Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomster, _19637a_8da4f9f0493d666_lg.jpeg
155
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomster,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall, _19638a_8da4f9f34d50dc0_lg.jpeg
156
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben, _19640a_lg.jpeg
159
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, stilleben med blommor i vas, _19646a_8da4f9f4879631b_lg.jpeg
164
Okänd konstnär, 1800-tal, stilleben med blommor i vas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt, _19647a_8da4f9f641d4939_lg.jpeg
165
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, fiskmarknad på Gammelstrand, Köpenhamn, _19648a_8da4f9f8a09defa_lg.jpeg
166
Okänd konstnär, olja, fiskmarknad på Gammelstrand, Köpenhamn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bloch, Carl, etsning, porträtt av konstnärens dotter Clara Emilie Rose Bloch, _19649a_8da4f9f9eabeadc_lg.jpeg
167
Bloch, Carl, etsning, porträtt av konstnärens dotter Clara Emilie Rose Bloch,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård, _19650a_8da4f9fb7ff027c_lg.jpeg
168
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling, _19651a_8da4f9fddd49377_lg.jpeg
169
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes, _19652a_8da4fa324620f34_lg.jpeg
170
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes, _19653a_8da4fa943be7e77_lg.jpeg
171
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865, _19654a_8da4fa95cc07670_lg.jpeg
172
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns, _19655a_8da4fa9d52c011d_lg.jpeg
173
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sinding Christensen, Svend, olja, båtar i hamn, _19656a_8da4fa9e9873f0c_lg.jpeg
174
Sinding Christensen, Svend, olja, båtar i hamn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?), _19657a_8da4faa0188a414_lg.jpeg
175
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne), _19658a_lg.jpeg
176
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter, _19665a_8da503995e968d0_lg.jpeg
183
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal,  olja, stilleben, _19666a_8da5039c20b9f42_lg.jpeg
184
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap, _19667a_8da5039dd31c8c1_lg.jpeg
185
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap, _19671a_8da504257dbc2b5_lg.jpeg
189
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, stilleben, _19672a_8da50426a2d832a_lg.jpeg
190
Okänd konstnär, olja, stilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner, _19673a_8da50428059e44f_lg.jpeg
191
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre", _19674a_8da5042a5c3d119_lg.jpeg
192
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, landskap med stenbron, _19675a_8da5042b860a984_lg.jpeg
193
Okänd konstnär, olja, landskap med stenbron,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar, _19676a_8da5042dfe98f41_lg.jpeg
194
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, olja, "Marsvinter", _19677a_lg.jpeg
195
Johansson, Nils, olja, "Marsvinter",
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, olja, "Vårvinter", _19678a_lg.jpeg
196
Johansson, Nils, olja, "Vårvinter",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Marco, Lorenzo för Picasso New Art, fat, glaserat lergods, _19681a_8da504369f5c46b_lg.jpeg
199
Marco, Lorenzo för Picasso New Art, fat, glaserat lergods,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, komposition, _19693a_8da506e755c9305_lg.jpeg
211
Okänd konstnär, olja, komposition,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien, _19694a_8da507015c7608d_lg.jpeg
212
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales), _19695a_8da50703571d534_lg.jpeg
213
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Normann, Adelsteen, fritt efter, olja, norsk fjord, _19696a_8da50704d1f0781_lg.jpeg
214
Normann, Adelsteen, fritt efter, olja, norsk fjord,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bredsdorff, Johan Ulrik, olja, kustparti i skymning, _19697a_8da5073f46fe4f0_lg.jpeg
215
Bredsdorff, Johan Ulrik, olja, kustparti i skymning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ottar, Leif, olja, "Indre fasthed giver ydre mildhed", _19698a_8da50740d97364d_lg.jpeg
216
Ottar, Leif, olja, "Indre fasthed giver ydre mildhed",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Chritz, Christian, olja, båtar i Kastrup, _19699a_8da50743b4c2922_lg.jpeg
217
Chritz, Christian, olja, båtar i Kastrup,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skymningslandskap, _19700a_8da50744f762180_lg.jpeg
218
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skymningslandskap,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kircher, Athanasius, kopparstick, "Rheubarbarum Matthioli", _19701a_8da50746cfdab5b_lg.jpeg
219
Kircher, Athanasius, kopparstick, "Rheubarbarum Matthioli",
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal,  olja, kustparti med hus och båtar, _19702a_8da50747f7fc417_lg.jpeg
220
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kustparti med hus och båtar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell, _19707a_lg.jpeg
223
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, akvarell, diktaren Johannes Ewald i Rungsted, _19708a_8da5116bc617ff6_lg.jpeg
226
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, akvarell, diktaren Johannes Ewald i Rungsted,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, 1900-talets början, akvarell, utsikt över Durham Cathedral, _19709a_8da5116d00fc261_lg.jpeg
227
Okänd engelsk konstnär, 1900-talets början, akvarell, utsikt över Durham Cathedral,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör, _19710a_8da5116e49e2ed6_lg.jpeg
228
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman", _19711a_8da5116f65ad471_lg.jpeg
229
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn, _19712a_8da51170cb6bf84_lg.jpeg
230
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng, _19713a_8da5117217fae1a_lg.jpeg
231
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, otydligt betitlad Golfshap in zee (?),_19722a_lg.jpeg
238
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, otydligt betitlad Golfshap in zee (?),
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, komposition, _19721a_lg.jpeg
239
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti grafik, Oldenburg, Lindecrantz, Claesson och Frisk, 4 st_19720a_lg.jpeg
240
Parti grafik, Oldenburg, Lindecrantz, Claesson och Frisk, 4 st
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS
Denna sida skyddas av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor gäller.

© Software Copyright 2023 Skeleton. All rights reserved.