Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat och förgyllt flintgods, _18152a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842, _18153a_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899, _18154a_lg.jpeg
Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Paupard, Marion, olja, hus i landskap, _18155a_8da1bcbfab8ae54_lg.jpeg
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Qvarsebo, olja, pastos komposition, _18156a_8da1bcc0bc57425_lg.jpeg
Qvarsebo, olja, pastos komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Maruritzon, Bertil, akvatintcollage, komposition, _18157a_8da1bcbe5312b5e_lg.jpeg
Maruritzon, Bertil, akvatintcollage, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gavardie, Jean de, gouache, komposition, _18158a_8da1bcc2a7bae90_lg.jpeg
Gavardie, Jean de, gouache, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Pettersson, Lasse & Notman, Lennart för Swedese, fåtöljer, 1 par samt fotpall, bok med canvasklädsel, "Kornett", _18159a_8da1c790d6de426_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hörnskåp, ek, barock, sekelskiftet 1700, dekor av balusterformade halvkolonner och blinderingar, _18160a_8da1c7982aa0a8d_lg.jpeg
Hörnskåp, ek, barock, sekelskiftet 1700, dekor av balusterformade halvkolonner och blinderingar,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armstolar, 1 par, bonad björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft, _18161a_8da1c7993a6f61c_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, bonad björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaminur, förgylld brons och sköldpaddsimitation i André Charles Boulles manér, Tyskland, Louis XV-stil, 1800-talets mitt, _18162a_8da1c7ade55a2f3_lg.jpeg
Kaminur, förgylld brons och sköldpaddsimitation i André Charles Boulles manér, Tyskland, Louis XV-stil, 1800-talets mitt,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början, _18163a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut, _18164a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,_18165a_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Oljelampa, mässing, 1700-tal, _18166a_lg.jpeg
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Barometer, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900, _18167a_8da1c7c248d593c_lg.jpeg
Barometer, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bordsfotogenlampa, mässing, metall och majolika, _18168a_8da1c7c60b51139_lg.jpeg
Bordsfotogenlampa, mässing, metall och majolika,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Johansson, Nils, olja, kustparti, _18169a_8da1c8b0dba2e94_lg.jpeg
Johansson, Nils, olja, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900, _18170a_lg.jpeg
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
3 delar grafik; C O Hultén, Knut Grane samt Bertil Lundberg, _18171a_8da1c8a05829e91_lg.jpeg
3 delar grafik; C O Hultén, Knut Grane samt Bertil Lundberg,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fullman, Sylvia, akvatint, "Ägget I", _18172a_8da1c8a193b8e1e_lg.jpeg
Fullman, Sylvia, akvatint, "Ägget I",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), färglito, Femme et oiseaux, _18173a_8da1c8a35cb7770_lg.jpeg
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), färglito, Femme et oiseaux,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Olson, Axel, etsning, En fågel i handen, _18174a_8da1c8b148a544a_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, En fågel i handen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Bogsund" (Ulricehamn), _18175a_8da1c8c2934b2f2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"_18177a_lg.jpeg
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot. _18176a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Forssell, Christian Didrik efter Gérard, Francois, kopparstick, Karl XIV Johan, _18178a_8da1c8c6db8616e_lg.jpeg
Forssell, Christian Didrik efter Gérard, Francois, kopparstick, Karl XIV Johan,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Wiinblad, Björn, egen verkstad, kolossalfontän, fajans, dekor av stående kvinna, _18179a_lg.jpeg
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Jonson, Alvar, olja, komposition, _18180a_8da1c90200d3a5c_lg.jpeg
Jonson, Alvar, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, Sprucket krus, _18181a_8da1c9034a03fc3_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, Sprucket krus,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas, _18182a_8da1c904502e7eb_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Svipdag, Elin, olja, "Vid havet", _18183a_8da1c9057da4477_lg.jpeg
Svipdag, Elin, olja, "Vid havet",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut, _18184a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland, _18186a_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,_18185a_8da1c8ec5ebddaf_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Kungsbacka", _18187a_8da1c8eec9203b4_lg.jpeg
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Kungsbacka",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram_18188a_lg.jpeg
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Grane, Knut, linoleumsnitt, 3 st, kompositioner, _18189a_8da1c9418f22739_lg.jpeg
Grane, Knut, linoleumsnitt, 3 st, kompositioner,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nordenborg, Bengt, färglito, figurkomposition, _18190a_8da1c94297f9603_lg.jpeg
Nordenborg, Bengt, färglito, figurkomposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole", _18191a_lg.jpeg
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bertil & Ullrica Hydman-Vallien, vas/flaska, glas, _18192a_lg.jpeg
Bertil & Ullrica Hydman-Vallien, vas/flaska, glas,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980_18193a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer, _18194a_8da1d3bd6546bab_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Armstol, skuret och lackerat trä, transition senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, _18195a_8da1d3be245be88_lg.jpeg
Armstol, skuret och lackerat trä, transition senbarock-rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68, _18196a_8da1d3bec36519b_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färgetsning, Nycklar, _18197a_8da1d3bf8641487_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, Nycklar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old/semiantik Pakistan, _18199a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Pakistan,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss, _18198a_lg.jpeg
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK