Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor", _21996a_lg.jpeg
Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor",
Slutpris44 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Personbil, Golf Sportsvan bensin, 2017, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,_21982a_8da8cc44f3f8b70_lg.jpeg
Personbil, Golf Sportsvan bensin, 2017, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,
Slutpris110 000 SEK
Värdering75 000 - 80 000 SEK
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal, _22010a_8da8ff497340db8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Procopé, Ulla för Arabia, mat- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Valencia_21994a_8da8f1ec60b68de_lg.jpeg
Procopé, Ulla för Arabia, mat- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Valencia
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition, _21986a_8da8f1e444a9dd6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),_21985a_8da8f1ea8db4d05_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen", _22015a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_22016a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt skogsmotiv, _21983a_8da8f1f694317ed_lg.jpeg
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt skogsmotiv,
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt landskap, _21984a_8da8f1f75e07e93_lg.jpeg
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt landskap,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", _21973a_8da8f4139acbc43_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hofsten, Johan Henrik (Janne) von, akvarell, "Salongen på Sund i början av 1860-talet", Sunds Herrgård Närke, _21968a_8da90045c71bf6a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil, _21981a_8da8f1f46cfdc9f_lg.jpeg
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, _22019a_lg.jpeg
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Strand, Göran för Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, skrivbord, teak, 1960-tal, modell "A10", _22020a_lg.jpeg
Strand, Göran för Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, skrivbord, teak, 1960-tal, modell "A10",
Slutpris6 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Sanson, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Les Estats de l'Empire des Turqs en Asie" _22047a_8da90e0eeaf9d68_lg.jpeg
Sanson, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Les Estats de l'Empire des Turqs en Asie"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bleau, Willem & Joan, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Daniae Regnum", 1645, _22055a_8da90e0dffc097a_lg.jpeg
Bleau, Willem & Joan, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Daniae Regnum", 1645,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Månsson, Mats, olja, komposition_22057a_lg.jpeg
Månsson, Mats, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", _22058a_lg.jpeg
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", _22059a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat lergods, "Igelkottvas", _22039a_8da90c0233aeed7_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat lergods, "Igelkottvas",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe, _22043a_8da90d81346f872_lg.jpeg
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
The Beatles, LP-skivor, 5 st,  bl.a "A hard days night", "Sgt Peppers lonely hearts club band" m.fl, _22026a_8da9019f4f088a5_lg.jpeg
The Beatles, LP-skivor, 5 st, bl.a "A hard days night", "Sgt Peppers lonely hearts club band" m.fl,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti Lp-skivor samt singlar, ABBA, samt solo- och samlingsplattor_22027a_8da9019e24f6ab7_lg.jpeg
Parti Lp-skivor samt singlar, ABBA, samt solo- och samlingsplattor
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Olofsson, Pierre, färgserigrafi, rytmisk komposition, _22072a_lg.jpeg
Olofsson, Pierre, färgserigrafi, rytmisk komposition,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa", _22073a_lg.jpeg
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, Vittsjö, soffbord, palisander på kvadratiska stålben, _22074a_lg.jpeg
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, Vittsjö, soffbord, palisander på kvadratiska stålben,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Diago, Roberto, blandteknik, komposition, ur serien "Postales", _22061a_8da91968481b69a_lg.jpeg
Diago, Roberto, blandteknik, komposition, ur serien "Postales",
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
San Giovanni, Giovanni Da, tillskriven,  sepiateckningar, 1 par, mans- respektive kvinnoporträtt, _22062a_8da91962c202049_lg.jpeg
San Giovanni, Giovanni Da, tillskriven, sepiateckningar, 1 par, mans- respektive kvinnoporträtt,
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Salviati, Francesco, efter honom, kopparstick, La Pace, _22060a_8da919655fbbef9_lg.jpeg
Salviati, Francesco, efter honom, kopparstick, La Pace,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal, _22075a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816), _22076a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Nordberg, Olle, olja på drivved (?), sittande flicka_22077a_lg.jpeg
Nordberg, Olle, olja på drivved (?), sittande flicka
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft, _22078a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love), _22063a_8da9196ae2233d0_lg.jpeg
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love),
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd fransk konstnär, 1910-20-tal, mor och barn, _22064a_8da91a0955ea520_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, 1910-20-tal, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Stol, skuret och bemålat trä, Lindomearbete, sengustavianskt, 1800-talets början, _22079a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll, _22080a_lg.jpeg
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vaxstapelställ, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft, _22081a_lg.jpeg
Vaxstapelställ, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Pelle", _22082a_8da91a2babadf66_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Pelle",
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat vitguld, Omega, _22083a_8da91a2d3a651ae_lg.jpeg
Damarmbandsur med länk, 18 karat vitguld, Omega,
Slutpris11 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Herrarmbandsur, stål, Omega Seamaster Quartz, _22084a_8da91a2eb94f2ef_lg.jpeg
Herrarmbandsur, stål, Omega Seamaster Quartz,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel, _22085a_lg.jpeg
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Matta, ull, petits-points-broderi, 1800-talets 2 hälft, _22086a_lg.jpeg
Matta, ull, petits-points-broderi, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque, _22087a_lg.jpeg
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bestick, 11 delar,  st, silver, "Disa", 4 smörknivar samt 4 + 3 dessertbestick, _22088a_lg.jpeg
Bestick, 11 delar, st, silver, "Disa", 4 smörknivar samt 4 + 3 dessertbestick,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, akvarell, faun och nymf (fritt efter Picasso?), _22065a_8da919ff440cf11_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Prydnadsurnor, 1 par, svartlackerad och förgylld mässing och svart marmor, _22066a_8da91a05a971ffa_lg.jpeg
Prydnadsurnor, 1 par, svartlackerad och förgylld mässing och svart marmor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK