Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Broderi, siden, Kina Qing/republik, 1900-talets början, _18474a_lg.jpeg
Broderi, siden, Kina Qing/republik, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Montelin, Eugen för Reijmyre, vas, klarglas, "Gammelbjörk", _18475a_lg.jpeg
Montelin, Eugen för Reijmyre, vas, klarglas, "Gammelbjörk",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Assietter, 1 par, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft, _18476a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Indien (?), _18477a_lg.jpeg
Matta, old Indien (?),
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr, _18478a_lg.jpeg
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, vas/skulptur, glaserat stengods, _18479a_8da22baaa8ad602_lg.jpeg
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, vas/skulptur, glaserat stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Livijn, Agneta, skål, glaserat stengods, _18471a_8da22b970a36ef1_lg.jpeg
Livijn, Agneta, skål, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stumpastakar, två st, smide och trä, "Koberstastakar", _18470a_8da22b95ef8d446_lg.jpeg
Stumpastakar, två st, smide och trä, "Koberstastakar",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, reklamfat, 1 par, chamotterat och glaserat stengods, _18445a_8da22aebf99af95_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, reklamfat, 1 par, chamotterat och glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat, glas, "Coquille", _18446a_8da22aeef89216d_lg.jpeg
Kedelv, Poul för Flygsfors, skålfat, glas, "Coquille",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille", _18447a_8da22af0fe3a3c5_lg.jpeg
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Coquille",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, skål, glas, _18444a_8da22ae8d365ad7_lg.jpeg
Okänd konstnär, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, två st, gjutet glas, _18448a_8da22af63afc332_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, två st, gjutet glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wahlbeck, Peter, färglito, "Krokodilen i ankdammen", _18467a_8da22b8fd1966bb_lg.jpeg
Wahlbeck, Peter, färglito, "Krokodilen i ankdammen",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ström, Raul, olja, "Ur kaos skapas ordning", _18468a_8da22b94321d6c4_lg.jpeg
Ström, Raul, olja, "Ur kaos skapas ordning",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Andersson, John, egen verkstad Höganäs, vas, saltglaserat stengods, _18458a_8da22b20092a79f_lg.jpeg
Andersson, John, egen verkstad Höganäs, vas, saltglaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 2 st, glaserad keramik, afrikanska kvinnor, _18463a_8da22b2c39bf3cd_lg.jpeg
Figuriner, 2 st, glaserad keramik, afrikanska kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Plunta, glas med (senare) silvermontage, möjligen Limmared, 17-1800-tal, _18455a_8da22b13f894d1f_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Figuriner/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, antagligen Staffordshire, _18459b_8da22b226b6db21_lg.jpeg
Figuriner/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, antagligen Staffordshire,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Krus, majolika, så kallad Toby-jug, Sarreguimines, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _18456a_8da22b17418b300_lg.jpeg
Krus, majolika, så kallad Toby-jug, Sarreguimines, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'. _18480a_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _18482a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, glasservisdelar, 19 delar, "Merlot", _18481a_lg.jpeg
Lagerbielke, Erika för Orrefors, glasservisdelar, 19 delar, "Merlot",
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
2 delar tenn; 1 tallrik Burford & Green, Poultry Street London 1700-talets mitt, _18483a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bokhylla, rödlackerad trä- och spånskiva, Ikea  "Lack"_18484a_lg.jpeg
Bokhylla, rödlackerad trä- och spånskiva, Ikea "Lack"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Filterhållare, 7 st, porslin, Melitta, _18485a_lg.jpeg
Filterhållare, 7 st, porslin, Melitta,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armstolar, ett par, svartlackerat böjträ, SL, Italien, 1900-talets 1 hälft, _18389a_8da2217881a7854_lg.jpeg
Armstolar, ett par, svartlackerat böjträ, SL, Italien, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Soffbord med undre tidskriftshylla, mahogny, 1950-tal, _18382a_8da21e81995e4bf_lg.jpeg
Soffbord med undre tidskriftshylla, mahogny, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kaviarskålar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, "Flora Danica", _18486a_8da22c968da11cf_lg.jpeg
Kaviarskålar, 5 st, porslin, Royal Copenhagen, "Flora Danica",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft, _18487a_8da22c957b37284_lg.jpeg
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kolonnkratrar, 1 par, svartlackerat lergods, antagligen Lauritz Hjorth, Bornholm,_18488a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sidebord, rödlackerad trä- och spånskiva, IKEA "Lack", _18489a_lg.jpeg
Sidebord, rödlackerad trä- och spånskiva, IKEA "Lack",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor, _18490a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Okänd designer, soffbord, bok med glasskiva, _18491a_lg.jpeg
Okänd designer, soffbord, bok med glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons, _18492a_lg.jpeg
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, fotpall, bonat trä med brun läderklädsel, _18443a_8da22ae42e9096b_lg.jpeg
Okänd dansk designer, fotpall, bonat trä med brun läderklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Griegst, Erje för Royal Copenhagen, skålar, 2 st, porslin, Triton (Konkylie), _18493a_8da22cc10fd9be1_lg.jpeg
Griegst, Erje för Royal Copenhagen, skålar, 2 st, porslin, Triton (Konkylie),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Cykel, Husqvarna, 28", 1900-talets början, belysning ASEA_18494a_8da22c9210d7f6b_lg.jpeg
Cykel, Husqvarna, 28", 1900-talets början, belysning ASEA
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Urna/hänkelvas, porslin, Royal Copenhagen, Juliane Marie, _18495a_8da22e573a6d01b_lg.jpeg
Urna/hänkelvas, porslin, Royal Copenhagen, Juliane Marie,
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, glas, "Corona", _18496a_8da22e58514bdc5_lg.jpeg
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, glas, "Corona",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, soffbord, betong (!) på underrede i ek, _18497a_lg.jpeg
Okänd designer, soffbord, betong (!) på underrede i ek,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gung/rullhäst, bemålat trä och metall, Brio, _18498a_lg.jpeg
Gung/rullhäst, bemålat trä och metall, Brio,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Strid, Hardy, färglitografier, 4 st, _18499a_lg.jpeg
Strid, Hardy, färglitografier, 4 st,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti märken, pins, knappar mm, _18500a_lg.jpeg
Parti märken, pins, knappar mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, modern tillverkning, _18501a_lg.jpeg
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _18502a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Länsfåtölj, skuren ek med broderad klädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft, _18380a_8da21e804869a81_lg.jpeg
Länsfåtölj, skuren ek med broderad klädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, golvlampa, stål och gjutjärn, 1910-20-tal, _18384a_8da21de5a390214_lg.jpeg
Okänd designer, golvlampa, stål och gjutjärn, 1910-20-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK