Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Ytterfoder, 1 par, flintgods, Gefle, 1910-20-tal, _18297a_8da1e1ee853758f_lg.jpeg
Ytterfoder, 1 par, flintgods, Gefle, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skål gjutet glas, _18298a_8da1e1efd26e4ea_lg.jpeg
Santalahti, Pertti för Humppilan Laasi OY, skål gjutet glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Supkopp, silver, Ryssland, 1700-talets mitt, tumlarformad med profilerad hänkel, _18299a_8da1e1f11572734_lg.jpeg
Supkopp, silver, Ryssland, 1700-talets mitt, tumlarformad med profilerad hänkel,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Luktdosa, silver, så kallad Blekingedosa, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oktogonal form, _18300a_8da1e1f252c8ebf_lg.jpeg
Luktdosa, silver, så kallad Blekingedosa, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oktogonal form,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Luktdosa, silver, 1800-talets början, balusterformad med förgyllt krön, _18301a_8da1e1f377b93e8_lg.jpeg
Luktdosa, silver, 1800-talets början, balusterformad med förgyllt krön,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Luktdosa, silver, 1800-talets 1 hälft, slät, cylindrisk, _18302a_8da1e1f48b9ae85_lg.jpeg
Luktdosa, silver, 1800-talets 1 hälft, slät, cylindrisk,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Miniatyr/dockkaffekanna, silver, 1800-talets 2 hälft, _18303a_8da1e1f5826c6b1_lg.jpeg
Miniatyr/dockkaffekanna, silver, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), _18304a_8da1e1f68278264_lg.jpeg
Fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820),
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,_18305a_lg.jpeg
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Horup, Knud, olja, kvinna vid hav, _18306a_lg.jpeg
Horup, Knud, olja, kvinna vid hav,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Barometer, skuret, förgyllt och bronserat trä, Frankrike, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, _18307a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Fåtölj, djuphäftat, brunt läder, 1910-20-tal, _18308a_8da1e20f7b08fc9_lg.jpeg
Fåtölj, djuphäftat, brunt läder, 1910-20-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Renqvist, Torsten, färglito, komposition, _18309a_8da23a74f53e80e_lg.jpeg
Renqvist, Torsten, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Renqvist, Torsten, färglito, komposition, _18310a_8da239f6011ee46_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Renqvist, Torsten, färglito, komposition, _18311a_8da239f74c04ace_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, _18312a_lg.jpeg
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft, _18313a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"_18322a_8da212be0c7626b_lg.jpeg
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Volther, Poul M för Gemla, Diö, serveringsvagn, teak och bok med uppfällbar melaminskiva, "Jean", _18323a_8da212bffc5bd96_lg.jpeg
Volther, Poul M för Gemla, Diö, serveringsvagn, teak och bok med uppfällbar melaminskiva, "Jean",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-tal, sybord, teak och bonat trä, _18324a_8da212c124eea36_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, sybord, teak och bonat trä,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sybord, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _18325a_8da212c3394822b_lg.jpeg
Sybord, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar, _18326a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bang, Jette, 1800-talets mitt, olja,  berglandskap, _18329a_lg.jpeg
Bang, Jette, 1800-talets mitt, olja, berglandskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Boêthius, Lars, olja, landskap, _18328a_lg.jpeg
Boêthius, Lars, olja, landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster, _18330a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nyborg, Peter, färglito, komposition, _18327a_lg.jpeg
Nyborg, Peter, färglito, komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Friberg, Roj, färglito, "Ägget", _18314a_8da21253705bc23_lg.jpeg
Friberg, Roj, färglito, "Ägget",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Andersson, Olof, olja, Halmstad slott_18315a_8da212547a6f6c2_lg.jpeg
Andersson, Olof, olja, Halmstad slott
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor, _18316a_8da212560cef3bd_lg.jpeg
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för svenska EVB, bordslampa, gulmetall_18317a_8da21257266d9a5_lg.jpeg
Okänd designer för svenska EVB, bordslampa, gulmetall
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Persson, Bror Edvin, olja, skogslandskap med sjö_18318a_8da212581592e73_lg.jpeg
Persson, Bror Edvin, olja, skogslandskap med sjö
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,_18331a_lg.jpeg
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Löfström, Katarina & Turkot, Mikaela för Glasverk, Varberg, skål, grön glasmassa på orange fotklack, _18332a_lg.jpeg
Löfström, Katarina & Turkot, Mikaela för Glasverk, Varberg, skål, grön glasmassa på orange fotklack,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil, _18333a_lg.jpeg
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi, _18334a_8da2129a1c7622f_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordslampa, skuret, förgyllt och svärtat trä_18319a_8da2125934b662f_lg.jpeg
Bordslampa, skuret, förgyllt och svärtat trä
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, 2 lådor, alm och ljus björk, rokokostil, 1900-talets mitt, _18320a_8da212a52b00af0_lg.jpeg
Byrå, 2 lådor, alm och ljus björk, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Byrå, 2 lådor, mahogny och bonad bok, rokokostil, 1900-talets mitt, _18321a_8da2125af84939e_lg.jpeg
Byrå, 2 lådor, mahogny och bonad bok, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, antik Isphahan (?), _18335a_8da212db6fde147_lg.jpeg
Matta, antik Isphahan (?),
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Matta, antik Ghom (?), _18336a_8da212dc2f08ecf_lg.jpeg
Matta, antik Ghom (?),
Slutpris7 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal, _18337a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, "Over de höje fjelde", _18338a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, "Over de höje fjelde",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900, _18339a_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hartnack, Valdemar, tillskriven, olja, Landskap med hus, _18341a_lg.jpeg
Hartnack, Valdemar, tillskriven, olja, Landskap med hus,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nielsen, Knud Reinholdt, olja, skogsväg, _18340a_lg.jpeg
Nielsen, Knud Reinholdt, olja, skogsväg,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Leslie, Charles Robert, kopia efter, olja, "Sancho Panza in the Apartment of the Duchess", _18342a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Sonne, Per, olja, Marinestasjon København, _18343a_lg.jpeg
Sonne, Per, olja, Marinestasjon København,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd norsk (?) designer, fåtöljer, 3 st, bonat trä och canvas, 1960-70-tal, _18344a_8da2130e799f86a_lg.jpeg
Okänd norsk (?) designer, fåtöljer, 3 st, bonat trä och canvas, 1960-70-tal,
Slutpris2 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK