Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00


Visning:

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Aprilauktion
Avslutad
4 delar plast, Guzzini; bricka, 2 tillbringare samt ishink, _8274a_lg.jpeg
289
4 delar plast, Guzzini; bricka, 2 tillbringare samt ishink,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersen-Lundby, Anders, tillskriven, oljeskiss, kustparti med byggnader,_8276a_lg.jpeg
290
Andersen-Lundby, Anders, tillskriven, oljeskiss, kustparti med byggnader,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti plast, Guzzini; skålar, muggar samt salt- och pepparströare, _8277a_lg.jpeg
291
Parti plast, Guzzini; skålar, muggar samt salt- och pepparströare,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wanscher, Ole för P Jeppesen Møbelfabrik, armstolar, 1 par, mahogny med randig textilklädsel, modell PJ 412, _8278a_8d901b6a965995e_lg.jpeg
292
Wanscher, Ole för P Jeppesen Møbelfabrik, armstolar, 1 par, mahogny med randig textilklädsel, modell PJ 412,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis),_8279a_8d901b69604ec9f_lg.jpeg
293
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis),
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Golvkandelaber till 5 vaxljus, smide, sekelskiftet 1900, _8280a_8d901b68273b0be_lg.jpeg
294
Golvkandelaber till 5 vaxljus, smide, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Fartygsratt, bemålad ek med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,_8281a_8d901b675faf34b_lg.jpeg
295
Fartygsratt, bemålad ek med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Gevär, slaglås,  Liège, 1800-talets mitt, hane och låsbleck med graverad akantusdekor,_8282a_8d901bab4a54dcc_lg.jpeg
296
Gevär, slaglås, Liège, 1800-talets mitt, hane och låsbleck med graverad akantusdekor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, syvagn, palisander med undre rottingkorg,_8283a_8d901ba950245ec_lg.jpeg
297
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, syvagn, palisander med undre rottingkorg,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vitrin för trådrullar, bok, 1900-talets mitt, "Dominator",_8284a_8d901ba59695b8b_lg.jpeg
298
Vitrin för trådrullar, bok, 1900-talets mitt, "Dominator",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud", _8285a_8d901ba4b2bee04_lg.jpeg
299
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadkomposition, _8286a_8d901ba3bc7b7b8_lg.jpeg
300
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadkomposition,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Telefonväxel, ek, L M Ericsson, 1900-talets mitt, modellnummer DFG 1032,_8287a_8d90260efc6fecf_lg.jpeg
301
Telefonväxel, ek, L M Ericsson, 1900-talets mitt, modellnummer DFG 1032,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampfot, fajans med mässingsmontage, möjligen Longwy, Frankrike, 1800-talets slut,_8288a_8d90251d9f968b7_lg.jpeg
302
Bordsfotogenlampfot, fajans med mässingsmontage, möjligen Longwy, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff, slipad kristall med silvermontage, _8289a_8d90251e802d621_lg.jpeg
303
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff, slipad kristall med silvermontage,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klar glasmassa, _8290a_8d90251f0a2e713_lg.jpeg
304
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klar glasmassa,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Pelle", _8291a_8d90261d6c8a67a_lg.jpeg
305
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, glaserat stengods, "Pelle",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina Jiaqing (1796-1820), oval,_8292a_8d9026202571b76_lg.jpeg
306
Stekfat, porslin, Kina Jiaqing (1796-1820), oval,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kähler, Nils, möjligen för Herman A Kähler Nästved, skål, glaserat stengods,,_8293a_lg.jpeg
307
Kähler, Nils, möjligen för Herman A Kähler Nästved, skål, glaserat stengods,,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,_8294a_lg.jpeg
308
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,_8295a_lg.jpeg
309
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, skulptur, glaserat stengods, Den Lilla Sjöjungfrun,_8296a_lg.jpeg
310
Okänd dansk konstnär, skulptur, glaserat stengods, Den Lilla Sjöjungfrun,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap, _8297a_lg.jpeg
311
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, skål, marmorerad glasmassa, _8298a_lg.jpeg
312
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, skål, marmorerad glasmassa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,_8299a_lg.jpeg
313
Okänd konstnär, skulptur, patinerad gips, knästående pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kallioinen, Pertti för Muurla, vaser 2 st, glas, "Eva", design 1976,_8300a_8d90261cc8a44ab_lg.jpeg
314
Kallioinen, Pertti för Muurla, vaser 2 st, glas, "Eva", design 1976,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skål, silver, Indien, 1900-talets 1 hälft, vikt 435 gram,_8301a_lg.jpeg
315
Skål, silver, Indien, 1900-talets 1 hälft, vikt 435 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Rustningsreplikor, 2 st, kopior after romerska förebilder Lorica Segmentata (lamellpansar) respektive Hamata (ringbrynja)_8302a_lg.jpeg
316
Rustningsreplikor, 2 st, kopior after romerska förebilder Lorica Segmentata (lamellpansar) respektive Hamata (ringbrynja)
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 1 par, chamotterat stengods, _8303a_8d90261c494f8b8_lg.jpeg
317
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 1 par, chamotterat stengods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, kryddburk, stengods med teaklock,_8304a_8d90261bb603e59_lg.jpeg
318
Westman, Marianne för Rörstrand, kryddburk, stengods med teaklock,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ytterkruka, porslin,  'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915, _8305a_8d90261af5e1e09_lg.jpeg
319
Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde' design Prins Eugen 1915,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Skålar, 3 st samt glasunderlägg, 12 st, teak, _8306a_8d90262c2feb94c_lg.jpeg
320
Skålar, 3 st samt glasunderlägg, 12 st, teak,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?), _8309a_lg.jpeg
321
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?),
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,_8307a_lg.jpeg
322
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,_8308a_lg.jpeg
323
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, gljutet glas, Domino,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Gnistskydd, 2 st, mässing, sekelskiftet 1900, _8310a_8d90266d228c5d7_lg.jpeg
324
Gnistskydd, 2 st, mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, _8311a_lg.jpeg
325
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal, _8312a_lg.jpeg
326
Okänd designer, sänglampor, 1 par, teak, metall och glas, 1950-60-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterat och glaserat lergods, _8313a_8d90266bc534eb0_lg.jpeg
327
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterat och glaserat lergods,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterat och glaserat lergods, _8314a_8d90266b23ad0d2_lg.jpeg
328
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, golvvas, chamotterat och glaserat lergods,
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, väggur, mahogny med intarsia, _8315a_8d90268cc56626c_lg.jpeg
329
Okänd designer, 1950-tal, väggur, mahogny med intarsia,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jancke-Björk, Eva för Bobergs Fajansfabrik Gefle (Bo Fajans) tillskriven, tobaks(?)burk, fajans,_8316a_8d90268ef1a342b_lg.jpeg
330
Jancke-Björk, Eva för Bobergs Fajansfabrik Gefle (Bo Fajans) tillskriven, tobaks(?)burk, fajans,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 1 par, porslin,  'Waldemarsudde' _8317a_8d9026e2ff59e84_lg.jpeg
331
Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde'
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 1 par, porslin,  'Waldemarsudde' _8318a_8d9026e396b3d91_lg.jpeg
332
Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde'
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 1 par, porslin,  'Waldemarsudde' _8319a_8d9026e4c1c85b6_lg.jpeg
333
Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde'
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 1 par, porslin,  'Waldemarsudde' _8320a_8d9026e68c1b38f_lg.jpeg
334
Ytterkrukor, 1 par, porslin, 'Waldemarsudde'
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 2 st, porslin,  'Waldemarsudde' _8321a_8d9026eb0897882_lg.jpeg
335
Ytterkrukor, 2 st, porslin, 'Waldemarsudde'
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ytterkruka, porslin,  'Waldemarsudde' _8322a_8d9026eba7b75f9_lg.jpeg
336
Ytterkruka, porslin, 'Waldemarsudde'
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.