Laddar...
Septemberauktion
Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
![Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor", _21996a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21996-itemimages/21996a_med.jpeg)
1
Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor",
Slutpris44 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
![Personbil, Golf Sportsvan bensin, 2017, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,_21982a_8da8cc44f3f8b70_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21982-itemimages/21982a_8da8cc44f3f8b70_med.jpeg)
2
Personbil, Golf Sportsvan bensin, 2017, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,
Slutpris110 000 SEK
Värdering75 000 - 80 000 SEK
![Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal, _22010a_8da8ff497340db8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22010-itemimages/22010a_8da8ff497340db8_med.jpeg)
3
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Procopé, Ulla för Arabia, mat- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Valencia_21994a_8da8f1ec60b68de_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21994-itemimages/21994a_8da8f1ec60b68de_med.jpeg)
4
Procopé, Ulla för Arabia, mat- och kaffeservis, blåglaserat stengods, Valencia
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition, _21986a_8da8f1e444a9dd6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21986-itemimages/21986a_8da8f1e444a9dd6_med.jpeg)
5
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),_21985a_8da8f1ea8db4d05_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21985-itemimages/21985a_8da8f1ea8db4d05_med.jpeg)
6
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen", _22015a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22015-itemimages/22015a_med.jpeg)
7
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,_22016a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22016-itemimages/22016a_med.jpeg)
8
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt skogsmotiv, _21983a_8da8f1f694317ed_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21983-itemimages/21983a_8da8f1f694317ed_med.jpeg)
9
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt skogsmotiv,
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt landskap, _21984a_8da8f1f75e07e93_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21984-itemimages/21984a_8da8f1f75e07e93_med.jpeg)
10
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt landskap,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", _21973a_8da8f4139acbc43_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21973-itemimages/21973a_8da8f4139acbc43_med.jpeg)
11
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Hofsten, Johan Henrik (Janne) von, akvarell, "Salongen på Sund i början av 1860-talet", Sunds Herrgård Närke, _21968a_8da90045c71bf6a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21968-itemimages/21968a_8da90045c71bf6a_med.jpeg)
12
Hofsten, Johan Henrik (Janne) von, akvarell, "Salongen på Sund i början av 1860-talet", Sunds Herrgård Närke,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil, _21981a_8da8f1f46cfdc9f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/21981-itemimages/21981a_8da8f1f46cfdc9f_med.jpeg)
13
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, _22019a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22019-itemimages/22019a_med.jpeg)
14
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Strand, Göran för Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, skrivbord, teak, 1960-tal, modell "A10", _22020a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22020-itemimages/22020a_med.jpeg)
15
Strand, Göran för Lelångs Möbelfabrik, Bengtsfors, skrivbord, teak, 1960-tal, modell "A10",
Slutpris6 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Sanson, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Les Estats de l'Empire des Turqs en Asie" _22047a_8da90e0eeaf9d68_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22047-itemimages/22047a_8da90e0eeaf9d68_med.jpeg)
17
Sanson, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Les Estats de l'Empire des Turqs en Asie"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Bleau, Willem & Joan, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Daniae Regnum", 1645, _22055a_8da90e0dffc097a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22055-itemimages/22055a_8da90e0dffc097a_med.jpeg)
18
Bleau, Willem & Joan, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Daniae Regnum", 1645,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Månsson, Mats, olja, komposition_22057a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22057-itemimages/22057a_med.jpeg)
19
Månsson, Mats, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", _22058a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22058-itemimages/22058a_med.jpeg)
20
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", _22059a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22059-itemimages/22059a_med.jpeg)
21
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat lergods, "Igelkottvas", _22039a_8da90c0233aeed7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22039-itemimages/22039a_8da90c0233aeed7_med.jpeg)
22
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat lergods, "Igelkottvas",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe, _22043a_8da90d81346f872_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22043-itemimages/22043a_8da90d81346f872_med.jpeg)
23
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![The Beatles, LP-skivor, 5 st, bl.a "A hard days night", "Sgt Peppers lonely hearts club band" m.fl, _22026a_8da9019f4f088a5_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22026-itemimages/22026a_8da9019f4f088a5_med.jpeg)
24
The Beatles, LP-skivor, 5 st, bl.a "A hard days night", "Sgt Peppers lonely hearts club band" m.fl,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Parti Lp-skivor samt singlar, ABBA, samt solo- och samlingsplattor_22027a_8da9019e24f6ab7_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22027-itemimages/22027a_8da9019e24f6ab7_med.jpeg)
25
Parti Lp-skivor samt singlar, ABBA, samt solo- och samlingsplattor
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
![Olofsson, Pierre, färgserigrafi, rytmisk komposition, _22072a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22072-itemimages/22072a_med.jpeg)
26
Olofsson, Pierre, färgserigrafi, rytmisk komposition,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
![Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa", _22073a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22073-itemimages/22073a_med.jpeg)
27
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
![Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, Vittsjö, soffbord, palisander på kvadratiska stålben, _22074a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22074-itemimages/22074a_med.jpeg)
28
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, Vittsjö, soffbord, palisander på kvadratiska stålben,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Diago, Roberto, blandteknik, komposition, ur serien "Postales", _22061a_8da91968481b69a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22061-itemimages/22061a_8da91968481b69a_med.jpeg)
29
Diago, Roberto, blandteknik, komposition, ur serien "Postales",
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![San Giovanni, Giovanni Da, tillskriven, sepiateckningar, 1 par, mans- respektive kvinnoporträtt, _22062a_8da91962c202049_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22062-itemimages/22062a_8da91962c202049_med.jpeg)
30
San Giovanni, Giovanni Da, tillskriven, sepiateckningar, 1 par, mans- respektive kvinnoporträtt,
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Salviati, Francesco, efter honom, kopparstick, La Pace, _22060a_8da919655fbbef9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22060-itemimages/22060a_8da919655fbbef9_med.jpeg)
31
Salviati, Francesco, efter honom, kopparstick, La Pace,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal, _22075a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22075-itemimages/22075a_med.jpeg)
32
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816), _22076a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22076-itemimages/22076a_med.jpeg)
33
Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Nordberg, Olle, olja på drivved (?), sittande flicka_22077a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22077-itemimages/22077a_med.jpeg)
34
Nordberg, Olle, olja på drivved (?), sittande flicka
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft, _22078a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22078-itemimages/22078a_med.jpeg)
35
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love), _22063a_8da9196ae2233d0_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22063-itemimages/22063a_8da9196ae2233d0_med.jpeg)
36
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love),
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
![Okänd fransk konstnär, 1910-20-tal, mor och barn, _22064a_8da91a0955ea520_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22064-itemimages/22064a_8da91a0955ea520_med.jpeg)
37
Okänd fransk konstnär, 1910-20-tal, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
![Stol, skuret och bemålat trä, Lindomearbete, sengustavianskt, 1800-talets början, _22079a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22079-itemimages/22079a_med.jpeg)
38
Stol, skuret och bemålat trä, Lindomearbete, sengustavianskt, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll, _22080a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22080-itemimages/22080a_med.jpeg)
39
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Vaxstapelställ, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft, _22081a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22081-itemimages/22081a_med.jpeg)
40
Vaxstapelställ, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Pelle", _22082a_8da91a2babadf66_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22082-itemimages/22082a_8da91a2babadf66_med.jpeg)
41
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Pelle",
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Damarmbandsur med länk, 18 karat vitguld, Omega, _22083a_8da91a2d3a651ae_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22083-itemimages/22083a_8da91a2d3a651ae_med.jpeg)
42
Damarmbandsur med länk, 18 karat vitguld, Omega,
Slutpris11 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
![Herrarmbandsur, stål, Omega Seamaster Quartz, _22084a_8da91a2eb94f2ef_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22084-itemimages/22084a_8da91a2eb94f2ef_med.jpeg)
43
Herrarmbandsur, stål, Omega Seamaster Quartz,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel, _22085a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22085-itemimages/22085a_med.jpeg)
44
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
![Matta, ull, petits-points-broderi, 1800-talets 2 hälft, _22086a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22086-itemimages/22086a_med.jpeg)
45
Matta, ull, petits-points-broderi, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque, _22087a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22087-itemimages/22087a_med.jpeg)
46
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
![Bestick, 11 delar, st, silver, "Disa", 4 smörknivar samt 4 + 3 dessertbestick, _22088a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22088-itemimages/22088a_med.jpeg)
47
Bestick, 11 delar, st, silver, "Disa", 4 smörknivar samt 4 + 3 dessertbestick,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Okänd konstnär, akvarell, faun och nymf (fritt efter Picasso?), _22065a_8da919ff440cf11_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22065-itemimages/22065a_8da919ff440cf11_med.jpeg)
48
Okänd konstnär, akvarell, faun och nymf (fritt efter Picasso?),
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Prydnadsurnor, 1 par, svartlackerad och förgylld mässing och svart marmor, _22066a_8da91a05a971ffa_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/22066-itemimages/22066a_8da91a05a971ffa_med.jpeg)
49
Prydnadsurnor, 1 par, svartlackerad och förgylld mässing och svart marmor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.