Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Olson, Torsten, olja, Målning nr 4, _14276a_8d9a39928c737da_lg.jpeg
Olson, Torsten, olja, Målning nr 4,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', tillverkad 1953-64, _14266a_8d9a387ea028fd5_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', tillverkad 1953-64,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Adlig sigillstamp, mässing och stål, 1700-talets 1 hälft, _14268a_8d9a399a338822c_lg.jpeg
Adlig sigillstamp, mässing och stål, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Mido, 1900-talets 1 hälft, total vikt 91,5 gram_14285a_8d9a449531c3e28_lg.jpeg
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Mido, 1900-talets 1 hälft, total vikt 91,5 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 9,2 gram,_14286a_8d9a44940acce5f_lg.jpeg
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 9,2 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Saabye, August Wilhelm, skulptur, patinerad brons, Silenus på åsna, _14287a_lg.jpeg
Saabye, August Wilhelm, skulptur, patinerad brons, Silenus på åsna,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren", _14288a_lg.jpeg
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
Slutpris11 000 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Ortmans, Francois Auguste, olja, boskap och byggnader vid vattendrag,_14289a_lg.jpeg
Ortmans, Francois Auguste, olja, boskap och byggnader vid vattendrag,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, _14290a_lg.jpeg
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil, _14291a_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Skålar 6 + 1, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 1200 gram, _14282a_8d9a44bc0d23887_lg.jpeg
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Skål, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 295 gram, _14283a_8d9a44bb449ee7f_lg.jpeg
Skål, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 295 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Bordsuppsats, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 720 gram, _14281a_8d9a44bcb635309_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Dansen", 1978,_14274a_8d9a39944638acd_lg.jpeg
Jirlow, Lennart, färglito, "Dansen", 1978,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),_14273a_8d9a3a06057174e_lg.jpeg
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herlander, Lisette för Vävaregården, Eringsboda, matta, rölakan, "Lyckeby"_14292a_lg.jpeg
Herlander, Lisette för Vävaregården, Eringsboda, matta, rölakan, "Lyckeby"
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?), _14293a_lg.jpeg
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",_14294a_lg.jpeg
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell, _14296a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Citymöbler Tibro, sideboard, mahogny, _14295a_lg.jpeg
Okänd designer för Citymöbler Tibro, sideboard, mahogny,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Burr, Lee Reynolds, olja, kappsegling, _14265a_8d9a387cfdf8eed_lg.jpeg
Burr, Lee Reynolds, olja, kappsegling,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, _14267a_8d9a387fbf1c21d_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap, _14275a_8d9a399367e19e8_lg.jpeg
Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
3 delar silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 450 gram, _14277a_8d9a44bf3e6005a_lg.jpeg
3 delar silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 450 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 280 gram, _14279a_8d9a44bdfec82fa_lg.jpeg
Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 280 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram, _14297a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _14298a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _14299a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _14300a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994, _14301a_8d9ae9abb2e778f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Salt- peppar och sockerkar, glas med silvermontage, 1900-talets 2 hälft, _14284a_8d9a44ba5c4c9f0_lg.jpeg
Salt- peppar och sockerkar, glas med silvermontage, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft, _14269a_8d9a3882e50e26d_lg.jpeg
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900, _14270a_8d9a38844815bf0_lg.jpeg
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sigillstampar, 4 st, 18-1900-tal, mässing (och trä) samt bly, _14271a_8d9a38a7a459297_lg.jpeg
Sigillstampar, 4 st, 18-1900-tal, mässing (och trä) samt bly,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, _14272a_8d9a38a8d5eb238_lg.jpeg
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition_14302a_lg.jpeg
Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia, _14303a_lg.jpeg
Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Detthow, Erik, olja, sittande akt,_14304a_lg.jpeg
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram, _14305a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap, _14306a_lg.jpeg
Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), djupa, _14307a_8d9a528bcea3d83_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), djupa,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Äldre brefkortsalbum med vykort_14308a_8d9a5255e9ac3fc_lg.jpeg
Äldre brefkortsalbum med vykort
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Andersson, Gert Ingvar, egen verkstad Klockaregården, Bosjökloster, vas samt skulptur, harpälsglaserat stengods, _14309a_8d9a51a7794829c_lg.jpeg
Andersson, Gert Ingvar, egen verkstad Klockaregården, Bosjökloster, vas samt skulptur, harpälsglaserat stengods,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3 delar porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal, _14310a_8d9a528cf16f7ea_lg.jpeg
3 delar porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Eitel, Jacques, olja, kustvy, Provence, _14311a_8d9a52572fcdf17_lg.jpeg
Eitel, Jacques, olja, kustvy, Provence,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom, _14312a_lg.jpeg
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Ove, olja, "Ur sägnens värld",
_14313a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Zsolnay, Pecs, vas, lysterglaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, _14314a_8d9a84a089b053e_lg.jpeg
Okänd designer för Zsolnay, Pecs, vas, lysterglaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK