med.jpeg)
336
Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde'
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.