Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Okänd designer för Höganäs, vas, glaserat lergods, Höganäs, jugend, _14893a_8d9b039f2241483_lg.jpeg
Okänd designer för Höganäs, vas, glaserat lergods, Höganäs, jugend,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn, _14894a_8d9b039c9e9157d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skål, glaserat lergods, möjligen Seljuk, Persien, 1100-tal, _14895a_8d9b03a03bee585_lg.jpeg
Skål, glaserat lergods, möjligen Seljuk, Persien, 1100-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva, _14896a_lg.jpeg
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom, _14898a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för markslöjd, Tranås, bordslampa, vitlackerat trä med textilskärm,_14897a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Saietz, Gunnar, färglito, komposition, _14900a_lg.jpeg
Saietz, Gunnar, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti postfriska frimärken i häften, _14901a_lg.jpeg
Parti postfriska frimärken i häften,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början, _14902a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kluge, Harry, olja, Möns Klint, _14904a_lg.jpeg
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen, _14903a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti postfriska frimärken i häften, _14905a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ghylfe, Stig, emaljmålning monterad på träplatta, "Inringad", _14906a_lg.jpeg
Ghylfe, Stig, emaljmålning monterad på träplatta, "Inringad",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage, _14907a_8d9b03f5912b3cc_lg.jpeg
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk, _14908a_8d9b03f72b6b39e_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa, _14909a_8d9b03fb27d3014_lg.jpeg
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd italiensk konstnär, skulptur, bemålad gips, knästående kvinna, _14910a_8d9b03f2babfc89_lg.jpeg
Okänd italiensk konstnär, skulptur, bemålad gips, knästående kvinna,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fat, 1 par, porslin, Kina, möjligen Qianlong (1736-95), _14911a_8d9b03f16c20a31_lg.jpeg
Fat, 1 par, porslin, Kina, möjligen Qianlong (1736-95),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Trygg, Carl Johan samt okänd konstnär, skulpturer, 2 st skuret och delvis bemålat trä, _14912a_8d9b03eca42bacd_lg.jpeg
Trygg, Carl Johan samt okänd konstnär, skulpturer, 2 st skuret och delvis bemålat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti numismatik;_14913a_8d9b0cac1c7e4b2_lg.jpeg
Parti numismatik;
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, landskap med hövolmar, _14914a_lg.jpeg
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, landskap med hövolmar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel, _14915a_lg.jpeg
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, kustparti, _14916a_lg.jpeg
Gregers-Rasmussen, Alfred, olja, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, skuren ek med djuphäftad (senare) klädsel, _14917a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren ek med djuphäftad (senare) klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium, _14918a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Prydnadspistoler, 3 st, 1900-talets 2 hälft, _14919a_8d9b03eeab437bc_lg.jpeg
Prydnadspistoler, 3 st, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bojaner, 5 st, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor, _14920a_8d9b03f02f478a3_lg.jpeg
Bojaner, 5 st, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti porslin, Kina och Japan, 17-1900-tal, _14921a_8d9b03fc7f40896_lg.jpeg
Stort parti porslin, Kina och Japan, 17-1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa samt 1 par vägglampetter, glas och mässing, _14922a_8d9b03f3a5852e6_lg.jpeg
Taklampa samt 1 par vägglampetter, glas och mässing,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sandberg, Hans Ove för Kosta, bordslampa, svagt blåtonad glasmassa, _14923a_8d9b043b95ac275_lg.jpeg
Sandberg, Hans Ove för Kosta, bordslampa, svagt blåtonad glasmassa,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon, _14924a_lg.jpeg
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben, _14925a_lg.jpeg
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Balle, Mogens, färglito, figurkomposition, _14926a_lg.jpeg
Balle, Mogens, färglito, figurkomposition,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal, _14927a_lg.jpeg
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vinglas, 10 st, "Silvia", _14928a_lg.jpeg
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vinglas, 10 st, "Silvia",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Missale, pergament, antagligen 1600-tal, illuminerad anfang, _14929a_lg.jpeg
Missale, pergament, antagligen 1600-tal, illuminerad anfang,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft, _14930a_lg.jpeg
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för IKEA; golvlampa, svartlackerad metall med glödlampformad glaskupa, _14932a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Väggspegel, bronserat trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets början, _14931a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Adventsljusstake, svärtat smide, 1900-tal, _14933a_8d9b0439a65b025_lg.jpeg
Adventsljusstake, svärtat smide, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstake till 7 ljus, svärtat smide, _14934a_8d9b0438ff3ad40_lg.jpeg
Ljusstake till 7 ljus, svärtat smide,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vävnad, ylle, Hedmark Fylke, _14935a_8d9b04386a94457_lg.jpeg
Vävnad, ylle, Hedmark Fylke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti filateli; _14936a_8d9b0437c6108d6_lg.jpeg
Parti filateli;
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mateskedar, 12 st, sterlingsilver,_14937a_8d9b043717b9b4e_lg.jpeg
Mateskedar, 12 st, sterlingsilver,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Larsen, T S, akryl, "Uden titel", _14938a_lg.jpeg
Larsen, T S, akryl, "Uden titel",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bloch, Henrik, olja, "Blomsterhår", _14939a_lg.jpeg
Bloch, Henrik, olja, "Blomsterhår",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, akryl (?), komposition med ansikten, _14940a_lg.jpeg
Okänd konstnär, akryl (?), komposition med ansikten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kornischer, 2 st, förgyllt, bronserat och bemålat trä och stuck, Louis XVI-stil respektive nyrokoko, _14891a_8d9b037d755a579_lg.jpeg
Kornischer, 2 st, förgyllt, bronserat och bemålat trä och stuck, Louis XVI-stil respektive nyrokoko,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK