Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Jönsson, Bernard, bonad, olja på duk, serafer, _8563a_8d904219656cb97_lg.jpeg
Jönsson, Bernard, bonad, olja på duk, serafer,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Malbon, William, olja, stilleben med mörtar, _8564a_8d90421b045847e_lg.jpeg
Malbon, William, olja, stilleben med mörtar,
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Paraplyställ, svartlackerat gjutjärn, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av vapentroféer, vapensköldar mm,_8565a_8d90421cfb59678_lg.jpeg
Paraplyställ, svartlackerat gjutjärn, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av vapentroféer, vapensköldar mm,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Skulptur, glaserat stengods, stående häst, _8566a_8d904257204cbfd_lg.jpeg
Skulptur, glaserat stengods, stående häst,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Armstol, svarvad ek med flätad sits, 16-700-tal, _8567a_8d904259a6728da_lg.jpeg
Armstol, svarvad ek med flätad sits, 16-700-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lockstop, tenn, slätt, cylindriskt, lock med medaljong förställande Oskar II, _8568a_8d90425c1893a79_lg.jpeg
Lockstop, tenn, slätt, cylindriskt, lock med medaljong förställande Oskar II,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mycket stort parti, delvis äldre mynt, Sverige och utland,_8569a_8d9049c25b19863_lg.jpeg
Mycket stort parti, delvis äldre mynt, Sverige och utland,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Tvättbalja, koppar på smidesställning, sekelskiftet 1900,_8570a_8d9049b83672ab6_lg.jpeg
Tvättbalja, koppar på smidesställning, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lockstop, koniskt med bandad dekorlock med infattade medaljong med Karls XIV Johan porträtt, _8571a_8d90425df267e57_lg.jpeg
Lockstop, koniskt med bandad dekorlock med infattade medaljong med Karls XIV Johan porträtt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, 2 st, tenn, Frankrike 17-1800-tal, profilerad brätte med dubbla förstärkningsräfflor, _8572a_8d9042503caf42a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vitrin för broderigarn, "Clark's Anchor", England sekelskiftet 1900, _8573a_8d90425ff8a02db_lg.jpeg
Vitrin för broderigarn, "Clark's Anchor", England sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mortel med stöt, brons, 17-1800-tal, _8574a_8d90424b8a2e1e8_lg.jpeg
Mortel med stöt, brons, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gunghäst, skuret och bemålat trä, möjligen Gemla, 1900-talets början, _8575a_8d904247652a9b4_lg.jpeg
Gunghäst, skuret och bemålat trä, möjligen Gemla, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spegel, bemålat och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,_8576a_8d9042629e84705_lg.jpeg
Spegel, bemålat och förgyllt trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, bemålat och förgyllt trä, empirestil, 1900-talets 1 hälft, _8577a_8d9042714f77b6e_lg.jpeg
Byrå, bemålat och förgyllt trä, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggskåp, bemålat och förgyllt trä, empirestil, 1900-talets 1 hälft, _8578a_8d904242bbae191_lg.jpeg
Väggskåp, bemålat och förgyllt trä, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Blomster/altanbord, svartlackerad smide med frostad glasskiva,_8579a_8d9042654c3cac7_lg.jpeg
Blomster/altanbord, svartlackerad smide med frostad glasskiva,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brickbord med lös bricka, så kallat Butlers Tray, mahogny, _8580a_8d90426e48b7eaa_lg.jpeg
Brickbord med lös bricka, så kallat Butlers Tray, mahogny,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brickbord med lös bricka, så kallat Butlers Tray, valnöt,_8581a_8d90426fb21ab4f_lg.jpeg
Brickbord med lös bricka, så kallat Butlers Tray, valnöt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
The/blomsterbord, mahogny med mässingsskiva, 1800-talets slut, _8582a_8d9042679886cad_lg.jpeg
The/blomsterbord, mahogny med mässingsskiva, 1800-talets slut,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stackelberg, Elsa för Fri Form, trädgårdsstolar, 6 st, aluminum med svart nylonklädsel, _8583a_8d90425982b213c_lg.jpeg
Stackelberg, Elsa för Fri Form, trädgårdsstolar, 6 st, aluminum med svart nylonklädsel,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor, _8584a_8d904258a4ec30a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, satsbord, 3 st, palisander med kakelplattor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,_8585a_8d9042551288a0b_lg.jpeg
Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer, _8586a_8d904254194076d_lg.jpeg
Hövdingestol, läderklätt trä och växtfibrer,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Asea Belysning, 1950-60-tal, taklampa, krom med dubbla, vita glaskupor, _8587a_8d904a97bb12d59_lg.jpeg
Okänd designer för Asea Belysning, 1950-60-tal, taklampa, krom med dubbla, vita glaskupor,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för IKEA, matta, röd, handtuftad ull, "PS", _8588a_8d904a998ad4417_lg.jpeg
Okänd designer för IKEA, matta, röd, handtuftad ull, "PS",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil, _8589a_8d904a9ba22643a_lg.jpeg
Spegellampett, skuret och förgyllt trä, gustaviansk stil,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,_8590a_8d904aa4b251987_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Olje/vattenkannor, 2 st, mässing, 1900-talets 1 hälft, _8591a_8d904ab0507cbef_lg.jpeg
Olje/vattenkannor, 2 st, mässing, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Skålfat, 2 st, glaserat lergods, möjligen Varberg, 1800-talets mitt, _8592a_8d904afdc76b550_lg.jpeg
Skålfat, 2 st, glaserat lergods, möjligen Varberg, 1800-talets mitt,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1980-tal, stolar, 10 st, rostfritt stål med svart läderklädsel, _8593a_8d904ab832fea47_lg.jpeg
Okänd designer, 1980-tal, stolar, 10 st, rostfritt stål med svart läderklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd konstnär, skeppsmodell, skuret och bemålat trä, segelfartyg,_8594a_8d904aff8301030_lg.jpeg
Okänd konstnär, skeppsmodell, skuret och bemålat trä, segelfartyg,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Halvmodel, skret trä, "Endeavour", monterad på platta,_8595a_8d904aefe74a750_lg.jpeg
Halvmodel, skret trä, "Endeavour", monterad på platta,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Balansvåg, trä och mässing, modern tillverkning, _8596a_8d904ae0df170ce_lg.jpeg
Balansvåg, trä och mässing, modern tillverkning,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Ghom silke, _8597a_8d904aedfae4e81_lg.jpeg
Matta, old Ghom silke,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Qvarsebo, Mikael, litografi, trollslända, _8598a_8d904afbe8dd08c_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, litografi, trollslända,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, skulptur/relief, bemålat trä och massa, dekor av masker,_8599a_8d904b6b3ea2411_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur/relief, bemålat trä och massa, dekor av masker,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, bemålat glas,_8600a_8d904aded876258_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, bemålat glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Timglas på ställning, svarvat trä och mässing, moden tillverkning,_8601a_8d904ae2caca043_lg.jpeg
Timglas på ställning, svarvat trä och mässing, moden tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,_8602a_8d904b6d3b45d5b_lg.jpeg
Arm/skrivbordsstol, bonad ek med grön läderklädsel,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hallbänk, ek, Sydfrankrike, 1800-tal, _8603a_8d904b70fb77e8e_lg.jpeg
Hallbänk, ek, Sydfrankrike, 1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Snedklaffsekretär, mahogny med mässingsbeslag, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,_8604a_8d904b738fefb11_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, mahogny med mässingsbeslag, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Elbas, Toby by Tobias_8605a_8d904bf8c0cf01a_lg.jpeg
Elbas, Toby by Tobias
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Elgitarr, Epiphone Explorer, _8606a_8d904b05b8b3602_lg.jpeg
Elgitarr, Epiphone Explorer,
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä, _8607a_8d904b756364353_lg.jpeg
Armstol, skuret, svartlackerat och förgyllt trä,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Buck, Erik antagligen för Oddense Maskinsnedkeri A-S, stolar, 4 st, bonat trä, 1950-60-tal, _8608a_8d904b82ba8a581_lg.jpeg
Buck, Erik antagligen för Oddense Maskinsnedkeri A-S, stolar, 4 st, bonat trä, 1950-60-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Strand, Christina & Hvass, Niels för Cane-Line, Danmark, utestolar, 1 par, lackerad metall och vävd syntetfiber,_8609a_8d904b84578a65b_lg.jpeg
Strand, Christina & Hvass, Niels för Cane-Line, Danmark, utestolar, 1 par, lackerad metall och vävd syntetfiber,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Ilsalestalon Mattolutomo, Kaukaba, Finland, matta, rölakan, _8610a_8d904b867161627_lg.jpeg
Okänd designer för Ilsalestalon Mattolutomo, Kaukaba, Finland, matta, rölakan,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK