Gammelgaard, Jørgen för Erik Jørgensen, soffa, svart läderklädsel, modell EJ 20/2, _17765a_lg.jpeg
Gammelgaard, Jørgen för Erik Jørgensen, soffa, svart läderklädsel, modell EJ 20/2,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, (möjligen Eric Hallström), olja, blomsterstilleben, _17766a_lg.jpeg
Okänd konstnär, (möjligen Eric Hallström), olja, blomsterstilleben,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Covent Garden Collection AS, vägglykta, svärtat smide, _17767a_lg.jpeg
Okänd designer för Covent Garden Collection AS, vägglykta, svärtat smide,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Erhner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Basket", _17768a_lg.jpeg
Erhner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Basket",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, troll, _17769a_8da0cd7c9e493e8_lg.jpeg
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, troll,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Risberg, Arne, akryl, "Villa Hagen", _17770a_lg.jpeg
Risberg, Arne, akryl, "Villa Hagen",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Linder, Harald, egen verkstad, tobaksburk, tenn med invändiga bakelitplattor, art-déco/funkis, kvadratiskt med graverad dekor av stiliserade växter och personer, lockknopp i form av växt, _17773a_8da0cd7dc6ff9ac_lg.jpeg
Linder, Harald, egen verkstad, tobaksburk, tenn med invändiga bakelitplattor, art-déco/funkis, kvadratiskt med graverad dekor av stiliserade växter och personer, lockknopp i form av växt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1940-50-tal, tidningshylla, rotting och bambu med glasskiva, _17749a_8da0cc0b0db4a4e_lg.jpeg
Okänd designer, 1940-50-tal, tidningshylla, rotting och bambu med glasskiva,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, omkring 1920, bestickschatull, skuren och bonad ek, barockstil, _17275a_8da03643452c3b4_lg.jpeg
Okänd designer, omkring 1920, bestickschatull, skuren och bonad ek, barockstil,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wandel, Ingrid, färglitografi, Cellokonsert", _17286a_8da043edaf9d8a9_lg.jpeg
Wandel, Ingrid, färglitografi, Cellokonsert",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti kopparföremål, 1800-tal, _17288a_8da05a1b128b6be_lg.jpeg
Parti kopparföremål, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal, _17277a_8da0cd3acd90d3f_lg.jpeg
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, clubfåtölj, canvas med bruna konstläderdetaljer, _17774a_lg.jpeg
Okänd designer, clubfåtölj, canvas med bruna konstläderdetaljer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95), _17775a_lg.jpeg
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95),
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för PR Home, taklampa, aluminium, "Liverpool", _17776a_lg.jpeg
Okänd designer för PR Home, taklampa, aluminium, "Liverpool",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _17777a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder, _17778a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr, _17779a_lg.jpeg
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Livpäls m/1913, _17780a_lg.jpeg
Livpäls m/1913,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Indien (?), _17781a_lg.jpeg
Matta, old Indien (?),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Rainbow", _17495a_8da0b22e4cf8dc3_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Rainbow",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Montelin, Eugen för Reijmyre, vas, klarglas, "Gammelbjörk", _17782a_8da0cd7f27d9ba4_lg.jpeg
Montelin, Eugen för Reijmyre, vas, klarglas, "Gammelbjörk",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, hinterglasmalereier, 1 par, sekelskiftet 1900, _17783a_8da0cd806d14601_lg.jpeg
Okänd konstnär, hinterglasmalereier, 1 par, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vitrinfront, svärtat och försilvrat trä, _17784a_8da0cd820669586_lg.jpeg
Vitrinfront, svärtat och försilvrat trä,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrin, lackerat trä med bronsbeslag, Japan, Meiji, 1800-talets slut, invändigt med 5 lådor, _17785a_8da0cd8340eedff_lg.jpeg
Skrin, lackerat trä med bronsbeslag, Japan, Meiji, 1800-talets slut, invändigt med 5 lådor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Broderi, siden, Kina Qing/republik, 1900-talets början, _17786a_8da0cde6d9799c6_lg.jpeg
Broderi, siden, Kina Qing/republik, 1900-talets början,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _17787a_8da0ce141d183c9_lg.jpeg
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Assietter, 1 par, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, _17788a_8da0ce14f69cb66_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för GAB Stockholm, visitkortsfat, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, _17789a_8da0ce15d366fb3_lg.jpeg
Okänd designer för GAB Stockholm, visitkortsfat, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
2 delar tenn; 1 tallrik Burford & Green, Poultry Street London 1700-talets mitt, _17790a_8da0ce16d05c77d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _17791a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Aladåbformar, 2 st, saltglaserat lergods, sekelskiftet 1900, _17792a_lg.jpeg
Aladåbformar, 2 st, saltglaserat lergods, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Besman, ek och metall, 1700-talets mitt, _17793a_lg.jpeg
Besman, ek och metall, 1700-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild, _17794a_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Rit-Ola (egentligen Jan-Erik Garland), blandteknik, självporträtt med cigarr, _17795a_lg.jpeg
Rit-Ola (egentligen Jan-Erik Garland), blandteknik, självporträtt med cigarr,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _17796a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Brosch samt hängsmycke, kaméskuren snäcka, 1 silver med markasiter, 1 förgylld metall, _17370a_8da067722c7f52a_lg.jpeg
Brosch samt hängsmycke, kaméskuren snäcka, 1 silver med markasiter, 1 förgylld metall,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ytterkrukor, 2 st, porslin, Gustavsberg "Empire", _17369a_8da0676c4306ae2_lg.jpeg
Ytterkrukor, 2 st, porslin, Gustavsberg "Empire",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olsson, Arne, olja, komposition, _17797a_8da0cdf8ae399c1_lg.jpeg
Olsson, Arne, olja, komposition,
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Roka, Charles, olja, kvinnoporträtt, _17798a_8da0cdf7e56258a_lg.jpeg
Roka, Charles, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampett, mässing med fransar, _17799a_8da0cf240e62d6b_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampett, mässing med fransar,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, mässing med fransar, _17800a_8da0cf259b7b092_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, taklampa, mässing med fransar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _17801a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bokhylla, rödlackerad trä- och spånskiva, Ikea  "Lack"_17802a_lg.jpeg
Bokhylla, rödlackerad trä- och spånskiva, Ikea "Lack"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'. _17803a_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Filterhållare, 7 st, porslin, Melitta, _17804a_lg.jpeg
Filterhållare, 7 st, porslin, Melitta,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, glasservisdelar, 19 delar, "Merlot", _17805a_lg.jpeg
Lagerbielke, Erika för Orrefors, glasservisdelar, 19 delar, "Merlot",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, soffbord, bok med glasskiva, _17806a_lg.jpeg
Okänd designer, soffbord, bok med glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK