Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Ring, 18 karat vitguld med 4 åttkantslipade diamanter, vikt 4 gram, _14363a_8d9a5f8367a3290_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 4 åttkantslipade diamanter, vikt 4 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant om 0,04 carat enligt gravyr, , vikt 1,7 gram, _14364a_8d9a5f77e1713a4_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant om 0,04 carat enligt gravyr, , vikt 1,7 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant, vikt 1,9 gram, _14365a_8d9a5f79bcf4e73_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant, vikt 1,9 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld, vikt 4,6 gram, _14366a_8d9a5f746ebcd97_lg.jpeg
Ring, 18 karat röd- och vitguld, vikt 4,6 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland, _14368a_lg.jpeg
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fartygsmodell, bemålat trä med plastdetaljer, SS Glückauf,_14370a_lg.jpeg
Fartygsmodell, bemålat trä med plastdetaljer, SS Glückauf,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",  _14371a_lg.jpeg
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur, _14369a_lg.jpeg
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,_14372a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön, _14373a_8d9a85631daddfe_lg.jpeg
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Jancsek, Antal, olja, damporträtt, _14374a_8d9a85650aa6bd6_lg.jpeg
Jancsek, Antal, olja, damporträtt,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter, _14375a_8d9a85668e0b4b9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett, _14376a_8d9a8567c278131_lg.jpeg
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett, _14377a_8d9a8568eb9b24d_lg.jpeg
Slutpris7 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor, _14378a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta, _14379a_lg.jpeg
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande", _14380a_lg.jpeg
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, "Porträtt i grått", _14381a_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, "Porträtt i grått",
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap, _14382a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak, _14383a_8d9a856a4c3a241_lg.jpeg
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer (Yngve Ekström?), 1950-60-tal, nattygsbord, teak och björk, _14384a_8d9a8572d3dd4bf_lg.jpeg
Okänd designer (Yngve Ekström?), 1950-60-tal, nattygsbord, teak och björk,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Såsskål, 900/1000 silver, vikt 530 gram, _14385a_8d9a85606c8f238_lg.jpeg
Såsskål, 900/1000 silver, vikt 530 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bålslev/uppläggningssked, sterlingsilver, vikt 160 gram, _14386a_8d9a856180f1c4e_lg.jpeg
Bålslev/uppläggningssked, sterlingsilver, vikt 160 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna, _14387a_8d9a8563c827c8e_lg.jpeg
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,_14388a_lg.jpeg
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Biljer-Hedgren, Harald, olja, alplandskap - Motiv från Mittenwald, _14389a_8d9a8561ace7c27_lg.jpeg
Biljer-Hedgren, Harald, olja, alplandskap - Motiv från Mittenwald,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben, _14390a_8d9a8562504753f_lg.jpeg
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kavel, Francois-Martin, efter honom, gicléetryck (?), "The tiger lady",_14391a_8d9a85630d1b2a5_lg.jpeg
Kavel, Francois-Martin, efter honom, gicléetryck (?), "The tiger lady",
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kakburkar, 3 st lackerad aluminium, 1930-40-tal, Triett, , medf liknande, _14392a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _14393a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram, _14394a_lg.jpeg
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna, _14395a_lg.jpeg
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, antagligen för Glössner, taklampa, mässing med frostad glasskiva, _14396a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _14397a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods, _14398a_8d9a90301057e35_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv, _14399a_8d9a9036bc78e81_lg.jpeg
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, skuret och bronserat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft, övre fält med infattad gouache föreställande Venus och Amor i vagn dragen av duvor, _14400a_8d9a90324a3f76b_lg.jpeg
Spegel, skuret och bronserat trä, sengustavianskt provinsarbete, 1800-talets 1 hälft, övre fält med infattad gouache föreställande Venus och Amor i vagn dragen av duvor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide samt klar och blå glasmassa, _14401a_8d9a9034724e8a4_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut, _14402a_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten, _14404a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _14403a_lg.jpeg
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, _14406a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _14405a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft, _14407a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", _14408a_8d9a91a064748c4_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", _14409a_8d9a91a1237e757_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900, _14410a_8d9a919f6ccab81_lg.jpeg
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Cykelställ, lackerat smide, 1920-30-tal, _14411a_8d9a919eb2e3177_lg.jpeg
Cykelställ, lackerat smide, 1920-30-tal,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK