Budgivning online startar Nov 10, 2021 4:00 PM
Liveauktionen börjar: Nov 28, 2021 3:00 PM
Budgivning online slutar Nov 28, 2021 6:20 PM

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Titel eller beskrivning
    Olson, Torsten, olja, Målning nr 4, _14276a_8d9a39928c737da_lg.jpeg

    #1 Olson, Torsten, olja, Målning nr 4,

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    600  - 700 SEK
    Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', tillverkad 1953-64, _14266a_8d9a387ea028fd5_lg.jpeg

    #2 Lindberg, Stig för Gustavsberg, vas, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', tillverkad 1953-64,

    Slutpris
    4 000 SEK
    Utropspris
    4 200  - 4 400 SEK
    Adlig sigillstamp, mässing och stål, 1700-talets 1 hälft, _14268a_8d9a399a338822c_lg.jpeg

    #3 Adlig sigillstamp, mässing och stål, 1700-talets 1 hälft,

    Slutpris
    2 800 SEK
    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Herrsavonett, 14 karat rödguld, Mido, 1900-talets 1 hälft, total vikt 91,5 gram_14285a_8d9a449531c3e28_lg.jpeg

    #4 Herrsavonett, 14 karat rödguld, Mido, 1900-talets 1 hälft, total vikt 91,5 gram

    Slutpris
    4 400 SEK
    Utropspris
    3 200  - 3 400 SEK
    Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 9,2 gram,_14286a_8d9a44940acce5f_lg.jpeg

    #5 Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 9,2 gram,

    Slutpris
    3 000 SEK
    Utropspris
    2 800  - 3 000 SEK
    Saabye, August Wilhelm, skulptur, patinerad brons, Silenus på åsna, _14287a_lg.jpeg

    #6 Saabye, August Wilhelm, skulptur, patinerad brons, Silenus på åsna,

    Slutpris
    3 200 SEK
    Utropspris
    3 200  - 3 400 SEK
    Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren", _14288a_lg.jpeg

    #7 Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",

    Slutpris
    11 000 SEK
    Utropspris
    7 500  - 8 000 SEK
    Ortmans, Francois Auguste, olja, boskap och byggnader vid vattendrag,_14289a_lg.jpeg

    #8 Ortmans, Francois Auguste, olja, boskap och byggnader vid vattendrag,

    Slutpris
    2 000 SEK
    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, _14290a_lg.jpeg

    #9 Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,

    Utropspris
    1 300  - 1 400 SEK
    Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil, _14291a_lg.jpeg

    #10 Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,

    Utropspris
    1 300  - 1 400 SEK
    Skålar 6 + 1, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 1200 gram, _14282a_8d9a44bc0d23887_lg.jpeg

    #11 Skålar 6 + 1, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 1200 gram,

    Slutpris
    4 200 SEK
    Utropspris
    3 600  - 3 800 SEK
    Skål, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 295 gram, _14283a_8d9a44bb449ee7f_lg.jpeg

    #12 Skål, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 295 gram,

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    700  - 800 SEK
    Bordsuppsats, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 720 gram, _14281a_8d9a44bcb635309_lg.jpeg

    #13 Bordsuppsats, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 720 gram,

    Slutpris
    2 400 SEK
    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Jirlow, Lennart, färglito, "Dansen", 1978,_14274a_8d9a39944638acd_lg.jpeg

    #14 Jirlow, Lennart, färglito, "Dansen", 1978,

    Slutpris
    3 000 SEK
    Utropspris
    3 200  - 3 400 SEK
    Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),_14273a_8d9a3a06057174e_lg.jpeg

    #15 Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),

    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Herlander, Lisette för Vävaregården, Eringsboda, matta, rölakan, "Lyckeby"_14292a_lg.jpeg

    #16 Herlander, Lisette för Vävaregården, Eringsboda, matta, rölakan, "Lyckeby"

    Slutpris
    1 000 SEK
    Utropspris
    900  - 1 000 SEK
    Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?), _14293a_lg.jpeg

    #17 Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    900  - 1 000 SEK
    Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",_14294a_lg.jpeg

    #18 Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",

    Utropspris
    1 100  - 1 200 SEK
    Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell, _14296a_lg.jpeg

    #19 Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell,

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    900  - 1 000 SEK
    Okänd designer för Citymöbler Tibro, sideboard, mahogny, _14295a_lg.jpeg

    #20 Okänd designer för Citymöbler Tibro, sideboard, mahogny,

    Slutpris
    1 100 SEK
    Utropspris
    900  - 1 000 SEK
    Burr, Lee Reynolds, olja, kappsegling, _14265a_8d9a387cfdf8eed_lg.jpeg

    #21 Burr, Lee Reynolds, olja, kappsegling,

    Slutpris
    1 900 SEK
    Utropspris
    1 100  - 1 200 SEK
    Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, _14267a_8d9a387fbf1c21d_lg.jpeg

    #22 Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,

    Utropspris
    1 100  - 1 200 SEK
    Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap, _14275a_8d9a399367e19e8_lg.jpeg

    #23 Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap,

    Utropspris
    1 100  - 1 200 SEK
    3 delar silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 450 gram, _14277a_8d9a44bf3e6005a_lg.jpeg

    #24 3 delar silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 450 gram,

    Slutpris
    1 700 SEK
    Utropspris
    1 100  - 1 200 SEK
    Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 280 gram, _14279a_8d9a44bdfec82fa_lg.jpeg

    #25 Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 280 gram,

    Slutpris
    1 100 SEK
    Utropspris
    800  - 900 SEK
    Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram, _14297a_lg.jpeg

    #26 Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,

    Utropspris
    2 200  - 2 400 SEK
    Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _14298a_lg.jpeg

    #27 Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,

    Slutpris
    1 600 SEK
    Utropspris
    1 700  - 1 800 SEK
    Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _14299a_lg.jpeg

    #28 Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,

    Utropspris
    1 700  - 1 800 SEK
    Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel, _14300a_lg.jpeg

    #29 Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,

    Slutpris
    1 600 SEK
    Utropspris
    1 700  - 1 800 SEK
    Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994, _14301a_8d9ae9abb2e778f_lg.jpeg

    #30 Bang, Michael för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och krom, Le Klint 321, design 1994,

    Utropspris
    1 700  - 1 800 SEK
    Salt- peppar och sockerkar, glas med silvermontage, 1900-talets 2 hälft, _14284a_8d9a44ba5c4c9f0_lg.jpeg

    #31 Salt- peppar och sockerkar, glas med silvermontage, 1900-talets 2 hälft,

    Slutpris
    700 SEK
    Utropspris
    800  - 900 SEK
    Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft, _14269a_8d9a3882e50e26d_lg.jpeg

    #32 Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,

    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900, _14270a_8d9a38844815bf0_lg.jpeg

    #33 Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,

    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Sigillstampar, 4 st, 18-1900-tal, mässing (och trä) samt bly, _14271a_8d9a38a7a459297_lg.jpeg

    #34 Sigillstampar, 4 st, 18-1900-tal, mässing (och trä) samt bly,

    Slutpris
    300 SEK
    Utropspris
    400  - 500 SEK
    Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, _14272a_8d9a38a8d5eb238_lg.jpeg

    #35 Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,

    Utropspris
    600  - 700 SEK
    Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition_14302a_lg.jpeg

    #36 Antonyi, Imre, emalj på koppar, komposition

    Slutpris
    200 SEK
    Utropspris
    300  - 400 SEK
    Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia, _14303a_lg.jpeg

    #37 Lauréus, Alexander, tillskriven, motiv ur Tobias historia,

    Utropspris
    3 200  - 3 400 SEK
    Detthow, Erik, olja, sittande akt,_14304a_lg.jpeg

    #38 Detthow, Erik, olja, sittande akt,

    Utropspris
    1 500  - 1 600 SEK
    Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram, _14305a_lg.jpeg

    #39 Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram,

    Slutpris
    1 800 SEK
    Utropspris
    1 900  - 2 000 SEK
    Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap, _14306a_lg.jpeg

    #40 Van de Velde, Adriaen, hans efterföljd, olja, vädurar i landskap,

    Utropspris
    1 300  - 1 400 SEK
    Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), djupa, _14307a_8d9a528bcea3d83_lg.jpeg

    #41 Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), djupa,

    Slutpris
    400 SEK
    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Äldre brefkortsalbum med vykort_14308a_8d9a5255e9ac3fc_lg.jpeg

    #42 Äldre brefkortsalbum med vykort

    Slutpris
    1 300 SEK
    Utropspris
    900  - 1 000 SEK
    Andersson, Gert Ingvar, egen verkstad Klockaregården, Bosjökloster, vas samt skulptur, harpälsglaserat stengods, _14309a_8d9a51a7794829c_lg.jpeg

    #43 Andersson, Gert Ingvar, egen verkstad Klockaregården, Bosjökloster, vas samt skulptur, harpälsglaserat stengods,

    Slutpris
    800 SEK
    Utropspris
    600  - 700 SEK
    3 delar porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal, _14310a_8d9a528cf16f7ea_lg.jpeg

    #44 3 delar porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal,

    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Eitel, Jacques, olja, kustvy, Provence, _14311a_8d9a52572fcdf17_lg.jpeg

    #45 Eitel, Jacques, olja, kustvy, Provence,

    Utropspris
    600  - 700 SEK
    Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom, _14312a_lg.jpeg

    #46 Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,

    Slutpris
    500 SEK
    Utropspris
    600  - 700 SEK
    Persson, Ove, olja, "Ur sägnens värld",
_14313a_lg.jpeg

    #47 Persson, Ove, olja, "Ur sägnens värld",

    Utropspris
    500  - 600 SEK
    Okänd designer för Zsolnay, Pecs, vas, lysterglaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, _14314a_8d9a84a089b053e_lg.jpeg

    #48 Okänd designer för Zsolnay, Pecs, vas, lysterglaserat flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,

    Slutpris
    1 100 SEK
    Utropspris
    1 100  - 1 200 SEK
    48 antal per sida

    © Software Copyright 2021 Skeleton. All rights reserved.