Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel, _14817a_lg.jpeg
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sidobord med klaffar, lackerat trä, 1900-talets 1 hälft, _14819a_lg.jpeg
Sidobord med klaffar, lackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tidskriftsställ, lackerad metall, _14818a_lg.jpeg
Tidskriftsställ, lackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas, _14816a_lg.jpeg
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Öronlappsfåtöljer, 1 par, djuphäftat, brunt konstläder, _14788a_8d9aff831d6adaf_lg.jpeg
Öronlappsfåtöljer, 1 par, djuphäftat, brunt konstläder,
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,_14784a_8d9aff822464d46_lg.jpeg
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old/semiantik Kirman, _14783a_8d9b00634deada3_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Kirman,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för Ekenäs, glas, 12 + 5 st, färgad glasmassa_14782a_8d9aff7f2db410a_lg.jpeg
Okänd designer för Ekenäs, glas, 12 + 5 st, färgad glasmassa
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, Strandpromenaden, Varberg, _14820a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, Strandpromenaden, Varberg,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm_14821a_lg.jpeg
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Asp, Gösta, olja, "Spanskt krus",_14822a_lg.jpeg
Asp, Gösta, olja, "Spanskt krus",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, snipa på strand, _14823a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, snipa på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, offsettryck, 3 st, samramade, kompositioner, _14824a_lg.jpeg
Okänd konstnär, offsettryck, 3 st, samramade, kompositioner,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft, _14825a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft, _14826a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Brandbil, lackerad plåt, batteridriven, Masudaya "Modern Toys", _14668a_8d9af35cc7ea0ef_lg.jpeg
Brandbil, lackerad plåt, batteridriven, Masudaya "Modern Toys",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa, krom med bemålad glasskärm_14669a_8d9af35e25ac71a_lg.jpeg
Taklampa, krom med bemålad glasskärm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Point, Georges, färglitografi, "Portkosme 70", _14672a_8d9af369cf95df5_lg.jpeg
Point, Georges, färglitografi, "Portkosme 70",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Persson, Ove, färglitografi, Laxvik, _14675a_8d9af3740682dbb_lg.jpeg
Persson, Ove, färglitografi, Laxvik,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Erik, färgoffset, poster, "Halmstadgruppen 45 år", _14676a_8d9af37af52503c_lg.jpeg
Olson, Erik, färgoffset, poster, "Halmstadgruppen 45 år",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Radiogrammofon, teak med lackerat metallunderrede, Centrum, AB Gylling & Co,_14678a_8d9af3b5c97fc18_lg.jpeg
Radiogrammofon, teak med lackerat metallunderrede, Centrum, AB Gylling & Co,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Symaskin, Husqvarna, 500 Computer_14679a_8d9af3b71c3622a_lg.jpeg
Symaskin, Husqvarna, 500 Computer
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1950-tal, skåp på lös benställning, teak och grålackerat trä_14681a_8d9af3bad9808ce_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, skåp på lös benställning, teak och grålackerat trä
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hellestam, Sven & Linander, Otto, hopfällbar cykel, "Microbike"_14682a_8d9af3bb9eacf9f_lg.jpeg
Hellestam, Sven & Linander, Otto, hopfällbar cykel, "Microbike"
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, (möjligen Hans Agne Jakobsson), 1960-70-tal, taklampa, fur, _14827a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Uppläggningsbestick, 1 par, nysilver med ivorineskaft, _14828a_lg.jpeg
Uppläggningsbestick, 1 par, nysilver med ivorineskaft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal, _14829a_lg.jpeg
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kasiulis, Vytautas, färglito, Kunglig livgardist, _14830a_lg.jpeg
Kasiulis, Vytautas, färglito, Kunglig livgardist,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, saltglaserat lergods, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _14831a_lg.jpeg
Fat, saltglaserat lergods, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II", _14832a_lg.jpeg
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Grandin, Svän, olja, gatuscen, _14833a_lg.jpeg
Grandin, Svän, olja, gatuscen,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Nässjö Stolfabrik "Nesto", pinnstolar, ett par, grönlaserat trä, "Frej", _14684a_8d9af3bd4713370_lg.jpeg
Okänd designer för Nässjö Stolfabrik "Nesto", pinnstolar, ett par, grönlaserat trä, "Frej",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Koffert, canvasbeklätt och järnbeslaget trä, 1800-talets 2 hälft, _14687a_8d9af3bfca818ac_lg.jpeg
Koffert, canvasbeklätt och järnbeslaget trä, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt, _14778a_8d9b00646621b5b_lg.jpeg
Takkrona, mässing, barockstil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Englesson, Staffan, ljusstakar samt bordstermometer, krom och mässing, _14779a_8d9aff805e50643_lg.jpeg
Englesson, Staffan, ljusstakar samt bordstermometer, krom och mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal, _14780a_8d9aff853517b00_lg.jpeg
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Gefle, tvättuppsättning, flintgods, kanna samt skål_14781a_8d9aff8638f3805_lg.jpeg
Okänd designer för Gefle, tvättuppsättning, flintgods, kanna samt skål
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti modern design, teak, rostfritt mm, _14834a_8d9b0caf19838a9_lg.jpeg
Parti modern design, teak, rostfritt mm,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik, _14835a_lg.jpeg
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, skulptur, gips, sittande kvinna med hatt, _14836a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur, gips, sittande kvinna med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver, _14837a_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning_14838a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, _14840a_lg.jpeg
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast, _14839a_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Leksaksbil, litograferad plåt, Standard Sedan, _14785a_8d9aff83f897e3c_lg.jpeg
Leksaksbil, litograferad plåt, Standard Sedan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä, _14786a_8d9b001331c0882_lg.jpeg
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft, _14787a_8d9b001444f9a90_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti formar till tennsoldater samt färdiga tennsoldater, _14717a_8d9b02eada08d71_lg.jpeg
Parti formar till tennsoldater samt färdiga tennsoldater,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK