Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Ljusstakar, 5 st, mässing, 170-1800-tal, _14734a_8d9af69de7242ae_lg.jpeg
Ljusstakar, 5 st, mässing, 170-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Pluntor, 5 st samt nattkärl, glas, 1800-tal, _14735a_8d9af69ee48a1e8_lg.jpeg
Pluntor, 5 st samt nattkärl, glas, 1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Krus, 5 st, saltglaserat stengods, 18-1900-tal, _14736a_8d9af69fcfa49df_lg.jpeg
Krus, 5 st, saltglaserat stengods, 18-1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Krus, saltglaserat stengods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, _14737a_8d9af6a12faa5dc_lg.jpeg
Krus, saltglaserat stengods, Rörstrand, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti diverse, 1800-tal; _14738a_8d9af6a23eb0a97_lg.jpeg
Parti diverse, 1800-tal;
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti metall, 18-1900-tal, strykjärn, _14739a_8d9af6a34d8c031_lg.jpeg
Parti metall, 18-1900-tal, strykjärn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brännvinskagge, järnbeslaget trä, allmogearbete, _14740a_8d9af6a43001e8d_lg.jpeg
Brännvinskagge, järnbeslaget trä, allmogearbete,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- och kaffeservis, cirka 35 delar, flintgods, "Ranka"_14741a_8d9af6a54b24b6e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,_14742a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),_14743a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffekanna, porslin, Koka Blå, _14744a_lg.jpeg
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffekanna, porslin, Koka Blå,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Salongsbord, valnöt med bronsbeslag och ljus marmorskiva, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900, _14745a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele, _14746a_lg.jpeg
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Grandin, Svän, olja, "Sommarbild", _14747a_lg.jpeg
Grandin, Svän, olja, "Sommarbild",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,_14748a_lg.jpeg
Okänd svensk designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Krus, 2 st, saltglaserat stengods, _14749a_8d9b012eb0867e4_lg.jpeg
Krus, 2 st, saltglaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Edel Rösnes, Gudrun, collage, _14750a_lg.jpeg
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn, _14751a_lg.jpeg
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft, _14716a_8d9af5f66ef8dfd_lg.jpeg
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, fåtölj, _14715a_8d9af5ece2f2b1d_lg.jpeg
Okänd designer, 1940-50-tal, fåtölj,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, soffa, _14714a_8d9af5eb6810ad6_lg.jpeg
Okänd designer, 1940-50-tal, soffa,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Norrman, Lars, färglitografier, 3 st,_14752a_8d9af668f80afff_lg.jpeg
Norrman, Lars, färglitografier, 3 st,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Orrefors, fotografiram, glas, _14698a_8d9af410cc2233b_lg.jpeg
Okänd designer för Orrefors, fotografiram, glas,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti armbandsur, modern tillverkning_14697a_8d9af412b24f34a_lg.jpeg
Parti armbandsur, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti kopparföremål, skopor, vattenkanna samt lykta, modern tillverkning, _14696a_8d9af413e8c24aa_lg.jpeg
Parti kopparföremål, skopor, vattenkanna samt lykta, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bok, Salvius, Lars, Sveriges Ridderskaps och Adels Wapen Bok, _14695a_8d9af41739da3b9_lg.jpeg
Bok, Salvius, Lars, Sveriges Ridderskaps och Adels Wapen Bok,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bok, Dahlberg, Erik, "Suecia Antiqua et Hodierna" med förklarande textdel, sammanbunden med Burman, Georg von & Fischer Abraham, "Prospecter...."_14694a_8d9af418d7b99ee_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort, _14693a_8d9af40243759fc_lg.jpeg
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap, _14754a_lg.jpeg
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Broberg, Iwan, olja, landskap, _14753a_lg.jpeg
Broberg, Iwan, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor, _14755a_lg.jpeg
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition, _14756a_lg.jpeg
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal, _14757a_lg.jpeg
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad, _14758a_lg.jpeg
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bergh, Elis för Kosta, champagnekupor samt rödvinsglas, 6 st vardera, "Junior"_14759a_lg.jpeg
Bergh, Elis för Kosta, champagnekupor samt rödvinsglas, 6 st vardera, "Junior"
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Bergh, Elis för Kosta, selters-, likör, samt snapsglas, 6 st vardera, "Junior", _14760a_lg.jpeg
Bergh, Elis för Kosta, selters-, likör, samt snapsglas, 6 st vardera, "Junior",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam, _14761a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taljor, 1 par, smide och ek, _14692a_8d9af3e975347f1_lg.jpeg
Taljor, 1 par, smide och ek,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, _14691a_8d9af359d1cbac0_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Borgström, Carl-Einar för Skultuna, ljusstake, mässing, "Skyddsängeln",_14690a_8d9af3641144c2c_lg.jpeg
Borgström, Carl-Einar för Skultuna, ljusstake, mässing, "Skyddsängeln",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bauer, John för Rosa Ljung, efter honom, figurin, glaserat stengods,_14689a_8d9af365473738c_lg.jpeg
Bauer, John för Rosa Ljung, efter honom, figurin, glaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti fartygsbelysningar, mässing och glas, _14688a_8d9af4bdd6c0e28_lg.jpeg
Parti fartygsbelysningar, mässing och glas,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona", _14686a_8d9af3bc780ccee_lg.jpeg
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, _14762a_lg.jpeg
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,  _14763a_lg.jpeg
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kakburk, metall, modern tillverkning, "Quality Brand Country Kitchen Bisquits..", _14764a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt, _14765a_lg.jpeg
Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten, _14766a_lg.jpeg
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK