Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace, _18200a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Hamadan (?) galleri, _18201a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan (?) galleri,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache, _18202a_lg.jpeg
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition, _18203a_8da1d3ba2b0a6d0_lg.jpeg
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition, _18204a_8da1d3bb12ee9d5_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Earlom, Richard efter Cipriani, Giovanni Battista, akvatinter och linjeetsningar, 1 par, Myriams brunn respektive Marie Bebådelse, _18206a_8da1d425a389983_lg.jpeg
Earlom, Richard efter Cipriani, Giovanni Battista, akvatinter och linjeetsningar, 1 par, Myriams brunn respektive Marie Bebådelse,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick 1 par, ur "Varie Vedute di Roma Antica, e Moderna", Rom omkring 1748, _18207a_8da1d4263ae816c_lg.jpeg
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick 1 par, ur "Varie Vedute di Roma Antica, e Moderna", Rom omkring 1748,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stålhane, Carl Harry för Designhuset, matservisdelar, glaserat stengods, 1970-tal, _18208a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition, _18209a_lg.jpeg
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr", _18210a_lg.jpeg
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stæhr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, celadonglaserat stengods, _18211a_lg.jpeg
Stæhr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, celadonglaserat stengods,
Slutpris8 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Onsberg, Ulf, färglito, parkbänk, _18212a_lg.jpeg
Onsberg, Ulf, färglito, parkbänk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dobrowsky, Josef, akvarell, blomsterstilleben, _18213a_8da1d427253a006_lg.jpeg
Dobrowsky, Josef, akvarell, blomsterstilleben,
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Warren, Joseph, olja, pojke med hundvalpar, _18214a_8da1d427c92afb5_lg.jpeg
Warren, Joseph, olja, pojke med hundvalpar,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900, _18215a_8da1d428a09efb8_lg.jpeg
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900, _18216a_8da1d4292bb3c7a_lg.jpeg
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, så kallad Heiberglampe, _18217a_8da1d429b39d91d_lg.jpeg
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, så kallad Heiberglampe,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mortel med pistill, barock, 16-1700-tal, _18218a_8da1d42a34e85ba_lg.jpeg
Mortel med pistill, barock, 16-1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal, _18219a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo, _18220a_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, taklampa, grönt glas och mässing, _18221a_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, grönt glas och mässing,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Höglund, Erik för Boda, parti koboltglas, 6 delar, _18222a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, parti koboltglas, 6 delar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm, _18223a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing, _18224a_lg.jpeg
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Myntalbum med äldre mynt och sedlar, Ryssland, Estland, Tyskland mm, _18225a_8da1d424679d830_lg.jpeg
Myntalbum med äldre mynt och sedlar, Ryssland, Estland, Tyskland mm,
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd dansk konstnär, akvatint och linjeetsning, bro i Christianshavn, Köpenhamn, _18205a_8da1d446efc3fa0_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, akvatint och linjeetsning, bro i Christianshavn, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Fragment mot natthimmel", _18226a_8da1d5455d21916_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Fragment mot natthimmel",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Stenbrottet", _18227a_8da1d545f9286ee_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Stenbrottet",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Börjesson, Rolf, olja, konkret komposition "Blå", _18228a_8da1d5468db7ff3_lg.jpeg
Börjesson, Rolf, olja, konkret komposition "Blå",
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kopparmynt, 1 Öre Silvermynt, Karl XI 1673, _18229a_lg.jpeg
Kopparmynt, 1 Öre Silvermynt, Karl XI 1673,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kopparmynt, 1 Öre, Kristina 1652, _18230a_lg.jpeg
Kopparmynt, 1 Öre, Kristina 1652,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Silvermynt, 4 Öre Sölfwer Mynt, Karl XII 1716_18231a_lg.jpeg
Silvermynt, 4 Öre Sölfwer Mynt, Karl XII 1716
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti silvermynt, hela världen, 16-1800-tal, _18232a_lg.jpeg
Parti silvermynt, hela världen, 16-1800-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, muggar, 9 st, glas, _18233a_lg.jpeg
Okänd designer, muggar, 9 st, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kärrstrand, Stig A, olja, komposition, _18234a_8da1d547987821f_lg.jpeg
Kärrstrand, Stig A, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition, _18235a_8da1d5be3fc1db1_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd keramiker, 1950-60-tal, vas, glaserat lergods, _18236a_8da1d549eaa764f_lg.jpeg
Okänd keramiker, 1950-60-tal, vas, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skald, Sven, pastell, "Morgondis", _18237a_8da1d55266f7b4f_lg.jpeg
Skald, Sven, pastell, "Morgondis",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hansson, Brita, olja, afrikanska kvinnor på strand, _18238a_8da1d55a4ee5227_lg.jpeg
Hansson, Brita, olja, afrikanska kvinnor på strand,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _18239a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _18240a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vas, glaserat lergods, Persien (?) 1800-tal, _18241a_lg.jpeg
Vas, glaserat lergods, Persien (?) 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk, _18242a_lg.jpeg
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen, _18243a_lg.jpeg
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Eringstam, Rune, olja, "Grustag, Mollaryd", _18244a_8da1d56a278672f_lg.jpeg
Eringstam, Rune, olja, "Grustag, Mollaryd",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Grundtvig, Ernst, olja, kubistisk hamnscen, _18245a_8da1d570140ee5d_lg.jpeg
Grundtvig, Ernst, olja, kubistisk hamnscen,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
F A Porsche design för Italiana Luce, bordslampa, plast, "Jazz", _18246a_8da1d5bf0111574_lg.jpeg
F A Porsche design för Italiana Luce, bordslampa, plast, "Jazz",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd italiensk (?) designer, vas, glas, polykrom underglasyrdekor, _18247a_8da1d5bfaaa867d_lg.jpeg
Okänd italiensk (?) designer, vas, glas, polykrom underglasyrdekor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK