Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil, _22240a_lg.jpeg
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
 Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return", _22241a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634, _22242a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti äldre stereoskopbilder, _22243a_lg.jpeg
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Broman, Per, olja, sittande kvinna, _22070a_8da91a0487f8723_lg.jpeg
Broman, Per, olja, sittande kvinna,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvskulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _22245a_lg.jpeg
Golvskulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
Slutpris15 000 SEK
Värdering16 000 - 17 000 SEK
Parti LP-skivor, 15 st, bl.a Pink Floyd, KSMB, ABBA m.m_22155a_8da963a36226a42_lg.jpeg
Parti LP-skivor, 15 st, bl.a Pink Floyd, KSMB, ABBA m.m
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Farstrup, stolar, 10 st, ek med textilklädsel, modell 50, _22272a_8da972a7eb5f18d_lg.jpeg
Okänd designer för Farstrup, stolar, 10 st, ek med textilklädsel, modell 50,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hansen, Arne Asmus, olja, barn med sax_22260a_8da9725439e1317_lg.jpeg
Hansen, Arne Asmus, olja, barn med sax
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär (möjligen Kelsey Sterret-Gittings) för Austin Prod,  skulpturer, 2 st, brons, golfare, _22251a_8da9717c64f4d9c_lg.jpeg
Okänd konstnär (möjligen Kelsey Sterret-Gittings) för Austin Prod, skulpturer, 2 st, brons, golfare,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär (möjligen Kelsey Sterret-Gittings) för Austin Prod, skulptur, bronserad gjutmassa, golfspelare, _22250a_8da9717ac9060ca_lg.jpeg
Okänd konstnär (möjligen Kelsey Sterret-Gittings) för Austin Prod, skulptur, bronserad gjutmassa, golfspelare,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Matta, semiantik/antik persisk galleri, _22274a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik persisk galleri,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä, _22276a_lg.jpeg
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä, _22275a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä, _22277a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, skulpturer, 2 st, patinerad brons, visenter, _22266a_8da972a5e816a93_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-tal, skulpturer, 2 st, patinerad brons, visenter,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ohlsson, Folke för Dux/Bra Bohag, fåtölj med fotpall, teak, Duxiesta, design 1965, _22284a_8da97ce272921c0_lg.jpeg
Ohlsson, Folke för Dux/Bra Bohag, fåtölj med fotpall, teak, Duxiesta, design 1965,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu, _22285a_8da97ce42783aea_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu, _22287a_8da97ce90f95a44_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hooge-Hansen, Lis, färglito, hästar, _22289a_8da97cec1cac679_lg.jpeg
Hooge-Hansen, Lis, färglito, hästar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella", _22290a_lg.jpeg
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Damarmbandsur, förgyllt stål, Girard-Perregaux, 1900-talets mitt, _22291a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, _22292a_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservis cirka 40 delar, Ultima Thule, _22294a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Iittala, glasservis cirka 40 delar, Ultima Thule,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt, _22293a_lg.jpeg
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm, _22295a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, vildsvin_22270a_8da972b71750e88_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, vildsvin
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, vildsvin_22267a_8da972b8267568c_lg.jpeg
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, vildsvin
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Brickschatull, bonad ek med smidesbeslag, barockstil, 1900-talets början, _22301a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _22300a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Sandsjö Möbelfabrik Bodafors, stolar 3 st samt armstol, bonad björk med lädersitsar, _22303a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft, _22304a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900, _22302a_lg.jpeg
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Häberli, Alfredo för Iittala, glasservis, 28 delar, "Essence", _22305a_lg.jpeg
Häberli, Alfredo för Iittala, glasservis, 28 delar, "Essence",
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Bernadotte, Sigvard för Bohemia,, skål, kristall, _22286a_8da97cec71e0fa3_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard för Bohemia,, skål, kristall,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort_22269a_8da972bc9a171a0_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, brölande kronhjort_22271a_8da972bb3c8395d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, stående älgtjur, _22268a_8da972a9d315553_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-tal, skulptur, patinerad brons, stående älgtjur,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Matta, old Hamadan, _22307a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel, _22308a_lg.jpeg
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Spegel, grönmålad träram, modern tillverkning_22309a_lg.jpeg
Spegel, grönmålad träram, modern tillverkning
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans, _22310a_lg.jpeg
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Theis, Eljas, digital art print, "Li"_22312a_8da97e6a5970c2f_lg.jpeg
Theis, Eljas, digital art print, "Li"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, parismotiv_22315a_8da97e6dc9ceddd_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, parismotiv
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, polykrom dekor av ansikten_22299a_8da97e184f1329e_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, polykrom dekor av ansikten
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Höglund, Erik för Boda, vas samt ytterkruka, blå glasmassa,_22298a_8da97e170b253d1_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, vas samt ytterkruka, blå glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Paulsson, Ruth, akryl, skrattmåsar_22313a_8da97e6b7f541d6_lg.jpeg
Paulsson, Ruth, akryl, skrattmåsar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, clowner, _22314a_8da97e6c6e9628a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, clowner,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK