Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Voltmätare samt ampèremätare, 1900-talets mitt, _14841a_8d9b02e95412ed8_lg.jpeg
Voltmätare samt ampèremätare, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Strykjärn, brons med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, medföljer strykjärnsställ, järntråd, _14844a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, _14845a_lg.jpeg
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium, _14843a_lg.jpeg
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tomtedräkt, byxor, jacka, strumpor, skärp samt luva, 1900-talets första hälft_14842a_lg.jpeg
Tomtedräkt, byxor, jacka, strumpor, skärp samt luva, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor, _14846a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal, _14847a_lg.jpeg
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 3 kannor, före 1890, _14848a_lg.jpeg
Krus, saltglaserat stengods, Höganäs, 3 kannor, före 1890,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matservisdelar, cirka 55 delar, Lidköpings Porslinsfabrik, _14849a_lg.jpeg
Matservisdelar, cirka 55 delar, Lidköpings Porslinsfabrik,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar, _14850a_8d9b02e81e3f02f_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar,
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft_14851a_8d9b02e70629389_lg.jpeg
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur, _14852a_8d9b02e5f29035f_lg.jpeg
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Normann, Lars, färglito, Sydamerikanska kvinnor, _14853a_8d9b02e49fde1bf_lg.jpeg
Normann, Lars, färglito, Sydamerikanska kvinnor,
SlutprisInga bud
Karlsson, Uno Hubert, olja, interiör, _14854a_8d9b03815dd2ba1_lg.jpeg
Karlsson, Uno Hubert, olja, interiör,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ignatius, Lea, färgakvatint, "Fjärran skogar", _14855a_8d9b04405a3114a_lg.jpeg
Ignatius, Lea, färgakvatint, "Fjärran skogar",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha, _14856a_lg.jpeg
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal, _14857a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft, _14858a_lg.jpeg
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"_14860a_lg.jpeg
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"
Slutpris3 600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman, _14862a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan, _14859a_lg.jpeg
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, glaserat stengods, _14861a_lg.jpeg
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900, _14863a_lg.jpeg
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket", _14864a_lg.jpeg
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket",
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Fickursfodral, skuret och bonad trä, 1800-talets 2 hälft, i form av golvur, _14865a_8d9b03834c7cc5c_lg.jpeg
Fickursfodral, skuret och bonad trä, 1800-talets 2 hälft, i form av golvur,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, _14866a_8d9b03845acc8ca_lg.jpeg
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sovelfat, glaserat lergods, 17-1800-tal, _14867a_8d9b0389251347d_lg.jpeg
Sovelfat, glaserat lergods, 17-1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Smörstämpel, skuret trä, allmogearbete, 1800-tal, _14868a_8d9b038a391a998_lg.jpeg
Smörstämpel, skuret trä, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5 delar allmogeföremål, 1800-tal, _14869a_8d9b03884d7b01a_lg.jpeg
5 delar allmogeföremål, 1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",_14870a_lg.jpeg
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris", _14874a_lg.jpeg
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,_14875a_lg.jpeg
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,_14876a_lg.jpeg
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Brandt, Carl, pastell, marin, _14873a_lg.jpeg
Brandt, Carl, pastell, marin,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar, _14871a_lg.jpeg
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",_14872a_lg.jpeg
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti kaffeskedar mm, silver, total vikt 120 gram, _14877a_8d9b0441acdc0f4_lg.jpeg
Parti kaffeskedar mm, silver, total vikt 120 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ulrichsen, Theodor, olja, utsikt över Roskilde från Sankt Jørgensbjerg, _14879a_8d9b043e371a620_lg.jpeg
Ulrichsen, Theodor, olja, utsikt över Roskilde från Sankt Jørgensbjerg,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nordenborg, Bengt, färglito, blomsterklot, _14882a_8d9b043d7e47095_lg.jpeg
Nordenborg, Bengt, färglito, blomsterklot,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden, _14883a_8d9b043c83e4035_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Örtenholm, Götrik, olja, "Kvinna vid fönster", _14884a_lg.jpeg
Örtenholm, Götrik, olja, "Kvinna vid fönster",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt, _14885a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),_14887a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",_14886a_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina", _14888a_lg.jpeg
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa, _14889a_lg.jpeg
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, skinkfat, glaserat flintgods, _14890a_lg.jpeg
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, skinkfat, glaserat flintgods,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr), _14892a_8d9b039b773a09e_lg.jpeg
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK