Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Skagh, Henrik, olja, lada, _14767a_lg.jpeg
Skagh, Henrik, olja, lada,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Erixson, Sven "X:et", färglito, "två flickor"1959, _14769a_lg.jpeg
Erixson, Sven "X:et", färglito, "två flickor"1959,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt", _14768a_lg.jpeg
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet I", _14671a_8d9af362dbb6e80_lg.jpeg
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet I",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor, _14673a_8d9af36e430cdee_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Det gamla stenbordet"_14674a_8d9af3715e407c4_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, "Det gamla stenbordet"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt, _14667a_8d9af35b09cd43d_lg.jpeg
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olsson, Bengt, färglitografi, komposition, _14677a_8d9af37e6e176da_lg.jpeg
Olsson, Bengt, färglitografi, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, antagligen för Nässjö Stolfabrik, "Nesto", pinnsoffa, vitlackerat trä_14685a_8d9af3c0c917158_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,_14683a_8d9af3be7af381a_lg.jpeg
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, vitlackerat böjträ på kromade ben_14666a_8d9af35893f8653_lg.jpeg
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, vitlackerat böjträ på kromade ben
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, svartlackerat böjträ på kromade ben, _14665a_8d9af355bed2ada_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign, _14680a_8d9af3b9e85ba75_lg.jpeg
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,_14771a_lg.jpeg
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, bok och canvas, "Anna", _14770a_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, bok och canvas, "Anna",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar, _14772a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, bisquitporslin, _14773a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Rörstrand, vas, bisquitporslin,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette", _14774a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla, _14775a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,_14776a_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur, _14777a_lg.jpeg
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Dricksglas, 10 st, Svenska Amerika Linien,_14799a_8d9b00c5b79f899_lg.jpeg
Dricksglas, 10 st, Svenska Amerika Linien,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Richter, Erik för Norrgavel, nattygsbord, 3 st, ek, _14794a_8d9b00197399a99_lg.jpeg
Richter, Erik för Norrgavel, nattygsbord, 3 st, ek,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall, _14800a_8d9b01346f9dd56_lg.jpeg
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti lp-skivor, rock pop mm_14793a_8d9b0018bcb471c_lg.jpeg
Parti lp-skivor, rock pop mm
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism, _14802a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut, _14801a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900,_14803a_lg.jpeg
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Picknickväska med inredning, 1950-tal och senare, _14804a_8d9b012a2b23d81_lg.jpeg
Picknickväska med inredning, 1950-tal och senare,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt, _14805a_lg.jpeg
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _14806a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä, _14792a_8d9b0017c4e2b08_lg.jpeg
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Byrå, grönlackerat och bronserat trä, _14791a_8d9b0017195c00b_lg.jpeg
Byrå, grönlackerat och bronserat trä,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä, _14790a_8d9b00163bc0f3d_lg.jpeg
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",_14789a_8d9b00154094f24_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och brokig marmorskiva, _14807a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,_14808a_lg.jpeg
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),_14809a_lg.jpeg
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 1 par, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _14810a_lg.jpeg
Stolar, 1 par, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, svartlackerad metall med mässingsmontage, 1970-tal, _14812a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 1 par, ek, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _14811a_lg.jpeg
Stolar, 1 par, ek, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom,  2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd, _14798a_8d9b0128bde8287_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, tenn, _14797a_8d9b013346a5b36_lg.jpeg
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, tenn,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, bordslampa, funkis, _14796a_8d9b02eceb85ae2_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, funkis,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti figurer, indianer, elastolin, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, _14795a_8d9b0bd31e5daee_lg.jpeg
Parti figurer, indianer, elastolin, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, _14813a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall, _14814a_lg.jpeg
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Högrock, svarvat trä, 1800-tal, _14815a_lg.jpeg
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK