Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953, _14414a_lg.jpeg
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hedman, John, olja, "Siesta", _14415a_lg.jpeg
Hedman, John, olja, "Siesta",
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jardinière, nysilver med bemålad glasinsats, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, _14412a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början, _14413a_lg.jpeg
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _14416a_8d9a919e23be311_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut, _14417a_8d9a919d9c9fa72_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England, _14418a_8d9a919ce35a3c9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England, _14419a_8d9a919c434ad53_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Sideboard, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England, _14420a_8d9a919b50ebcc2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Säng, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England, _14421a_8d9a91fda35bf45_lg.jpeg
Säng, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Serveringsbricka med löst underrede, så kallad Butler´s Tray, _14422a_8d9a91f5dafb284_lg.jpeg
Serveringsbricka med löst underrede, så kallad Butler´s Tray,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,_14424a_lg.jpeg
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skedar, 2 st silver, 17-1800-tal, total vikt 100 gram, _14425a_lg.jpeg
Skedar, 2 st silver, 17-1800-tal, total vikt 100 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar, _14423a_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker, _14426a_lg.jpeg
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Zenit",_14427a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Zenit",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 1 par, silver, total vikt 85 gram,_14278a_8d9a44be990c9fb_lg.jpeg
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 1 par, silver, total vikt 85 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô, _14280a_8d9a44bd612152c_lg.jpeg
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Åselisus Lidbeck, Catharina för Lindshammar, vinglas, 6 st, "Måsen", _14428a_8d9a9a92c385e15_lg.jpeg
Åselisus Lidbeck, Catharina för Lindshammar, vinglas, 6 st, "Måsen",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Merikallio, Mikko, egen glashytta, vinglas, 7 st, delvis blå glasmassa, _14429a_8d9a9a939d9817d_lg.jpeg
Merikallio, Mikko, egen glashytta, vinglas, 7 st, delvis blå glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap, _14430a_lg.jpeg
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom, _14431a_lg.jpeg
Okänd designer för Aneta, skrivbordslampa, röd plast och krom,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gryta med dubbla hänklar, mässing, 1800-talets 1 hälft, _14432a_lg.jpeg
Gryta med dubbla hänklar, mässing, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, porslin, _14433a_lg.jpeg
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge, _14434a_lg.jpeg
Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, bronserad konstmassa på marmorsockel, _14435a_8d9a9a92171ae45_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, bronserad konstmassa på marmorsockel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kandelbrar till 7 ljus, 1 par, mässing, _14436a_8d9a9a9176b41d6_lg.jpeg
Kandelbrar till 7 ljus, 1 par, mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",_14437a_lg.jpeg
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal, _14438a_lg.jpeg
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger, _14439a_lg.jpeg
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Syltkrus, saltglaserat stengods, Gustavsberg, 1895, _14440a_lg.jpeg
Syltkrus, saltglaserat stengods, Gustavsberg, 1895,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin", _14441a_lg.jpeg
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal, _14442a_8d9a9b07f97375d_lg.jpeg
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lundgren, Bertil för Rörstrand, vas samt skål, glaserat stengods, _14443b_8d9a9b0bc2b0d80_lg.jpeg
Lundgren, Bertil för Rörstrand, vas samt skål, glaserat stengods,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vette, bemålat trä och papier maché (?), 1900-tal, kniphona, _14444a_8d9a9b141925b49_lg.jpeg
Vette, bemålat trä och papier maché (?), 1900-tal, kniphona,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900, _14445a_8d9a9b14c4c2d76_lg.jpeg
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,_14446a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd polsk konstnär, olja, blomsterstilleben, _14447a_lg.jpeg
Okänd polsk konstnär, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bjöklund, Poul, olja, Ung kvinde, _14448a_lg.jpeg
Bjöklund, Poul, olja, Ung kvinde,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen, _14449a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,_14450a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer, 1900-tal, fruktkorg, smide och granit, _14451a_8d9a9b26d328eac_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-tal, fruktkorg, smide och granit,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sparbössor, 5 st, glaserat lergods, 18-1900-tal, _14452a_8d9a9b60bbd738e_lg.jpeg
Sparbössor, 5 st, glaserat lergods, 18-1900-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sparbössor, 7 st, glaserat lergods, 18-1900-tal, _14453a_8d9a9b63dc9ea32_lg.jpeg
Sparbössor, 7 st, glaserat lergods, 18-1900-tal,
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
5 delar, glaserat lergods, 1800-tal, _14454a_8d9a9bad6c19722_lg.jpeg
5 delar, glaserat lergods, 1800-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lås smide, 17-1800-tal, _14455a_8d9a9bb064afef9_lg.jpeg
Lås smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, lekande pojkar, _14456a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, lekande pojkar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampor, 1 par, flintgods och mässing, 1900-talets 2 hälft, _14457a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK