Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell", _18007a_8da17bae8d9a0bd_lg.jpeg
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti fiskerullar, bl.a ABU, Penn Reels och Roddy_18008a_lg.jpeg
Parti fiskerullar, bl.a ABU, Penn Reels och Roddy
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvur, valnöt med intarsia, England, George III, sekelskiftet 1800, _18009a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti silvermynt, cirka 150 st, Riga, _18010a_lg.jpeg
Parti silvermynt, cirka 150 st, Riga,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Leksak, litograferad plåt, Wilhelm Krauss, 1920-tal, karusell, _18011a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda", _18012a_lg.jpeg
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort, _18013a_8da17baf9923911_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Georg Jensen "Daisy", _18015a_8da17bb17cde92d_lg.jpeg
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Georg Jensen "Daisy",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy", _18016a_8da17bb23b980c1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne), _18017a_lg.jpeg
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,_18018a_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Tantalus, nysilver med dubbla glasflaskor, _18019a_lg.jpeg
Tantalus, nysilver med dubbla glasflaskor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900, _18020a_lg.jpeg
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7", _18021a_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Myntsvärd, brons och buxbom med sidentrådar, Kina, _18022a_8da17c26590db43_lg.jpeg
Myntsvärd, brons och buxbom med sidentrådar, Kina,
Slutpris5 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Collier med hänge, turkos och förgyllt silver, Kina, 18-1900-tal, _18023a_8da17c272716ffc_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga, _18024a_8da17c286a1ae57_lg.jpeg
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition, _18025a_lg.jpeg
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen", _18026a_8da17bafcd6be6f_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll, _18028a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd", _18027a_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Aarre & Krogh, Randers, collier, sterlingsilver, _18029a_8da17c2991b28bf_lg.jpeg
Okänd designer för Aarre & Krogh, Randers, collier, sterlingsilver,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Myntalbum med mynt, 2 st, hela världen, _18030a_8da17c84ab46013_lg.jpeg
Myntalbum med mynt, 2 st, hela världen,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Silvermynt, 1/5 Specie Daler Christian VII Norge 1801, _18031a_8da17c85adaefdb_lg.jpeg
Silvermynt, 1/5 Specie Daler Christian VII Norge 1801,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Myntalbum med mynt, hela världen, delvis silver. _18032a_8da17c86cbcdc34_lg.jpeg
Myntalbum med mynt, hela världen, delvis silver.
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti theskedar, silver, total vikt 195 gram, _18033a_lg.jpeg
Parti theskedar, silver, total vikt 195 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal, _18034a_lg.jpeg
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer (Kai Kristiansen?), 1950-60-tal, bokstöd, 16 st, teak och lackerad metall, _18035a_8da17cf60b85293_lg.jpeg
Okänd designer (Kai Kristiansen?), 1950-60-tal, bokstöd, 16 st, teak och lackerad metall,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti äldre stereoskopbilder, _18036a_8da17cf6e09928d_lg.jpeg
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort, _18037a_8da17cf7bccf680_lg.jpeg
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ikonen, Hannu för Valo Koru, Finland, 1900-talets 2 hälft, hängsmycke, patinerad brons, renlav, _18039a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, _18038a_lg.jpeg
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Andersen, Johannes för Uldum, armstol, palisander, _18040a_8da17cf9091ad4b_lg.jpeg
Andersen, Johannes för Uldum, armstol, palisander,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Dragspel i låda, Frontalini, Castalfidardo, _18014a_8da17bb080e9de7_lg.jpeg
Dragspel i låda, Frontalini, Castalfidardo,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva, _18041a_8da17cf9d79a068_lg.jpeg
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gräddkanna, svart lergods, så kallat basalt-ware, England, 1800-talets 1 hälft, _18042a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal, _18043a_lg.jpeg
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Thelander, Pär Gunnar (PG), färgetsning, "Elementära former II", _18044a_lg.jpeg
Thelander, Pär Gunnar (PG), färgetsning, "Elementära former II",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wikkelsø, Illum för Niels Eilersen, tillskriven, armstol, svartlackerad ek med grön textilklädsel, _18045a_8da17da0f42c31e_lg.jpeg
Wikkelsø, Illum för Niels Eilersen, tillskriven, armstol, svartlackerad ek med grön textilklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor, _18046a_8da17da1adefbc5_lg.jpeg
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Medaljsamling, 24 st, 925/1000 silver, Sveriges regenter, total vikt 648 gr, _18047a_8da17dbb90b2909_lg.jpeg
Medaljsamling, 24 st, 925/1000 silver, Sveriges regenter, total vikt 648 gr,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hörnskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, _18048a_lg.jpeg
Hörnskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Silvermynt, 1 Thaler, Gustav II Adolf Augsburg 1632, _18049a_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Thaler, Gustav II Adolf Augsburg 1632,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början, _18050a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen, _18051a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627, _18052a_lg.jpeg
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal, _18053a_lg.jpeg
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, antik Lezgi, Dagestan, _18054a_8da17d990336416_lg.jpeg
Matta, antik Lezgi, Dagestan,
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK