Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal, _14556a_lg.jpeg
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ostkniv- och gaffel, silver med kromade blad och tenar, _14557a_lg.jpeg
Ostkniv- och gaffel, silver med kromade blad och tenar,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing, _14558a_lg.jpeg
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta, _14559a_lg.jpeg
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Wiltonmatta, Europamöbler, Gotland 8, _14560a_lg.jpeg
Wiltonmatta, Europamöbler, Gotland 8,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffbord, ek, skiffer och marmor, modern tillverkning, _14561a_lg.jpeg
Soffbord, ek, skiffer och marmor, modern tillverkning,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, vas, glas, dekor i violett överfång mot gultonad fond, _14562a_lg.jpeg
Okänd designer, vas, glas, dekor i violett överfång mot gultonad fond,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _14563a_8d9adbd2600edad_lg.jpeg
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Damarbetsbord, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt, _14564a_8d9adbc3855cf8c_lg.jpeg
Damarbetsbord, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golvlampa, bonad björk, 1910-20-tal, spiralvriden stam, _14565a_8d9adbc477aa3fc_lg.jpeg
Golvlampa, bonad björk, 1910-20-tal, spiralvriden stam,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matgrupp, 5 delar, lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, _14566a_8d9adbc55101ddd_lg.jpeg
Matgrupp, 5 delar, lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Erixson, Sven X:et, färglito, Bangkok II, utförd 1963, _14567a_lg.jpeg
Erixson, Sven X:et, färglito, Bangkok II, utförd 1963,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffa, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft, _14585a_8d9ae65ffbde0f0_lg.jpeg
Soffa, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, _14586a_8d9ae662f2e9a93_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, _14587a_8d9ae663c777f34_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Salongsbord, delvis svärtad valnöt och valnötsrot, _14588a_8d9ae66527c5b65_lg.jpeg
Salongsbord, delvis svärtad valnöt och valnötsrot,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ängkvist, Olle, olja, "Gräs", _14591a_8d9ae668fb5fe74_lg.jpeg
Ängkvist, Olle, olja, "Gräs",
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lodström, Georg, olja, bergparti, _14593a_8d9ae66bb9aad05_lg.jpeg
Lodström, Georg, olja, bergparti,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bertel-Nordström, Bertel, olja, clown, _14595a_8d9ae6bbf3be374_lg.jpeg
Bertel-Nordström, Bertel, olja, clown,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Frisk, Thomas, relief/fönsterprydnad, sandgjutet glas, portaler, _14596a_8d9ae6bcb962340_lg.jpeg
Frisk, Thomas, relief/fönsterprydnad, sandgjutet glas, portaler,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ängkvist, Olle, väggrelief, chamotterat stengods, kvinnor, _14598a_8d9ae6bda788bf6_lg.jpeg
Ängkvist, Olle, väggrelief, chamotterat stengods, kvinnor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ängkvist, Olle, relief, delvis bemålad lera (?), _14599a_8d9ae6c1692e293_lg.jpeg
Ängkvist, Olle, relief, delvis bemålad lera (?),
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Eichborn, Jack, olja, kritklippor (Gotland ?), _14600a_8d9ae6c244eea04_lg.jpeg
Eichborn, Jack, olja, kritklippor (Gotland ?),
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Törning, Erik, monotypi, person i blått, _14601a_8d9ae6c35994be4_lg.jpeg
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bertel-Nordström, Bertel, olja, Stockholmsvy i skymning, i förgrunden stilleben, _14605a_8d9ae710fe9866c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal, _14610a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg, _14611a_lg.jpeg
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets mitt, _14612a_lg.jpeg
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salongsmöbel, 9 delar, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, _14613a_lg.jpeg
Salongsmöbel, 9 delar, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Schjelde, Hans Axel för Grimstrup, golvlampa, grönglaserat stengods_14614a_lg.jpeg
Schjelde, Hans Axel för Grimstrup, golvlampa, grönglaserat stengods
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny, _14615a_lg.jpeg
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor, _14616a_8d9ae8c8c7600c3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Olsen, Hans, antagligen för C/S Møbler Glostrup, soffa, palisander med svart läderklädsel, _14582a_8d9ae8c4b74fbd0_lg.jpeg
Olsen, Hans, antagligen för C/S Møbler Glostrup, soffa, palisander med svart läderklädsel,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Olsen, Hans, antagligen för C/S Møbler Glostrup, soffa, palisander med svart läderklädsel, _14583a_8d9ae8c78111fb9_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78_14570a_8d9adcec36b03cf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Åberg, Jan, skulptur, koppar, signerad och daterad -73_14569a_8d9adced251c90c_lg.jpeg
Åberg, Jan, skulptur, koppar, signerad och daterad -73
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bengtsson, Walter, skulptur/väggrelief, delvis bemålad aluminium, signerad och daterad -74_14571a_8d9adceab49b304_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, skulptur/väggrelief, delvis bemålad aluminium, signerad och daterad -74
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, _14617a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, _14618a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,_14619a_lg.jpeg
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skål,  porslin, Kina Qianlong (1736-95),_14620a_lg.jpeg
Skål, porslin, Kina Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning_14621a_lg.jpeg
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), askfat, aluminium, Ultima _14490a_8d9ab43e73729ed_lg.jpeg
Bäckström, Holger & Ljungberg, Bo (Beck & Jung), askfat, aluminium, Ultima
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Alberius, Olle för Rörstrand, mat- och kaffeservisdelar, porslin, Forma Brun, design 1967_14491a_8d9ab43f79c12b1_lg.jpeg
Alberius, Olle för Rörstrand, mat- och kaffeservisdelar, porslin, Forma Brun, design 1967
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Glemme, Dagmar, olja, komposition, signerad och daterad 2005, Fredsfågel_14568a_8d9adcee1ef4905_lg.jpeg
Glemme, Dagmar, olja, komposition, signerad och daterad 2005, Fredsfågel
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Nils, olja, komposition, "November III", _14572a_8d9ae57f9df5ccc_lg.jpeg
Johansson, Nils, olja, komposition, "November III",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Agnell, Olle, olja, kustklippor,_14573a_8d9ae5819e016f2_lg.jpeg
Agnell, Olle, olja, kustklippor,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, matta, rya, _14622a_lg.jpeg
Okänd designer, matta, rya,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK