Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 2,7 gram_14508a_8d9ab723488143b_lg.jpeg
241
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 2,7 gram
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, _14509a_8d9ab7b0db7b68d_lg.jpeg
242
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 4 + 4 st, porslin, "Trollslända", _14510a_8d9ab7b25fe9698_lg.jpeg
243
Wallander, Alf för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 4 + 4 st, porslin, "Trollslända",
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, skål med underfat, porslin, Fjäril, _14511a_8d9ab7b395acb48_lg.jpeg
244
Wallander, Alf för Rörstrand, skål med underfat, porslin, Fjäril,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kaffekoppar med fat och assietter, 7 vardera, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde,_14512a_8d9ab7b582d630a_lg.jpeg
245
Kaffekoppar med fat och assietter, 7 vardera, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Lampetter till 1 ljus, 1 par, koppar och mässing, jugend, sekelskiftet 1900, _14513a_8d9ab7b6a85c4c1_lg.jpeg
246
Lampetter till 1 ljus, 1 par, koppar och mässing, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17 cm, medföljer _14514a_8d9ab7b7f3e42c2_lg.jpeg
247
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17 cm, medföljer
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Dalahästar, 1 par, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _14515a_8d9ab7b8f117d79_lg.jpeg
248
Dalahästar, 1 par, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kayser, Fredrik A för Vatne Möbler, soffa samt 2 fåtöljer, teak med beige textilklädsel, _14516a_8d9ab7ba564edbb_lg.jpeg
249
Kayser, Fredrik A för Vatne Möbler, soffa samt 2 fåtöljer, teak med beige textilklädsel,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för von Schierholz, figurin, porslin, kycklingar, _14517a_8d9ab7bb3ab4682_lg.jpeg
250
Okänd designer för von Schierholz, figurin, porslin, kycklingar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur, _14518a_8d9adae70b1cbc7_lg.jpeg
251
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur, _14519a_8d9adae63d47078_lg.jpeg
252
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur, _14520a_8d9adae7d5c4589_lg.jpeg
253
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel, _14521a_8d9adaea183d46b_lg.jpeg
254
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med remsa, _14522a_8d9adaec2aea974_lg.jpeg
255
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med remsa,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken, _14523a_8d9adaeb3c6780b_lg.jpeg
256
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik persisk, _14524a_lg.jpeg
257
Matta, semiantik/antik persisk,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik persisk, _14526a_lg.jpeg
258
Matta, old/semiantik persisk,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik Kaukasus (?), _14525a_lg.jpeg
259
Matta, semiantik/antik Kaukasus (?),
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan (?), _14527a_lg.jpeg
260
Matta, old Hamadan (?),
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Brynielsson, Sören, ollja, "Följ vägen - spelar Pan", _14528a_8d9adaed19f3f14_lg.jpeg
261
Brynielsson, Sören, ollja, "Följ vägen - spelar Pan",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi, _14529a_8d9adaee60891b7_lg.jpeg
262
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jarz, Irene, färgetsning, "Mot samma mål", _14530a_8d9adaef664a2c0_lg.jpeg
263
Jarz, Irene, färgetsning, "Mot samma mål",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Adamsson, Bo Åke, färglito, figurkomposition, _14531a_8d9adaf040dcee1_lg.jpeg
264
Adamsson, Bo Åke, färglito, figurkomposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Hamadan, _14532a_lg.jpeg
265
Matta, old/semiantik Hamadan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Hamadan (?), _14534a_lg.jpeg
266
Matta, old/semiantik Hamadan (?),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan (?), _14533a_lg.jpeg
267
Matta, old Hamadan (?),
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Hamadan (?), _14535a_lg.jpeg
268
Matta, old/semiantik Hamadan (?),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer samt läderplånbok, Mulberry, _14536a_lg.jpeg
269
Axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer samt läderplånbok, Mulberry,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _14537a_lg.jpeg
270
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal, _14538a_8d9adb62d6db04b_lg.jpeg
271
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57, _14539a_8d9adb683498cff_lg.jpeg
272
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 600 SEK
Avslutad
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, _14540a_8d9adb670c5c298_lg.jpeg
273
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, ytterfoder, flintgods, "Vackrare Vardagsvara", 1920-tal, _14541a_8d9adb6b0da408c_lg.jpeg
274
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, ytterfoder, flintgods, "Vackrare Vardagsvara", 1920-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bjerke Petersen, Vilhelm för Rörstrand, skål, glaserat flintgods, "Fasett", design 1952, _14542a_8d9adb69cc9c0d8_lg.jpeg
275
Bjerke Petersen, Vilhelm för Rörstrand, skål, glaserat flintgods, "Fasett", design 1952,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft, _14543a_lg.jpeg
276
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel, _14544a_lg.jpeg
277
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rakskrin, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft, _14545a_lg.jpeg
278
Rakskrin, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, _14547a_lg.jpeg
279
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt, _14546a_lg.jpeg
280
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skål, svarvat trä, allmogearbete, 1800-tal, _14548a_8d9adb6420a9713_lg.jpeg
281
Skål, svarvat trä, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ytterfoder, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, _14549a_8d9adb6d108f2aa_lg.jpeg
282
Ytterfoder, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg,  jugend, sekelskiftet 1900, _14550a_8d9adb6ed03abbd_lg.jpeg
283
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ytterfoder, glaserat flintgods, Bonn, sekelskiftet 1900, _14551a_8d9adb6fdc4a973_lg.jpeg
284
Ytterfoder, glaserat flintgods, Bonn, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal, _14552a_8d9adb656d264c5_lg.jpeg
285
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Åslund, Elis, olja, stilleben med frukt, champagneflaska mm, _14553a_8d9adbc0d536348_lg.jpeg
286
Åslund, Elis, olja, stilleben med frukt, champagneflaska mm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,_14554a_8d9adbc1bd87353_lg.jpeg
287
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap, _14555a_8d9adbc2c6952f3_lg.jpeg
288
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.