Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Slaglåsrevolver, så kallad "Pepperbox", stål och vitmetall med valnötskolv, E(dward M(ichael) Reilly & Co, omkring 1860, signerad "Reilly 302 Oxford St London, J R Cooper's Patent", _17968a_8da1650756a4785_lg.jpeg
Slaglåsrevolver, så kallad "Pepperbox", stål och vitmetall med valnötskolv, E(dward M(ichael) Reilly & Co, omkring 1860, signerad "Reilly 302 Oxford St London, J R Cooper's Patent",
Slutpris10 000 SEK
Utropspris11 000  - 12 000 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn", _17979a_8da165047247fc7_lg.jpeg
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn",
SlutprisInga bud
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
Bordslampa, glas med metallmontage, La Rochère, 1900-talets 1 hälft, _17969a_8da164a5209b458_lg.jpeg
Slutpris7 000 SEK
Utropspris4 200  - 4 400 SEK
Haring, Keith, efter honom, gicléetryck, "Andy Mouse", efter original från 1985, _17978a_8da1650552d2ad5_lg.jpeg
Haring, Keith, efter honom, gicléetryck, "Andy Mouse", efter original från 1985,
Slutpris2 200 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Léger, Fernand, efter honom, akvatint, "Deux Soeurs", efter original från 1935, _17977a_8da165035f4f2b9_lg.jpeg
Léger, Fernand, efter honom, akvatint, "Deux Soeurs", efter original från 1935,
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17974b_8da1652520b3da1_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17973a_8da16523d6f2fe6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17972a_8da16522a49116b_lg.jpeg
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17971a_8da165219178fa9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _17970a_8da165208955161_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad Åhus/Markaryd, lampbord, teak och svartlackerad metall, _17962a_8da16ef320d64dd_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, pokalglas, _17960a_8da16ef5172cb9d_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, pokalglas,
Slutpris1 100 SEK
Utropspris1 200  - 1 300 SEK
Damarmbandsur, stål, Longines Hydro Conquest, boettnummer 34151740, numrerad L3.247.4, _17980a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma, _17981a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Bordsjordglob, Frankrike, sekelskiftet 1900, svart träsockel, _17982a_8da16f249115ce5_lg.jpeg
Bordsjordglob, Frankrike, sekelskiftet 1900, svart träsockel,
Slutpris2 400 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm", _17983a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet", _17984a_lg.jpeg
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet",
Slutpris450 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat, glaserat stengods "Domino",_17985a_lg.jpeg
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat, glaserat stengods "Domino",
Slutpris400 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen, _17976a_8da16f25b85a80b_lg.jpeg
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
Slutpris900 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, _17975a_8da16f2675caa8f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas, _17986a_8da16fe5f4341c3_lg.jpeg
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Schäffenacker, Helmut Friedrich, egen verkstad, Ulm, väggrelief, glaserat lergods, _17987a_8da16fe50ce0cb8_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön, _17988a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _17989a_lg.jpeg
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris3 400 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Medlemsmärken, 7 st, 10 karat rödguld och emalj (1 med diamant), total vikt 16,2 gram, medföljer kedja 18 karat rödguld, vikt 1,2 gram, _17990a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Spegellampett, skuret och förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i rokoko, 1760-70-tal, _17961a_8da161c53cbb90e_lg.jpeg
Spegellampett, skuret och förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i rokoko, 1760-70-tal,
Slutpris8 000 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477, _17991a_8da1716ed482f77_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt  Stockholmsarbete, _17992a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Utropspris2 200  - 2 400 SEK
Matta, semiantik Isphahan, _17993a_lg.jpeg
Matta, semiantik Isphahan,
Slutpris3 200 SEK
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Okänd dansk (?) designer, armstolar, 1 par, bok, _17994a_lg.jpeg
Okänd dansk (?) designer, armstolar, 1 par, bok,
Slutpris1 800 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Matta, semiantik Isphahan (?)_17995a_lg.jpeg
Matta, semiantik Isphahan (?)
SlutprisInga bud
Utropspris3 200  - 3 400 SEK
Snedklaffsekretär, bonad ek, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt, _17967a_8da170fe19809ad_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, bonad ek, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris1 100 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,_17996a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson', _17997a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Matta, semiantik persisk, _17998a_lg.jpeg
Matta, semiantik persisk,
Slutpris800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,  _17999a_8da171851278574_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Okänd designer för Jason, Danmark, soffbord med undre tidskriftshylla, teak och ek med mässingsbeslag, _17963a_8da170f6fd6285e_lg.jpeg
Okänd designer för Jason, Danmark, soffbord med undre tidskriftshylla, teak och ek med mässingsbeslag,
Slutpris1 200 SEK
Utropspris1 300  - 1 400 SEK
Ekströn, Yngve, serveringsvagn, teak och laminat, "Thea", _17965a_8da170fb54c7a25_lg.jpeg
Ekströn, Yngve, serveringsvagn, teak och laminat, "Thea",
Slutpris800 SEK
Utropspris900  - 1 000 SEK
Andersen, Hans C, soffbord/sideboard, massiv teak, 1950-60-tal, _17964a_8da170f9abd19a1_lg.jpeg
Andersen, Hans C, soffbord/sideboard, massiv teak, 1950-60-tal,
Slutpris1 200 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu, _17966a_8da170fcb554159_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Wedel, Helene, gouache, komposition, _18000a_lg.jpeg
Wedel, Helene, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Utropspris1 700  - 1 800 SEK
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste_18001a_lg.jpeg
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste
Slutpris500 SEK
Utropspris500  - 600 SEK
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg, _18002a_lg.jpeg
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "I höstlandskapet", _18003a_8da1719d2bb3605_lg.jpeg
Skoglund, Gustaf, olja, "I höstlandskapet",
Slutpris3 600 SEK
Utropspris1 100  - 1 200 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Landskap intill havet", _18004a_8da171a042efad1_lg.jpeg
Skoglund, Gustaf, olja, "Landskap intill havet",
Slutpris1 600 SEK
Utropspris600  - 700 SEK
Brandes, Peter, färgetsning, komposition, _17602a_8da17b2037a9457_lg.jpeg
Brandes, Peter, färgetsning, komposition,
SlutprisInga bud
Utropspris500  - 600 SEK
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, nysilver, empirestil, 1900-tal, _18005a_8da17bac61df387_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Utropspris900  - 1 000 SEK
Höglund, Erik för Boda, skålar, 3 st, orange glasmassa, _18006a_8da17bada4de194_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, skålar, 3 st, orange glasmassa,
Slutpris500 SEK
Utropspris400  - 500 SEK