Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla, _18248a_8da1d5bda133b67_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, möjligen Murano, vas, glas, _18250a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Murano, vas, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Hamadan, _18252a_lg.jpeg
Matta, semiantik Hamadan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lensdorf, Andreas, olja, "Naturdikt", _18251a_lg.jpeg
Lensdorf, Andreas, olja, "Naturdikt",
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd", _18253a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd",
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ander, Gunnar för Lindshammar, vas, vitopak glasmassa, _18254a_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Lindshammar, vas, vitopak glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Rainbow", _18255a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Rainbow",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj, _18256a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn, _18257a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Konsolur, bronserat och förgyllt trä och metall, Zenith Le Locle, _18249a_8da1d5dbe1ffb55_lg.jpeg
Konsolur, bronserat och förgyllt trä och metall, Zenith Le Locle,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, överingenjör Adolf Ahlsell och hh née Lindström, _18258a_8da1d5f84226cf3_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, överingenjör Adolf Ahlsell och hh née Lindström,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor, _18260a_8da1e0558976cab_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Byrå, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft, _18261a_8da1e056162df24_lg.jpeg
Byrå, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,_18262a_lg.jpeg
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", _18263a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,_18264a_lg.jpeg
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", _18266a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne", _18265a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mörner, Stellan, färglito, "Speglingar", _18267a_lg.jpeg
Mörner, Stellan, färglito, "Speglingar",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia", _18268a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Byrå, mahogny med grå kalkstensskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft, _18269a_8da1e052c45047d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing, _18270a_8da1e0537e93ca4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jordglob med invändig belysning, _18271a_8da1e0515855b91_lg.jpeg
Jordglob med invändig belysning,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spelbord, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _18272a_8da1e0432ce1b0d_lg.jpeg
Spelbord, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967_18273a_lg.jpeg
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft, _18274a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs), _18275a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök", _18276a_lg.jpeg
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, _18277a_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,_18278a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas, _18279a_8da1e0d84a4ed84_lg.jpeg
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Salutkanon, svärtat gjutjärn, Hellefors Bruk, 1900-talets 2 hälft, _18280a_8da1e0d98c2a26d_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal, _18281a_8da1e0e1b60f93a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum", _18282a_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum", _18283a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Eldh, Hjalmar, olja, stående akt, _18284a_8da1e0b6dc88b0e_lg.jpeg
Eldh, Hjalmar, olja, stående akt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget, _18285a_lg.jpeg
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Topp-Pedersen, Holger, olja, strandparti, _18286a_8da1e0bc0106ca0_lg.jpeg
Topp-Pedersen, Holger, olja, strandparti,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Saabye, Svend, färglito, "Tryk 2", _18287a_8da1e0be3d8cd5d_lg.jpeg
Saabye, Svend, färglito, "Tryk 2",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken, _18288a_8da1e0ddcea475c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Alberius, Olle för Rörstrand, kaffeservis, porslin, "Forma", design 1971, _18289a_8da1e0df4042e43_lg.jpeg
Alberius, Olle för Rörstrand, kaffeservis, porslin, "Forma", design 1971,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Blomqvist, Kai för Kumela, Riihimäki, vas, delvis violett glasmassa, "Lähde" (källa), _18290a_8da1e0e08ba1c2e_lg.jpeg
Blomqvist, Kai för Kumela, Riihimäki, vas, delvis violett glasmassa, "Lähde" (källa),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,_18291a_lg.jpeg
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Friis, Achton, olja, landskap vid å, _18292a_lg.jpeg
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Gils, Harald, olja, flygande alfågel, _18293a_lg.jpeg
Gils, Harald, olja, flygande alfågel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Topp-Pedersen, Holger, olja, strandparti, _18294a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna, _18295a_lg.jpeg
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ridinger, Johann Elias, kopparstick, "Der Schweins Jagd", _18296a_lg.jpeg
Ridinger, Johann Elias, kopparstick, "Der Schweins Jagd",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK