Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Ben-David, Ariel, färglito, komposition med kvinna, _14458a_lg.jpeg
Ben-David, Ariel, färglito, komposition med kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve, _14459a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna, _14460a_lg.jpeg
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, matbord, ljusgrått laminat med aluminiumsarg på 4 kromade spännben, "Supercirkel", design 1964, _14461a_8d9a9c67b7e4fbf_lg.jpeg
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, matbord, ljusgrått laminat med aluminiumsarg på 4 kromade spännben, "Supercirkel", design 1964,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _14462a_8d9a9c686adef31_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mason, Mats, olja, familj på strand, _14463a_8d9a9c6a81d6512_lg.jpeg
Mason, Mats, olja, familj på strand,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder, _14464a_8d9a9c6b00ecc22_lg.jpeg
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, "Äppelblom", _14465a_8d9a9c6bd8e0ce2_lg.jpeg
Okänd designer för Royal Copenhagen, vas, porslin, "Äppelblom",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt, _14466a_8d9a9d3c1030c87_lg.jpeg
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skål, delvis saltglaserat lergods, 1800-talets mitt, _14467a_8d9a9d31abddb76_lg.jpeg
Skål, delvis saltglaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skulptur, glaserat stengods, katt, _14367a_8d9a9d307dfc3f6_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skulptur, glaserat stengods, katt,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, hänkelvaser 1 par, glaserat stengods, _14468a_8d9a9d326e96db5_lg.jpeg
Claesson, Ilse för Rörstrand, hänkelvaser 1 par, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, _14469a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golvur, bonad ek, England, George III, 1700-talets slut, _14470a_lg.jpeg
Golvur, bonad ek, England, George III, 1700-talets slut,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'. _14471a_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, stol, teak, textilklädd rygg och sits_14472a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer,  1960-tal, soffbord, palisander,_14473a_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, palisander,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft, _14474a_lg.jpeg
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj med fotpall, helstoppad, Europamöbler Bonn, _14475a_8d9a9dff3d57630_lg.jpeg
Fåtölj med fotpall, helstoppad, Europamöbler Bonn,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nyström, Helmtrud, färgetsning, komposition, _14476a_8d9a9e0198c21f9_lg.jpeg
Nyström, Helmtrud, färgetsning, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olsson, Karin, färglito, hus vid landsväg, _14477a_8d9a9e005f100ee_lg.jpeg
Olsson, Karin, färglito, hus vid landsväg,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft, _14478a_8d9a9e664993b76_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skrin, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, _14479a_8d9a9e69638909a_lg.jpeg
Skrin, skuret och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bosse, Walter, klädhängare, 1 par, delvis bemålad brons, 1950-60-tal, apor, _14480a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander, _14481a_lg.jpeg
Schou, Werner för Coronell Eectro A/S, taklampa, koppar och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,_14482a_lg.jpeg
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas, _14483a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bosse, Walter, klädhängare, 1 par, delvis bemålad brons, 1950-60-tal, apor, _14484a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 2 st, mässing med delvis färgade glasklot, _14485a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _14487a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _14486a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _14488a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Andersson, Helmer för Örsjö Belysning/IKEA, fönsterlampor, 1 par, mässing med delvis färgade glasklot, _14489a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Plåtmynt, 1 Daler Silfmynt, Fredrik I 1739, _14493a_8d9ab6bd6913d90_lg.jpeg
Plåtmynt, 1 Daler Silfmynt, Fredrik I 1739,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Parti mynt, övervägande delen silver, vikt cirka 1000 gram, _14494a_8d9ab6c2347cc97_lg.jpeg
Parti mynt, övervägande delen silver, vikt cirka 1000 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Matsked, silver, svensk modell, 1700-tal, vikt 60 gram_14495a_8d9ab6c32077b0b_lg.jpeg
Matsked, silver, svensk modell, 1700-tal, vikt 60 gram
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matkedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 260 gram, _14496a_8d9ab6c4477aa2e_lg.jpeg
Matkedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 260 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Bägare samt gaffel, silver, total vikt 160 gram, _14497a_8d9ab6c5df153cc_lg.jpeg
Bägare samt gaffel, silver, total vikt 160 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bägare, silver, vikt 200 gram, _14498a_8d9ab6c72a57cec_lg.jpeg
Bägare, silver, vikt 200 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _14499a_lg.jpeg
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skrivbordslampa/arbetsbelysning, lackerad påt på gjutjärnssockel, Etablissements Ritzen & Penners, Erpé, _14501a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bag, reliefpräglat mönster med läder- och canvasdetaljer, Mulberry, _14500a_lg.jpeg
Bag, reliefpräglat mönster med läder- och canvasdetaljer, Mulberry,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry, _14502a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora", _14503a_8d9ab71b0f325fe_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora",
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn, _14504a_8d9ab71c2fb447b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal, _14505a_8d9ab71d466d546_lg.jpeg
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Inramat spel, Tyskland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, "Das Freischüzen Spiel", _14506a_8d9ab71e4fb57ae_lg.jpeg
Inramat spel, Tyskland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, "Das Freischüzen Spiel",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrin, körsbärsträ (?) med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft, _14507a_8d9ab7227da7715_lg.jpeg
Skrin, körsbärsträ (?) med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK