Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Reseschatull, läder med 3 glasflaskor, 1900-talets 1 hälft, _18103a_lg.jpeg
Reseschatull, läder med 3 glasflaskor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jonsson, Björn, litografi, stadsmiljö_18105a_lg.jpeg
Jonsson, Björn, litografi, stadsmiljö
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk, _18106a_lg.jpeg
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti silver, bestick mm, total silvervikt cirka 500 gram, _18107a_8da1968fdeed398_lg.jpeg
Parti silver, bestick mm, total silvervikt cirka 500 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ring, 18 karat rödguld med hematit, vikt 7,4 gram, _18108a_8da196912b6e5ed_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med hematit, vikt 7,4 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Kaasinen, Taisto för Uppsala Ekeby, askfat, glaserat lergods, "Pomona", _18109a_8da196cbc40dcce_lg.jpeg
Kaasinen, Taisto för Uppsala Ekeby, askfat, glaserat lergods, "Pomona",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen, _18110a_8da1d4bca7b8070_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft, _18111a_8da196cfa95ff88_lg.jpeg
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindell, Lage, litografi, komposition_18112a_lg.jpeg
Lindell, Lage, litografi, komposition
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar, _18113a_lg.jpeg
Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ytterkruka, porslin,  "Waldemarsudde",_18114a_lg.jpeg
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Eberhardson, Ebbe,  akvarell, Herde_18115a_lg.jpeg
Eberhardson, Ebbe, akvarell, Herde
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, _18116a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sockerskål, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, vikt 170 gram, _18117a_8da196e341dd2f9_lg.jpeg
Sockerskål, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, vikt 170 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Assietter, 2 st samt skål, silver, total vikt 285 gram, _18118a_8da196e469c38a7_lg.jpeg
Assietter, 2 st samt skål, silver, total vikt 285 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, "Katt", _18119a_8da1bbfae04f62a_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, olja, "Katt",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja,  "VIsionärt landskap med sländor", _18120a_8da1bbfbd12088d_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, olja, "VIsionärt landskap med sländor",
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början, _18121a_8da1bbfccf92c52_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel, _18122a_lg.jpeg
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning, _18123a_lg.jpeg
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva, _18124a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Kirman, _18125a_lg.jpeg
Matta, old Kirman,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal, _18126a_8da1bbfe2417a38_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hallberg, Lars, akryl, "Höstflykt", _18127a_8da1bbff4ebcd73_lg.jpeg
Hallberg, Lars, akryl, "Höstflykt",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _18128a_8da1bc019a5f6c2_lg.jpeg
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern, _18129a_8da1bc02c19e910_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mörner, Stellan, olja, "Barockportalen", _18130a_lg.jpeg
Mörner, Stellan, olja, "Barockportalen",
SlutprisInga bud
Värdering14 000 - 15 000 SEK
Frieberg, Ryno, olja, blomsterstilleben, _18131a_lg.jpeg
Frieberg, Ryno, olja, blomsterstilleben,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Raatikainen, Mikael, olja, så kallad gåramålning, _18132a_lg.jpeg
Raatikainen, Mikael, olja, så kallad gåramålning,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram, _18133a_lg.jpeg
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali, _18134a_lg.jpeg
Thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas,  6 st, ljusblå glasmassa, Kartio, i originalförpackning, _18135a_8da1bc4ccc86532_lg.jpeg
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas, 6 st, ljusblå glasmassa, Kartio, i originalförpackning,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Börjesson, Ansgarius, olja, Hanhals kyrka, Kungsbacka, _18136a_8da1bc4dbfec0cb_lg.jpeg
Börjesson, Ansgarius, olja, Hanhals kyrka, Kungsbacka,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, blomsterstilleben, _18137a_8da1bc4ebf29508_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skål samt vinkopp, porslin, Kina, 1800-tal, _18138a_8da1bc4fdff3c78_lg.jpeg
Skål samt vinkopp, porslin, Kina, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel, _18139a_lg.jpeg
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900, _18140a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Piphuvud, skuret sjöskum, 1800-talets mitt, i form av manshuvud med pälsmössa, _18141a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor, _18142a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffekoppar, 2 st samt underfat 2 st, porslin, Meissen, 1700-tal, koppar samt 1 underfat Marcolinis period (1774-1814), _18143a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft, _18144a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal, _18145a_8da1bc7de8dc75b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Hallberg, Lars, olja, "Tidig vår", _18146a_8da1bcbcab2e3cd_lg.jpeg
Hallberg, Lars, olja, "Tidig vår",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft, _18147a_8da1bc7f1eedba4_lg.jpeg
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud, _18148a_8da1bc805e21662_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', _18149a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor, _18150a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Törnström, Ida, pastell, "Stugor vid Varfsmuren", Karlskrona, _18151a_lg.jpeg
Törnström, Ida, pastell, "Stugor vid Varfsmuren", Karlskrona,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK