Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Okänd designer, rullbord, bok med dubbla vita laminatskivor, _18385a_8da21dd0c4e2020_lg.jpeg
Okänd designer, rullbord, bok med dubbla vita laminatskivor,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fåtölj, 1900-talets 1 hälft, _18386a_8da21dd34a1a046_lg.jpeg
Fåtölj, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd norsk (?) designer, fåtölj med fotpall, bonat trö med lös, brun läderklädsel, _18387a_8da21f5e0c9845e_lg.jpeg
Okänd norsk (?) designer, fåtölj med fotpall, bonat trö med lös, brun läderklädsel,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 4 st, ek, 1900-tal, _18388a_8da22177a3f32cc_lg.jpeg
Stolar, 4 st, ek, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Cafébord, trä med aluminiumfot, modern tillverkning, _18390a_8da221794618b58_lg.jpeg
Cafébord, trä med aluminiumfot, modern tillverkning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ytterfoder, flintgods, Promoto Keramik (Malmö Porslinsmåleri), _18450a_8da22afdec92f9a_lg.jpeg
Ytterfoder, flintgods, Promoto Keramik (Malmö Porslinsmåleri),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, keramik, 1900-talets slut, sittande Cavalier King Charles spaniel, _18503a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skåp, skuren och bonad ek, renässansstil, 1800-talets slut, _18504a_lg.jpeg
Skåp, skuren och bonad ek, renässansstil, 1800-talets slut,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier, _18505a_lg.jpeg
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Bordsbestick, 18 delar, silver, Sachsisk modell, _18506a_8da22e5c509964a_lg.jpeg
Bordsbestick, 18 delar, silver, Sachsisk modell,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Serveringsbricka, nysilver, 1900-talets mitt, _18451a_8da22b0027e327e_lg.jpeg
Serveringsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti äldre vykort, _18452a_8da22b0239a5f44_lg.jpeg
Parti äldre vykort,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pump samt smörjspruta, mässing, 1900-talets 1 hälft, _18453a_8da22b07033db07_lg.jpeg
Pump samt smörjspruta, mässing, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti hattar, stärkkragar mm, _18454a_8da22b14fb69e28_lg.jpeg
Parti hattar, stärkkragar mm,
Slutpris1 200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Radio, Philips, 50-tal, _18457a_8da22b1c3f96751_lg.jpeg
Radio, Philips, 50-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skrin, bonad ek, 1800-talets 2 hälft, _18460a_8da22b24f47256e_lg.jpeg
Skrin, bonad ek, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vas, chamotterat och grönglaserat lergods, transition jugend/art-déco, omkring 1920, _18461a_8da22b26e7db028_lg.jpeg
Vas, chamotterat och grönglaserat lergods, transition jugend/art-déco, omkring 1920,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1950-tal, byst, svartlackerad gips och växtfiber, _18462a_8da22b2953beae7_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1950-tal, byst, svartlackerad gips och växtfiber,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti snusflaskor, glas, 14 st, Kina, modern tillverkning, _18507a_8da22db0cb883b0_lg.jpeg
Parti snusflaskor, glas, 14 st, Kina, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti porslin, så kallat äggskalsporslin, _18508a_8da22db32ef65e6_lg.jpeg
Parti porslin, så kallat äggskalsporslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, taklampa, glas och bakelit (?), _18509a_8da22d67d44ed92_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar, _18510a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Matsalsstolar, 12 st, skuren och bonad bok, Hepplewhitestil, _18511a_lg.jpeg
Matsalsstolar, 12 st, skuren och bonad bok, Hepplewhitestil,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fiol, Bruno Klemm, Markneukirchen, Tyskland, _18512a_lg.jpeg
Fiol, Bruno Klemm, Markneukirchen, Tyskland,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Rabami, Danmark, stapelstolar, 12 st, krom och röd plast, _18513a_lg.jpeg
Okänd designer för Rabami, Danmark, stapelstolar, 12 st, krom och röd plast,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Köksskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 9 lådor och 5 skåpsdörrar, _18514a_lg.jpeg
Köksskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 9 lådor och 5 skåpsdörrar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Väggskåp, ek, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _18515a_8da22d72e9f3136_lg.jpeg
Väggskåp, ek, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvur, mahogny, England, George IV, 1800-talets 1 hälft, _18516a_8da22d81c9b70a4_lg.jpeg
Golvur, mahogny, England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti bijouterier, ur mm, _18518a_8da22e33a732261_lg.jpeg
Parti bijouterier, ur mm,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen musselmalet, _18519a_8da22e3288d1635_lg.jpeg
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen musselmalet,
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matservis, 27 delar, porslin, B&G, Aarestrup, _18520a_8da22e744c4cbea_lg.jpeg
Matservis, 27 delar, porslin, B&G, Aarestrup,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Tidskriftshållare med hjul, mahogny,_18517a_8da22e30f940029_lg.jpeg
Tidskriftshållare med hjul, mahogny,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old persisk, _18521a_lg.jpeg
Matta, old persisk,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Lådspegel, delvis svärtad björk, biedermeier, 1800-talets mitt, _18522a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hansen, Emil, olja, klipparti från Bornholm, _18523a_lg.jpeg
Hansen, Emil, olja, klipparti från Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek, _18525a_lg.jpeg
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Mannerheim, Lillemor för Gefle, kaffekanna, svartglaserat lergods, "Mangania", _18524a_lg.jpeg
Mannerheim, Lillemor för Gefle, kaffekanna, svartglaserat lergods, "Mangania",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer 1950-tal, gungstol, vitlackerat trä, _18526a_8da22e77945ecf0_lg.jpeg
Okänd designer 1950-tal, gungstol, vitlackerat trä,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wärff, Göran för Pukeberg, glasservisdelar, "Rustica", design cirka 1960, _18527a_8da22e764e36267_lg.jpeg
Wärff, Göran för Pukeberg, glasservisdelar, "Rustica", design cirka 1960,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fisktallrikar, 6 st, flintgods, Johnson Brothers Seafare, _18528a_8da22e754aded47_lg.jpeg
Fisktallrikar, 6 st, flintgods, Johnson Brothers Seafare,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Réaumurtermometer i skyddsglas, Danmark, senempire, 1800-talets 1 hälft, palisander med intarsiadekor och brännförgyllda detaljer, _18529a_8da22e607ae5db0_lg.jpeg
Réaumurtermometer i skyddsglas, Danmark, senempire, 1800-talets 1 hälft, palisander med intarsiadekor och brännförgyllda detaljer,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spel, Fotbollspelet "Nick-i", 1900-talets mitt, _18530a_8da22eb0cbe6029_lg.jpeg
Spel, Fotbollspelet "Nick-i", 1900-talets mitt,
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin, _18531a_8da22eb3162b738_lg.jpeg
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst, _18532a_8da22f4177ecebf_lg.jpeg
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bålskål. porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1796-1820), _18533a_8da22ef9d6ddc64_lg.jpeg
Bålskål. porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1796-1820),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början, _18534a_8da22efb69b57bd_lg.jpeg
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Blunddocka, Schildkröt, 1910-20-tal, _18535a_8da22eb204a7ec4_lg.jpeg
Blunddocka, Schildkröt, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sockerlåda med -huggare och undre låda, valnöt, sekelskiftet 1900, _18536a_lg.jpeg
Sockerlåda med -huggare och undre låda, valnöt, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK