Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Palander, Gunnar, blandteknik, "Fortvivlt erindring", _14623a_lg.jpeg
337
Palander, Gunnar, blandteknik, "Fortvivlt erindring",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Cittra i låda, Praktik, Tyskland, 1800-talets slut, _14624a_lg.jpeg
338
Cittra i låda, Praktik, Tyskland, 1800-talets slut,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Palander, Gunnar, blandteknik, "Det 20 århun ANGST",_14625a_lg.jpeg
339
Palander, Gunnar, blandteknik, "Det 20 århun ANGST",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik persisk, _14626a_lg.jpeg
340
Matta, old/semiantik persisk,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skivspelare, Lenco L75 samt förstärkare, Sanyo JA 220_14492a_8d9ab4411929158_lg.jpeg
341
Skivspelare, Lenco L75 samt förstärkare, Sanyo JA 220
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, olja, landskap, _14574a_8d9ae587992ea4d_lg.jpeg
342
Johansson, Nils, olja, landskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg", _14575a_8d9ae5843258025_lg.jpeg
343
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, motiv från Grundsund, _14579a_8d9ae5dbc837c32_lg.jpeg
344
Wallin, Ellis, olja, motiv från Grundsund,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"_14577a_8d9ae58682d4033_lg.jpeg
345
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
POUCETTE (Nicola Ortis), olja, gatuscen,_14628a_lg.jpeg
346
POUCETTE (Nicola Ortis), olja, gatuscen,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn, _14630a_lg.jpeg
347
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Warhol, Andy, efter honom, offset, "Shot orange Marilyn" efter original från 1964,_14631a_lg.jpeg
348
Warhol, Andy, efter honom, offset, "Shot orange Marilyn" efter original från 1964,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador (efter honom?), färglito, Le Rêve (Revé?), _14627a_lg.jpeg
349
Dalí, Salvador (efter honom?), färglito, Le Rêve (Revé?),
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy", _14629a_lg.jpeg
350
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, "Galaxy",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fredrikson, Harald, olja, landskap_14576a_8d9ae57e5c051f3_lg.jpeg
351
Fredrikson, Harald, olja, landskap
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fredrikson, Harald, olja, stilleben_14578a_8d9ae5d90224ec5_lg.jpeg
352
Fredrikson, Harald, olja, stilleben
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Manner, Mariana, etsning, "Berg - besvuret"_14580a_8d9ae5da02c3766_lg.jpeg
353
Manner, Mariana, etsning, "Berg - besvuret"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Göransson, Bror, olja, stilleben med pipa_14581a_8d9ae5daeaa0e5f_lg.jpeg
354
Göransson, Bror, olja, stilleben med pipa
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Pakistan, _14584a_8d9ae73fb0db144_lg.jpeg
355
Matta, semiantik Pakistan,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"_14632a_lg.jpeg
356
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Persson, Ove, olja, fåglar_14633a_lg.jpeg
357
Persson, Ove, olja, fåglar
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö_14634a_lg.jpeg
358
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö_14635a_lg.jpeg
359
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag_14636a_lg.jpeg
360
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?), _14589a_8d9ae666b24dcdc_lg.jpeg
361
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd holländsk (?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, fiskare, _14590a_8d9ae667c754f0a_lg.jpeg
362
Okänd holländsk (?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, fiskare,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen", _14592a_8d9ae66a9b3e006_lg.jpeg
363
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten, _14594a_8d9ae66cbb4cc4f_lg.jpeg
364
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ängkvist, Olle, blandteknik, "Draperiskiss till Tolvskillingsoperan, Stadsteatern, Stockholm 1964", _14597a_8d9ae6c082ce0dc_lg.jpeg
365
Ängkvist, Olle, blandteknik, "Draperiskiss till Tolvskillingsoperan, Stadsteatern, Stockholm 1964",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt, _14637a_lg.jpeg
366
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Burmeister, Gabriel för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, _14638a_lg.jpeg
367
Burmeister, Gabriel för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft, _14639a_lg.jpeg
368
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio, vas, kristall, Jäävuori (Iceberg),_14640a_lg.jpeg
369
Wirkkala, Tapio, vas, kristall, Jäävuori (Iceberg),
Slutpris15 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci, _14641a_lg.jpeg
370
Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia", _14602a_8d9ae6c416209e8_lg.jpeg
371
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Krumlinde, Olof, olja, landskap, _14603a_8d9ae7235a9330c_lg.jpeg
372
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben, _14604a_8d9ae70fc903a64_lg.jpeg
373
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggspegel, bronserat trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, _14606a_8d9ae716d2769af_lg.jpeg
374
Väggspegel, bronserat trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början, _14607a_8d9ae717989971d_lg.jpeg
375
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, glasservis, 58 delar, delvis slipad dekor,  _14642a_lg.jpeg
376
Okänd designer, glasservis, 58 delar, delvis slipad dekor,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000', _14643a_lg.jpeg
377
Latham, Richard & Loewy, Raymond för Rosenthal, kaffeservis, porslin, modell '2000',
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,_14644a_lg.jpeg
378
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsbord, mahogny, senempire, 180-talets 1 hälft eller mitt, _14645a_lg.jpeg
379
Salongsbord, mahogny, senempire, 180-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall, _14646a_lg.jpeg
380
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Strinning, Nils, lampbord, teak med lackerat metallunderrede, "String", _14608a_8d9ae7187446381_lg.jpeg
381
Strinning, Nils, lampbord, teak med lackerat metallunderrede, "String",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, funkis, 1930-tal, lampbord, teak och lackerad metall, dubbla skivor, _14609a_8d9ae71934ee917_lg.jpeg
382
Okänd designer, funkis, 1930-tal, lampbord, teak och lackerad metall, dubbla skivor,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 ljus, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona, _14647a_8d9ae8d27be5604_lg.jpeg
383
Takkrona till 4 ljus, mässing med lövformade prismor, så kallad burkrona,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil, _14648a_8d9ae8d3906a621_lg.jpeg
384
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.